Michał Chmielnicki

Michał Chmielnicki doktor nauk prawnych

Temat: art. 39 Kodeksu pracy a (zrównanie) wydłużenie wieku...

Od pewnego czasu nurtuje mnie pewna myśl. We Francji (jednym z najbogatrzych krajów w UE) mimo wielomiesięcznych strajków wydłużono wiek emerytalny z 60 lat dla kobiet i mężczyzn do 62 lat dla obydwu płci.
W Polsce natomiast zlikwidowano uprawnienia do wcześniejszej emerytury (60 lat mężczyźni, 55 lat kobiety). I jeszcze jedynie w nielicznych przypadkach, a maksymalnie w 2013 ostatnie 59 letnie kobiety (przed ukończeniem 60 lat - co do miesiąca), która w 2008 roku spełniały warunki do nabycia wcześniejszej emerytury, będzie mogła na nią przejść.
Jednak to będzie nadal najnizszy wiek emerytalny kobiet obok Włoch (60 lat) w Europie i UE. Dlatego też oto moje dwa pytania:
1) Czy będzie można w Polsce przeprowadzić szybkie (skokowe czy może ewolucyjne) wydłużenie wieku emerytalnego kobiet (w przeciągu kilku lat) ?
2) Jaki będzie to miało wpływ na stosowanie art. 39 Kodeksu pracy w praktyce w takim przypadku:

"Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku".

Poniżej dodam jescze fragment komunikatu prasowego z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 15 lipca 2010 r. dotyczącego konstytucyjności zróżnicowania powszechnego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn:

http://www.trybunal.gov.pl/Rozprawy/2010/rozprawy.htm

"Powszechny system emerytalny ma szeroki zasięg i obejmuje zarówno zawody, w których biologiczne różnice między płciami bezpośrednio wpływają na możliwość wykonywania danej pracy przez kobiety, jak i zawody, których wykonywanie nie daje powodów do zróżnicowanego traktowania kobiet i mężczyzn. Nie ma jednak podstaw do przyjęcia, że różnice biologiczne, w powiązaniu z omówionymi wyżej różnicami społecznymi, straciły całkiem na znaczeniu przy ocenie wieku zakończenia aktywności zawodowej osób poszczególnych płci.

Trybunał Konstytucyjny wskazał, że chociaż regulacje dotyczące zróżnicowanego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn konstytucyjnych są zgodne z konstytucją, jednak nie można uznać, że są rozwiązaniem optymalnym. Można bowiem zauważyć zmniejszanie się znaczenia wskazanych wyżej różnic uwarunkowanych społecznie i biologicznie.

Trybunał zwrócił uwagę, że rozłożone z reguły na wiele lat reformy polegające na zrównywaniu wieku emerytalnego są planowane, realizowane albo zakończone w wielu państwach europejskich. Zmiany w tym kierunku są także traktowane jako cel do osiągnięcia w przyszłości w świetle prawa Unii Europejskiej i prawa międzynarodowego.

W tej sytuacji, Trybunał Konstytucyjny postanowił o skierowaniu do Sejmu sygnalizacji dotyczącej celowości podjęcia działań ustawodawczych, zmierzających do stopniowego zrównywania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn".Michał Chmielnicki edytował(a) ten post dnia 04.11.10 o godzinie 10:53