Justyna Ś.

Justyna Ś. Specjalista ds. Płac

Temat: Art. 88 Kodeksu Pracy

W związku z art. 88 par 1 pkt 2 "Przy zachowaniu zasad określonych w art. 87 potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych pracodawca dokonuje również bez postępowania egzekucyjnego, z wyjątkiem przypadków, gdy wynagrodzenie za pracę zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej", mam problem w następującej sytuacji:

Wynagrodzenie za pracę jest obciążone alimentami kwotowymi (wyłącznie alimenty bieżące) na podstawie przedłożonego tytułu wykonawczego.

Wpłynęło zajęcie sądowe z kancelarii komorniczej - egzekucja należności niealimentacyjnych.

Czy:
1. potrącam alimenty i przekazuję na konto rodzica dziecka, a w następnej kolejności zajęcie sądowe (max. do 3/5 wynagrodzenia netto pracownika)?
2. Przestaję potrącać alimenty, informuję komornika o zbiegu zajęć - czy komornik ma w tej sytuacji przejąć egzekucję alimentów?

Jak powinnam postąpić w tej sytuacji?
Anna B.

Anna B. radca prawny

Temat: Art. 88 Kodeksu Pracy

Pewnie już sobie Pani poradziła, ale należałoby zaprzestać potrącania alimentów i zwrócić tytuł wykonawczy wierzycielowi (poinformować go dlaczego?), a także poinformować komornika o sytuacji, bo i tak ten sam komornik będzie egzekwował alimenty, jako ten który pierwszy wszczął egzekucję.
Justyna Ś.

Justyna Ś. Specjalista ds. Płac

Temat: Art. 88 Kodeksu Pracy

Właśnie tak postąpiłam. Dziękuję za odpowiedź :)



Wyślij zaproszenie do