Temat: Art. 42. § 4
Zakaz obniżenia wynagrodzenia pracownikowi, któremu powierzono inną pracę na podstawie omawianego przepisu, obejmuje wszystkie jego składniki.
Zdaniem Sądu Najwyższego przy czasowym powierzeniu pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę (art. 42 § 4 k.p.) obniżeniu nie może ulec wynagrodzenie pracownika obliczone na zasadach ustalania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop (wyrok SN z dnia 22 listopada 1990 r., I PR 362/90, OSP 1991, z. 9, poz. 213).
Oczywiste jest, że pracownik może kwestionować na drodze sądowej prawidłowość powierzenia mu w trybie art. 42 § 4 k.p. innej pracy. Sprawa o ustalenie bezprawności takiego powierzenia innej pracy, jeżeli nie powoduje obniżenia wynagrodzenia, ma charakter niemajątkowy598 . Pracownikowi, któremu pracodawca powierzył na podstawie art. 42 § 4 k.p. inną pracę, roszczenia przewidziane w razie nieuzasadnionego lub naruszającego przepisy wypowiedzenia umowy o pracę albo jej warunków nie przysługują. Oznacza to, że art. 471 k.p. nie może stanowić podstawy prawnej roszczenia odszkodowawczego599 . Ewentualną podstawą takiego roszczenia może być tylko art. 471 k.c.
Tak więc niech Pan wystąpi do pracodawcy z zapytaniem dlaczego Pana wynagrodzenie uległ zmniejszeniu, skoro z ctyowanej normy prawnej taka sytuacja jest niezgodna z prawem.
W ostateczności pozostaje droga sądowa i oparcie żądania o art. 471 kc - odszkodowanie.