Temat: art. 178, paragraf 2 kp
Izabela K.:
Proszę o pomoc w interpretacji zapisu kp w art. 178. par. 2 pod katem obejmowanego stanowiska Kierowniczego zakwalifikowanego w kategoriach kadry zarządzającej, a mianowicie czy rodzice dziecka które nie ukończyło 4 roku życia, mogą skorzystać z tego przywileju i prawa jakie daje im/nam kp? czy może z powodu zapisu w kp art. 1514, art. ten jest nieważny?
z góry dziękuje za pomoc
i pozdrawiam wszystkich Fachowców z dziedziny HR i nie tylko...
w odpowiedzi na zadane pytanie cytat z Gazeta Prawna 44/2006
W razie konieczności pracownicy zarządzający mogą być zatrudniani poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do normalnego wynagrodzenia i dodatku (art. 151 ze znaczkiem 4 par. 1 k.p.). Nie przysługuje im również czas wolny za pracę w nadgodzinach udzielany niekiedy szeregowym pracownikom zamiast dodatku. Natomiast do tych osób stosuje się przepisy dotyczące zlecania pracy ponadwymiarowej, ograniczenia czasowe i podmiotowe tej pracy (w stosunku do kobiet w ciąży, niepełnosprawnych, opiekujących się małymi dziećmi, zatrudnionych na stanowiskach z przekroczeniem najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia).
Ponadto pracodawca powinien organizować pracę w taki sposób, aby nie było potrzeby stałego zatrudniania pracowników poza ustawowym czasem pracy. Jeżeli zakres czy rodzaj przydzielonych pracownikowi zadań pozwoli na ustalenie, iż nie są one możliwe do wykonania w normalnym czasie pracy, lecz wymagają stałego jego przekraczania, może się okazać, że pracownikowi zajmującemu kierownicze stanowisko również będzie przysługiwało wynagrodzenie za godziny nadliczbowe.
Do p. Lubomiry
W kwestii fachowców itd. muszę się czepić, bo patrząc po Pani wypowiedziach od dłuższego czasu nurtuje mnie - co to jest art 151 prim 4
nigdzie poza "alka-prim" i innymi nazwami nie znalazłam słowa "prim"
wg słownika wyrazów obcych pana Kopalińskiego
prym pierwszeństwo, pierwsze miejsce.
wg słownika języka polskiego
http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=prim
primo
1. «po pierwsze»
primo loco [wym. primo loko] «na pierwszym miejscu»
a dalej
Primo (czyli po pierwsze) –
Secundo (czyli po drugie)
Tertio ( czyli po trzecie)
Quarto, Quinto, Sexto itd.
czyli reasumując powołuje się Pani na art 151 prim (czyli chyba ze znaczkiem 1) par 4
Art. 151 1. § 4. W stosunku do pracowników wykonujących stale pracę poza zakładem pracy wynagrodzenie wraz z dodatkiem, o którym mowa w § 1, może być zastąpione ryczałtem, którego wysokość powinna odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy w godzinach nadliczbowych.
podejrzewam ze jednak chodzi tutaj:
Art. 151 4. § 1. Pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, z zastrzeżeniem § 2.
w związku z tym dla przykładu nazewnictwa podaję wycinek ze stenogramu senatu:
W dyskusji senatorowie nie zgodzili się z definicją (...). W związku z tym zaproponowano następującą zmianę: <<w art.1 w pkt 4, w art.19 ze znaczkiem 2 ust.2 otrzymuje brzmienie: "zawodową odsprzedażą w rozumieniu art.19 ust.1 i art.19 ze znaczkiem 1 jest sprzedaż dokonywana (...)">>.
i czemu oni uparli się na to "ze znaczkiem" i nie piszą "prim"
Sylwia S. edytował(a) ten post dnia 17.10.08 o godzinie 14:24