konto usunięte

Temat: Bardzo ważne

Są 2 zmiany,jest 4 pracowników,po dwóch na zmianę.Jest podpisana odpowiedzialność za towar.I teraz czy ja odpowiadam za towar będąc w pracy ,czyli na swojej zmianie?Czy również wtedy gdy nie ma mnie w pracy?
Kolejne.
Jest remanent ,robi go 4 pracowników,każdy wpada w "swoją" półkę i spisuje.Czy jestem odpowiedzialna za ewentualne dopisywanie czegoś przez innego pracownika?Czy tylko za to co ja piszę ,każdy ma swój długopis ,każdy inny kolor...
Bogda W.

Bogda W. lubię ludzi , ...
którzy mnie lubią

Temat: Bardzo ważne

Odpowiedzi na powyższe pytania powinny być zawarte w Odpowiedzialności materialnej lub w procedurze/zasadach do tejże odpowiedzialności.
Jeżeli nie są określone żadne zasady, to odpowiedzialność jest fikcją.

konto usunięte

Temat: Bardzo ważne

Pracownik zgodnie z Kodeksem pracy odpowiada za majątek, tyle, że trzeba mu udowodnić, że to on się przyczynił do strat. Czasem pomocny jest monitoring przemysłowy, który pozwala ustalić jak zaginął towar.

O ile wiem nie obciąża się kosztami ukradzionego towaru kasjerów w supermarketach, bo nie da się udowodnić kradzieży konkretnej osobie. Co innego manko w kasie.

Mogę sobie wyobrazić regulamin i warunki umowy w których pracownicy solidarnie odpowiadają za majątek, ale szczerze mówiąc i tak przed sądem można później dowodzić, że nie popełniło się kradzieży.

A co do remanentu, to jest to spis z natury, powinni go robić inni pracownicy, niż Ci, co sprzedają, albo też wspólnie z osobami trzecimi czy pracodawcą. Inaczej to trochę bez sensu. Odpowiedzialna jesteś za wykonanie swojej części spisu, ale odpowiedzialność majątkowa dotyczy całego majątku... choć jak to powiedziała Bogna - jest to fikcja, chyba że zasady, ale te też można potencjalnie podważyć.
Piotr Górny

Piotr Górny radca prawny
-specjalista prawa
pracy

Temat: Bardzo ważne

w takim przypadku musi być zawarta umowa o wspólnej odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie. pracodawca ma obowiązek zapewnić właściwe warunki zabezpieczenia mienia oraz brak niekontrolowanego dostępu osób trzecich do towaru. w inwentaryzacji, a szczególnie w spisie z natury, ma prawo brać udział każdy materialnie odpowiedzialny pracownik (lub wskazana przez niego osoba). Prawo do udziału oznacza prawo do udziału w liczeniu każdego mienia, także tego z "półki" innej osoby. Jest to bardzo ważne, gdyż jeżeli pracodawca wykaże, że prawidłowo powierzył mienie i stworzył warunki do jego zabezpieczenia przed dostępem osób nie-odpowiedzialnych materialnie, wówczas może dochodzić od wszystkich pracowników odpowiedzialnych materialnie naprawienia szkody w pełnej wysokości.
Nie musi udowadniać, że pracownik przyczynił się do strat, ani sposobu powstania straty (tym się różni odpowiedzialność za mienie powierzone od zwykłej odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną pracodawcy).
W przypadku wspólnej odpowiedzialności za mienie powierzone, jeżeli nie zostanie wykazane (przez pracownika), że powstanie szkody spowodowała jedna lub kilka osób spośród wszystkich odpowiedzialnych materialnie, odpowiadają wszyscy, którzy podpisali umowę, w częściach wynikających z tejże umowy.
Kasjerom w supermarketach nie powierza się towaru w sklepie a jedynie pieniądze, stąd inne zasady odpowiedzialności za kradzieże towaru a inne za braki w kasie.

konto usunięte

Temat: Bardzo ważne

No dobrze,ale co w przypadku,kiedy ja wiem że na mojej zmianie jest oki,ale na drugiej juz nie.To co sie tam dzieje,przyprawia mnie o gęsia skórkę.Są kamery ,ale tamte panie twierdzą ,ze to sciema,bo kiedyś chciały zobaczyc czy klient coś ukradł i kamera tego nie pokazala podobno.Ja pracuje w miare spokojnie,bo uznałam ze w razie czego poproszę o odtworzenie nagrań na których widać czarno na białym co i kto.Ale co jeśli sie okaże ze faktycznie kamery które mamy to atrapy ?lub nie nagrywają ?
Piotr Górny

Piotr Górny radca prawny
-specjalista prawa
pracy

Temat: Bardzo ważne

Wspólna odpowiedzialność materialna wymaga szczególnego zaufania pomiędzy wszystkimi osobami odpowiedzialnymi, bo w razie niedoboru (obojętnie z której zmiany pochodzi) co do zasady odpowiadają wszyscy. Tak jak napisałem wcześniej pracodawca nie musi udowadniać kto spowodował szkodę czy na której zmianie się to stało. Nie ma też w tym interesu bo łatwiej mu uzyskać pełne naprawienie szkody od 4 pracowników niż od jednego,który np może się okazać niewypłacalny.
Na Pani miejscu nie ufałbym tak w zapisy kamer, bo nie wiadomo czy te zapisy są (lub będą po jakimś czasie). Niekiedy kamery służą wyłącznie do podglądu, bez rejestracji, jeżeli są nagrania to też po pewnym czasie podlegają skasowaniu (kamery nie są obowiązkowe i nie ma przepisu nakazującego pracodawcy przechowywanie nagrań).

konto usunięte

Temat: Bardzo ważne

W takim razie muszę jak najszybciej sie zwolnic ,to nie na moje nerwy takie rzeczy jak tam sie dzieją.Wczoraj był ostatni dzień remanentu i widziałam co można robic ,byleby sie sztuka zgadzała...ech... :(
Piotr Górny

Piotr Górny radca prawny
-specjalista prawa
pracy

Temat: Bardzo ważne

można też "mieszać zmiany" tj tak planować pracę aby nie było stałych par pracowników. Wtedy każdy będzie mógł pracować z każdym, czyli patrzeć sobie na ręce.
inny sposób - prosić pracodawcę o częstsze inwentaryzacje lub we własnym zakresie (tj wszyscy pracownicy materialnie odpowiedzialni) co pewien czas liczyć towar.

Następna dyskusja:

Bardzo nieuczciwe zagranie ...




Wyślij zaproszenie do