konto usunięte

Temat: brak miejsca na wycieczke pracownicza

Zastanawiam sie nad takim zagadnieniem

W zakladzie pracy jest zwyczaj grzybobrania. Kierownicy dzialow robia zapisy dla pracownikow i rodzin. Pracownicy jada z rodzinami, jednak tylko pierwszych xxx bo autokary sa tylko 3 :)
I tu pytanie ( ja rozumiem , ze pewnie regulamin ) ale co do zasady.... na 'fundusz' skladamy sie de facto wszyscy pracownicy ( tak wiem, nie, my a pracodawca )a mozliwosc pozytku ma tylko pewien % z tej grupy. czy tak byc powinno (nie), czy tak być może zgodnie z przepisami ?
Zaznaczam, ze po za bonami swiatecznymi i 'grusza' jest to jedyne 'swiadczenie' w ciagu roku
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: brak miejsca na wycieczke pracownicza

jeśli jest to fundowane z FŚS to powinno być według ściśle określonych w regulaminie kryteriów, które winny mieć na uwadze przede wszystkim warunki socjalne pracownika, dochody jego i jego członków rodziny, a nie działać na zasadzie - kto pierwszy ten lepszy...Małgorzata Zawadzka edytował(a) ten post dnia 01.09.11 o godzinie 17:42

Temat: brak miejsca na wycieczke pracownicza

tomasz witczak:
do tego co napisała Małgosia mozna dodać, że co roku tworzony jest preliminarz wydatków i Komisja socjalna może rozdysponować środki tak, aby liczba autokarów była zgodna z zapotrzebowaniem. Może to oczywiście oznaczac, że kwota corocznie przeznaczana na bony lub "grusze" będzie nieco mniejsza, ale można.
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: brak miejsca na wycieczke pracownicza

Pytanie pochodzi z Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

W zakładzie pracy organizowane są wycieczki dla pracowników opłacane ze środków ZFŚS. Wycieczki obejmują ok. 30 osób (ze względu na opłacalność przy wynajmie autokaru, opłatach za nocleg, niższe koszty jednostkowe, itp.)

Czy można zorganizować wycieczkę na mniej osób (np. 10) ze środków ZFŚS, jeżeli zakład zatrudnia ok. 80 osób i co wówczas z ze znacznie wyższymi kosztami jednostkowymi?

Odpowiedź:

Jeżeli regulamin nie stanowi inaczej, mogą być organizowane wyjazdy dla dowolnej liczby pracowników, a wysokość kosztu jednostkowego ma jedynie charakter ekonomiczny.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 8 ust. 1-2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn. zm.), przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z ZFŚS uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej. Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z tego funduszu oraz zasady przeznaczania jego środków na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie ustalanym w porozumieniu ze związkami zawodowymi. Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

W efekcie powyższego należy stwierdzić, iż regulamin jest podstawą – jeżeli nie zawiera on innych regulacji, można organizować wyjazdy nawet dla poszczególnych pracowników. Koszty jednostkowe nie mają przy tym znaczenia prawnego – przepisy nie limitują wartości świadczeń.

Paweł Ziółkowski, autor współpracuje z Serwisem Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych



Wyślij zaproszenie do