Magdalena Zawistowska Specjalista, Kahal
Kalina Jarosławska radca prawny
Temat: abonament medyczny
Pomijając kwestię, dlaczego - skoro pracownik nie był już pracownikiem - ma mu być potrącana płatność z tytułu abonamentu medycznego za wrzesień i jakim cudem pracodawca nie wiedział o rozwiązaniu umowy (cóż to w ogóle za tłumaczenie), odpowiedź jest następująca:ekwiwalent za niewykorzystany urlop podlega ochronie jak wynagrodzenie za pracę, więc potrącić można tylko te kwoty, o których mowa wprost w art. 87 KP, zaś inne - wyłącznie za zgodą pracownika. Potrącenie z tytułu opieki medycznej mieści się w kategorii "inne", więc trzeba mieć zgodę pracownika.
Nawiasem mówiąc, ekwiwalent wypłaca się w dniu ustania stosunku pracy, więc czekanie kolejny miesiąc z wypłatą generuje opóźnienie, za które pracownikowi należą się odsetki.
Magdalena Zawistowska Specjalista, Kahal
Temat: abonament medyczny
a czy ta zgoda podpisana w trakcie zatrudnienia obowiazuje w takiej sytuacji. Załózmy, ze pracownik sie zgodził, czy po ustaniu zatrudnienia ponownie musi pisemnie wyrazic pisemna zgodę na potracenie z ekwiwalentu?Kalina Jarosławska radca prawny
Temat: abonament medyczny
Magdalena Zawistowska:
a czy ta zgoda podpisana w trakcie zatrudnienia obowiazuje w takiej sytuacji. Załózmy, ze pracownik sie zgodził, czy po ustaniu zatrudnienia ponownie musi pisemnie wyrazic pisemna zgodę na potracenie z ekwiwalentu?
Jaka jest treść oświadczenia pracownika o wyrażeniu zgody?
Dlaczego chcecie potrącić pracownikowi płatność na abonament medyczny za wrzesień, jeśli już nie był pracownikiem? Chyba że czegoś nie zrozumiałam...
Katarzyna
P.
radca prawny -
TemidaJestKobieta.p
i MedycznePrawo.pl
Temat: abonament medyczny
Magdalena Zawistowska:Teraz z wrzesniową pensja
Pracownik został zwolniony w ubiegłym miesiącu (z 31 sierpnia) i zeszła mu rata za opieke medyczna- ostatnia proporcjonalnie do okresu ubezpieczenia.
Skoro pracownik został zwolniony z dniem 31.08 to znaczy, że we wrześniu nie pracuje, nie jest pracownikiem i nie dostanie pensji za ten miesiąc.
ma mieć
wypłacony sam ekwiwalent, bo nie został mu wypłacony z pensją.
Błąd i moim zdaniem pracownikowi należą się odsetki.
Pracodawca nie zdążył wyrejestrować pracownika, bo dowiedział się o rozwiazniu umowy za późno, wiec uznał ze wyrejestruje go z nastepnym miesiacem,
Skoro pracodawca zwolnił pracownika to jak dowiedział się o rozwiązaniu za późno?
W tym co Pani napisała nie ma żadnej logiki.
Pracownik zwolniony musi być wyrejestrowany ze świadczeń z dniem ustania stosunku pracy.
a z ekwiwalentu ściągnie mu za opiekę.
Czy za wrzesnień (pracownik nie był już pracownikiem) moena potracic mu za ta opiekę medyczną z ekwiwalentu, czy trzeba mieć zgode byłego pracownika?
Pracownik nie może mieć nic potrącane bo abonament medyczny który miał dzięki pracodawcy skończył się w sierpniu. A jeżeli pracodawca czegoś niedopatrzył i zrobił coś źle to kosztem nie może obciążać byłego pracownika.
Magdalena Zawistowska Specjalista, Kahal
Temat: abonament medyczny
Przepraszam za brak logiki, rzeczywiscie nakreciłam, ale ja tylko obsługuje firmę, wiec nie wiem co oni tam nakrecili.Dodzwoniłam sie do PIP i rzeczywiście, to co jest po ustaniu stosunku pracy, to pracownik dobrowolnie opłaca lub przez sąd pracodawca moze sie domagać.
Dziekuje za pomoc.
Podobne tematy
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Adwokat na Abonament -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Za każdy pakiet medyczny pracownik musi zapłacić podatek -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Pakiet medyczny w czasie choroby, pobierania zasiłku... -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » pakiet medyczny -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » pakiet medyczny współfinansowany przez pracownika -
Następna dyskusja: