Elwira Borek

Elwira Borek Specjalista ds. kadr
i płac

Temat: Badania kontrolne

Czy na skierowaniu na badania kontrolne można zaznaczyć uwagi odnośnie celu skierowania pracownika na owe badania?

(nie chodzi o badania po 30 dniach nieobecności)Elwira Borek edytował(a) ten post dnia 19.03.10 o godzinie 12:31
Grażyna T.

Grażyna T. specjalista d/s
bhp,pasjonatka magii
roślin - zapraszam
d...

Temat: Badania kontrolne

jak najbardziej

konto usunięte

Temat: Badania kontrolne

Elwira Borek:

(nie chodzi o badania po 30 dniach nieobecności)
[/edited]

A o jakie? Nie ma innych badan kontrolnych .
Badania kontrolne to badania po nieobecnosci spowodowanej chorobą trwającą dłużej niz 30 dni.
Są jeszcze - w szczególnych przypadkach badania poza terminami badan okresowych . Nie nazywają się one jednak "badania kontrolne".
(Jesli oczywiscie mówimy o badaniach profilaktycznych, na ktore kierujemy pracownika w oparciu o stosowne rozporządzenie)
Iwona Lelek

Iwona Lelek specjalista,
Spółdzielnia Pracy
Specjalistów
Rentgenologów

Temat: Badania kontrolne

moi drodzy, z obserwacji wynika, ze kadrowcy mają olbrzymie problemy ze skierowaniami na badania profilaktyczne , okresowe i kontrolne.
badania kontrolne pracownik wykonuje po dłuższej niz 30 dniowej nie obecności w pracy, udajac sie ze skierowaniem do lekarza medycyny pracy musi posiadać zaświadczenie od lekarza prowadzącego o zakonczeniu leczenia i to nie jest karta wypisowa ze szpitala. potem sa nerwy u lekarza i po co????
Katarzyna D.

Katarzyna D. Office Manager -
Crido Taxand Sp. z
o.o.

Temat: Badania kontrolne

A ja mam pytanie na jakie badania wysłać pracownice otóż.

Pracownica przebywała od 6 miesiąca ciąży na L4 a od grudnia 2009 na urlopie macierzyńskim. W trakcie trwania tego urlopu straciły ważność jej badania lekarskie. Wiadomo, ze po skonczeniu urlopu macierzynskiego a przed udzieleniem pracownicy urlopu wypoczynkowego powinna ona wykonac badania. Pytanie czy taką pracownicę, należy skierować na badania kontrolne (bo poprzednie stracily waznosc) czy na kontrolne (bo byla na zwolnieniu powyzej 30 dni)?
Krzysztof K.

Krzysztof K. ST. INSPEKTOR BHP

Temat: Badania kontrolne

Musi uzyskać "zdolność" do pracy od swojego lekarza prowadzącego
-"ciążę"Krzysztof K. edytował(a) ten post dnia 24.03.10 o godzinie 20:09
Katarzyna D.

Katarzyna D. Office Manager -
Crido Taxand Sp. z
o.o.

Temat: Badania kontrolne

Nie no moment. Badania musi zrobić normalnym trybem - tak jak pisałam straciły wazność. Pytałam tylko o to czy to maja byc okresowe czy kontrolne
Agnieszka Marciniak

Agnieszka Marciniak Human Resources &
Development Manager

Temat: Badania kontrolne

Mogę się mylić ale moim zdaniem to nie ma znaczenia czy będą to badania kontrolne po zwolnieniu chorobowym powyżej 30 dni czy okresowe. Ważne aby pracownica przed dopuszczeniem do pracy dostarczyła do pracodawcy orzeczenie o swojej zdolności.
Poza tym jeśli stanowisko, charakter pracy się nie zmienił od czasu ostatniego badania to zapewne lekarz medycyny pracy nie wskaże innych dodatkowych badań oraz wizyt u kolejnych specjalistów zanim wyda orzeczenie o zdolności (bądź nie) do pracy.

:)
Ania D.

Ania D. Kierownik ds.
personalnych

Temat: Badania kontrolne

Witam

Kobiete po urlopie macierzynskim wyslalabym na badania okresowe, skoro i tak stracily waznosc.
Jednak nie rozumiem dlaczego to dzial personalny ma miec o tym 100% wiedze.
Moim zdaniem to dzial BHP jest odpowiedzialny na wystawianie skierowan na wszystkie badania. To ten dzial ma wiedze na temat zagrozen panujacych na stanowiskach pracy.
Pozdrawiam
Agnieszka Marciniak

Agnieszka Marciniak Human Resources &
Development Manager

Temat: Badania kontrolne

Ania, czasami jest tak że firma jest mała i nie ma działu BHP bądź osoby która jest zatrudniona w takiej roli a jedynie jest firma zewnętrzna która wspiera działania BHP w danym miejscu pracy i nie zawsze od ręki są uchwytni by powiedzieć / wystawić skierowanie na badania.

:)
Ania D.

Ania D. Kierownik ds.
personalnych

Temat: Badania kontrolne

Aha! Takiej sytuacji nie wzięłam pod uwagę :-)
Ja tylko podpowiadam, bo z własnego doświadczenia wiem, że potem są problemy, że my (HR)wystawiamy skierowania a nie zawsze jestesmy omnibusami i znamy warunki na stanowiskach.
Też prawnik mnie uczulal na to aby nie wystawiac skierowan.
Jednak jak nie ma wyjscia to trzeba "pisac"
Agnieszka Marciniak

Agnieszka Marciniak Human Resources &
Development Manager

Temat: Badania kontrolne

Wiem, ja też jestem ostrożna ale czasami codzienność w pracy stawia nas przed taką koniecznością.
:)
Grażyna T.

Grażyna T. specjalista d/s
bhp,pasjonatka magii
roślin - zapraszam
d...

Temat: Badania kontrolne

nazewnictwo w tym przypadku nie ma znaczenia.Ponadto każda firma musi miec podpisana umowe z lekarzem medycyny pracy /bez takiej umowy wszelkie badania lekarskie nie maja ważnosci/- kiedy mamy watpliwosci po prostu do niego się dzwoni.
Natomiast jesli chodzi o skierowania na badania,to na wstepne z reguły wypisuje dział kadr a okresowe,kontrolne to kwestia organizacji w danym zakładzie.
Jesli istniej dził bhp w firmie to kadry i bhp musza ze soba wspolpracowac a jesli nie ma bhp to kadry mają do dyspozycji lekarza zkładowegoGrażyna T. edytował(a) ten post dnia 28.03.10 o godzinie 12:07

konto usunięte

Temat: Badania kontrolne

Grażyna T.:
nazewnictwo w tym przypadku nie ma znaczenia.

???
Nie zgodzę się z Tobą, Grażynko.
Nazewnictwo badań, na które pracownika kieruje pracodawca ma bardzo istotne znaczenie dla lekarza.
Ze względów oczywistych:
- przy "okresowce" lekarz wykonuje badania rutynowe, wynikające ze wskazowek metodycznych stanowiących załącznik do Rozporzadzenia w spr. profilakt. badan lek.
- przy "kontrolnych" - niby czyni to samo, ale - musi zwrócić większą, szczególną uwagę na to, czy i na ile ostatnio przebyta długotrwała choroba mogła miec wpływ na stan zdrowia pod kątem zdolnosci do wykonywanej pracy. Nie majac informacji, ze to badania kontrolne, moze zrobic badania mniej szczegółowo "przyglądając się" pacjentowi.
I dlatego tez wymaga wowczas informacji od lekarza prowadzacego.
Przy okresowych - nie.
Jesli chodzi o ta kobiete wracającą do pracy po macierzynskim, ktora jednoczesnie byla w czasie ciązy chora a ktorej "wyszly" w miedzyczasie badania okresowe - wystawilabym skierowanie zaznaczając, ze są to i okresowe i kontrolne (wash and go).
Bo - nie zawsze dlugotrwla choroba w ciązy musi byc zwiazana z utrzymaniem ciąży, nie zawsze wiec poród oznacza, ze sprawa jest "załatwiona".Ewa K. edytował(a) ten post dnia 28.03.10 o godzinie 09:48

konto usunięte

Temat: Badania kontrolne

Ania D.:
Moim zdaniem to dzial BHP jest odpowiedzialny na wystawianie skierowan na wszystkie badania.

Niekoniecznie.
Wiedze w tym zakresie ma przede wszystkim osoba kierująca danym pracownikiem, czyli bezpośredni przełozony. I ktos, kto zajmuje sie wystawianiem skierowan informację o występujących czynnikach szkodliwych lub uciazliwych na stanowisku pracy powinien uzyskac wlasnie od owego kierownika.Ewa K. edytował(a) ten post dnia 28.03.10 o godzinie 09:52
Krzysztof K.

Krzysztof K. ST. INSPEKTOR BHP

Temat: Badania kontrolne

Laseczki moje drogie
To jest jakieś pomieszanie z poplataniem!- ale rózne są praktyki w tym zakresie.
U mnie w firmie działa to tak:
Robione są badania i pomiary .... w srodowisku pracy.
Oryginał z pomiarów zostaje u mnie a kserokopie ( wycinkowe)dostają poszczególni kierownicy.
Kierownik danego działu ma obowiazek pilnować aktualności i kierować
podległych pracowników na badania ...... To on wystawia skierowanie na badania i wypisuje w nim wszystkie zagrozenia + wyniki w skierowaniu - nie behapowiec, nie kadry - bo u niego kierowany na badania pracownik pracuje w danych warunkach a nie w bhp czy kadrach. Dopiero zaświadczenie z badań jest przechowywane w kadrach.
U nas kadry tylko przypominają kierownikom, mistrzom,że danym pracownikom kończą sie badania ....

Ewciu
A co do tych badań u INNEGO .... - powtarzam -pracodawca nic nie musi.
To pracownik miał obowiązek najpierw iść do lekarza MP - jeżeli jego schorzenie zwiazane było z pracą - który w razie potrzeby kieruje go do specjalisty - a nie odwrotnie.
Jeżeli było odwrotnie - to dla pracodawcy żaświadczenie od INNEGO lekarza jest tylko nic nie znaczącym świstkiem papieru.
Ale w firmach są rózne praktyki stosowane

Dam Ci przykład:
Co 6 miesięcy Lekarze MP (z umowy - ogólny, okulista, laryngolog, dermatolog) dokonują przegladu stanowisk pracy - więc znają warunki i specyfikę zakładu.
U nas obowiazuje nakaz noszenia okularów ochronnych na terenie całego zakładu. Pracownikom, którzy noszą szkła "lecznicze" robimy te szkła do okularów ochronnych, na koszt zakładu. Lecz prascownik musi przynieść orzeczenie o wadzie wzroku - jaka posiada.
Ale - honoruję tylko orzeczenie o wadzie wzroku stwierdzone u pracownika - przez okulistę MP, bo to on zna nasze warunki pracy - a nie INNY okulista.
Papier od INNEGO okulisty mnie nie interesuje - tylko od tego z którym mamy umowę w ramach MP.Krzysztof K. edytował(a) ten post dnia 28.03.10 o godzinie 12:13

Następna dyskusja:

Badania kontrolne pracownik...




Wyślij zaproszenie do