konto usunięte

Temat: art. 178, paragraf 2 kp

Lubomira Moroch:
Pracodawca musi mieć zgodę od Ciebie na piśmie, że zgadzasz się pracować w godz. nadliczbowych... (to co wymieniłam w art. 151 prim 4).
Jeśli nie ma takiej zgody należy się wynagrodzenie.

Abstrahując od sytuacji pracy w nadgodzinach na okrągło.

Dobrze to rozumiem?

Zakaz zakazem, ale jak się zgodzisz pracować, to ci nie zapłacę boś Dyrektor z 3-letnim dzieckiem, a jak się nie zgodzisz na pracę w nadgodzinach to i tak robić będziesz, ale wtedy ci zapłacę.

To po co robić zakazy, żeby je łamać?

Takiemu pracownikowi, który nie wyraził zgody nawet nie można wydać polecenia pracy w nadgodzinach, bo już się przepisy łamie. Nie wolno i basta.Sylwia S. edytował(a) ten post dnia 17.10.08 o godzinie 14:51
Agnieszka B.

Agnieszka B. "Bycie pozytywnie
nastawionym może nie
rozwiąże
wszystkic...

Temat: art. 178, paragraf 2 kp

powiem tak, w mojej 10letniej praktyce w dziale personalnym i "milionie" tego typu spraw ZAWSZE jak do tej pory to była kwestia po prostu porozumienia z pracodawca, nikt nikomu nie płacił (na stanowiskach dyrektorskich i kierowniczych) i nikt nikomu nie stawiał się okoniem, że nie zostanie po godzinach;
mysle że na pewnym szczeblu takie dysputy nie mają miejsca i bez względu na to co mówi KP obu stronom zalezy na obopólnej satyfakcji (z rozmaitych powodów, a często z finansowych pobudek) :)Agnieszka B. edytował(a) ten post dnia 17.10.08 o godzinie 14:46

konto usunięte

Temat: art. 178, paragraf 2 kp

mi też by to nigdy do głowy nie przyszło, ale widać niektórym tak, chociaż z drugiej strony jakby mi kazali dzień w dzień pracować po 14 godzin, a dzieciak zacząłby mi mówić ciociu, to nie wiem,

szybciej bym chyba jednak pracę zmienia niż zaczęła dyskusje.

mniejsza z tym, znalazłam jeszcze taki artykuł

http://www.prawo.lex.pl/czasopisma/aop/godzinad.html

mimo wszytko fajny temat do dywagacji i dyskusjiSylwia S. edytował(a) ten post dnia 17.10.08 o godzinie 15:30
Agnieszka B.

Agnieszka B. "Bycie pozytywnie
nastawionym może nie
rozwiąże
wszystkic...

Temat: art. 178, paragraf 2 kp

artykuł świetny, jasno okreslający pewne granice które niestety notorycznie łamane sa w wielu firmach, ale pamiętac nalezy że to kolejna z wielu interpretacja :)

temat rzeczywiście fajny do dywagacji ale śliski w praktyce :/

konto usunięte

Temat: art. 178, paragraf 2 kp

no cóż taki nasz los, że bazujemy w większości przypadków na interpretacjach tak jak ZUS i PIP :) - te ich słynne zeszyciki z wytycznymi :), z którymi nie zgadza się ministerstwo pracy i bądź tu mądry :)

jednak mam u siebie w PIP pana, który jest nie do zagięcia - oj zna się na rzeczy, natomiast w innym PIP zawsze słyszę odpowiedź "powinna pani skonsultować się ze swoim radcą prawnym"
Wojciech R.

Wojciech R. Specjalista Wsparcia
Użytkowników, Polska
Spółka Gazownic...

Temat: art. 178, paragraf 2 kp

Witam

Mam dziecko lat 1,5.. Ostatnio wprowadzono u nas pracę zgodną z harmonogramem. 7-15 oraz 11-19. Mam do wypełnienia oświadczenie na zgodę lub też nie zgodnie z art. 148. pkt 3 Kodeksu pracy oraz art. 178 par. 2 Kodeksu Pracy.
Mam pytanie, czy wypełniając to oświadczenie i nie wyrażając zgody na pracę zgodnie powyższymi artykułami mam obowiązek na pracę zgodnie z harmonogramem i pracę do godz. 19?
Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: art. 178, paragraf 2 kp

Art. 148. W systemach i rozkładach czasu pracy, o których mowa w art. 135-138, 143 i 144, czas pracy:
1) pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia,
2) pracownic w ciąży,
3) pracowników opiekujących się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia, bez ich zgody
- nie może przekraczać 8 godzin. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu wymiaru jego czasu pracy.

Art. 178. (154) § 1. Pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Pracownicy w ciąży nie wolno bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy ani zatrudniać w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139.
§ 2. Pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139, jak również delegować poza stałe miejsce pracy.

Zmiana od 11 do 19 nie powoduje pracy w nadgodzinach ani też nie jest świadczona w porze nocnej.

Następna dyskusja:

Co jest "oddelegowaniem" w ...




Wyślij zaproszenie do