Temat: Ciąża i Brak Przedłużenia umowy co zrobić

Witam, Mam problem tej natury, Moja Dziewczyna pracuje w firmie sprzątającej Ma umowę o prace do dnia 30 maja 2014 roku i jest w ciąży 3 miesiąc i już jej zapowiedzieli ze jej nie przedłuża do końca ciąży bynajmniej co mamy zrobić żeby przedłużyli umowę jej dziękuje z góry za wszystkie odpowiedzi i porady

konto usunięte

Temat: Ciąża i Brak Przedłużenia umowy co zrobić

Adam B.:
co mamy zrobić

Wyluzować się, pójść na spacer, do kina. Dużo przyjemnych emocji i świeżego powietrza.
Umowa sama się przedłuży.
żeby przedłużyli umowę jej dziękuje z góry za wszystkie odpowiedzi i porady

KP:
Art. 177.
[...]
§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Chyba, że to umowa na zastępstwo. Wtedy automatycznie się nie przedłuży (chyba, że strony zrobią to same).

Temat: Ciąża i Brak Przedłużenia umowy co zrobić

No Niby Tak Ale skoro jej szef i brygadzistka mówią ze nie przedłużą to coś musi w tym być czy wrazie czego można pójść się sadzić czy im przepisami wyjechać ?? prawo jest a ludzie lubią je łamać :( a zastępstwo na pewno nie bo już tam 3 rok pracuje
Kasia W.

Kasia W. Project Manager,
analityk; spec od
rozwiązań
niemożliwych

Temat: Ciąża i Brak Przedłużenia umowy co zrobić

Adam B.:
No Niby Tak Ale skoro jej szef i brygadzistka mówią ze nie przedłużą
Jak tak mówią to... mówią! Na szczęście nie oni ustanawiają prawo w tym kraju.
prawo jest a ludzie lubią je łamać :(
na takich co łamią też są przepisy, wyluzujcie
a zastępstwo na pewno nie bo już tam 3 rok pracuje
Zastępstwo może i 10 lat trwać! Wszystko zależy od zapisów w umowie. Poczytajcie umowę.

konto usunięte

Temat: Ciąża i Brak Przedłużenia umowy co zrobić

W umowach okresowych przyjęto szczególną konstrukcję prawną. Ochrona kończy się z upływem okresu, na który umowy te były zawarte, jeżeli miałyby one ulec rozwiązaniu przed upływem trzeciego miesiąca ciąży. Jeżeli jednak umowy zawarte na czas określony, na czas wykonania określonej pracy oraz na okres próbny przekraczający jeden miesiąc uległyby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, przedłużają się z mocy prawa (art. 177 § 3 k.p.) do dnia porodu. Do obliczenia trzeciego miesiąca ciąży ma zastosowanie art. 112 k.c. w związku z art. 300 k.p. Upływ trzeciego miesiąca ciąży następuje z upływem trzech miesięcy kalendarzowych, które obejmują trzy 4-tygodniowe lub trzy 28-dniowe okresy trwania ciąży (wyr. SN z 05.12.2002 r., PiZS nr 9 z 2003 r.). Nie ulega przedłużeniu do dnia porodu umowa o pracę na czas określony zawarta w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy (art. 177 § 31 k.p.). W okresie do dnia porodu pracownica podlega ochronie przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem. W dniu urodzenia dziecka umowy te rozwiązują się (art. 177 § 3 k.p.).

W razie gdyby pracodawca był uparty i nadal uważał, że umowa się nie przedłużyła można można rozważać dany stan na podstawie dwóch instytucji.
1. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 października 2008 r. II PK 56/08

Zakwestionowanie przez pracownika bezzasadnego przyjęcia przez pracodawcę rozwiązania się terminowej umowy o pracę, któremu towarzyszy natychmiastowe pozbawienie pracownika możliwości świadczenia pracy, powinno nastąpić w trybie właściwym dla zaskarżenia czynności pracodawcy bezprawnie rozwiązującego umowę o pracę (art. 58 k.p. w związku z art. 264 § 2 k.p.), oczywiście przy modyfikacji tego stanowiska, że w tym wypadku nie chodziło o brak dopuszczenia do pracy, jeżeli żona przebywała na chorobowym w tym czasie. Jeżeli nadal pracowała w ciąży w czasie kiedy uznano rozwiązanie umowy sprawa jest oczywista i należy stosować ww. orzeczenie.

2. można rozważać możliwość wystąpienia z powództwem z art. 189 kpk .
Art. 189. Powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny. A więc można rozważać możliwość wystąpienia z powództwem o ustalenie, że stosunek pracy nadal istnieje.

W przypadku kryzysowym radziłbym się zastanowić nad zawiadomieniem właściwego inspektora pracy z prośbą o pomoc.

konto usunięte

Temat: Ciąża i Brak Przedłużenia umowy co zrobić

Robert K.:
2. można rozważać możliwość wystąpienia z powództwem z art. 189 kpk .

kpc.

Jednak naprawdę wątpię, żeby kroki prawne były potrzebne. Nawet jak szef i brygadzistka twierdzą inaczej, to po dostarczeniu zaświadczenia o ciąży i jej zaawansowaniu kadry i dyrekcja wyjaśnią szefom sytuację i do rozwiązania umowy nie dojdzie.Ten post został edytowany przez Autora dnia 23.03.14 o godzinie 19:13
Agnieszka Łapińska

Agnieszka Łapińska Doradztwo personalne

Temat: Ciąża i Brak Przedłużenia umowy co zrobić

jeżeli to nie jest umowa na zastępstwo lub umowa o pracę tymczasową, to zgodnie z tym co wcześniej już napisano pracodawca będzie miał obowiązek przedłużyć ją do dnia porodu.

Warto sprawdzić czy przypadkiem to nie jest umowa o pracę tymczasową, bo firmy sprzątające również w oparciu o takowe funkcjonują.



Wyślij zaproszenie do