Temat: Zakres BTE przeciwko kilku spadkobiercom dłużnika
Michał Chylak:
Jak myślicie, czy art. 1034 KC jest dostatczeną podstawą do tego żeby bank w BTE zobowiazał do spłaty kredytu zaciągniętego przez spadkodawcę 3 jego spadkobierców w taki sposób, że: A w 50% kapitału, spadkobierca B w 50% kapitału i spadkobierca C w zakresie odsetek odsetek karnych?
Zastanawiam się też, czy jeżeli np. spadkobierca A odrzuci spadek, to mimo BTE, bank nie może już żądać od niego spłaty czegokolwiek?
Prowadzę aktualnie podobną sprawę.
Odrzucenie spadku przez spadkobierców dłużnika banku nie eliminuje możliwości dochodzenia wierzytelności, bowiem w miejsce tego spadkobiercy wchodzą jego spadkobiercy (traktuję się go to, jakby nie dożył otwarcia spadku). Jeżeli nie będzie miał taki spadkobierca osób dziedziczących po nim to wtedy nie będzie od kogo dochodzić długu. Jak jest trójka spadkobierców to raczej ktoś będzie po nich dziedziczył.
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza spowoduje jedynie ograniczenie odpowiedzialności do wysokości stanu czynnego masy spadkowej. Nie eliminuje to jednak dochodzenie z całego majątku spadkobierców dłużnika z tym jedynie ograniczenie, że do określonej kwoty.
Co do wyboru spadkobierców dłużnika, którzy mają spłacić dług, to wierzyciel (bank) może skierować żądanie zapłaty do każdego ze spadkobierców w sposób dowolny. BTE zostanie nadana klauzula wykonalności na spadkobierców dłużnika, a resztę załatwi komornik. Wierzyciel może oczywiście we wniosku egzekucyjnym wskazać, że od A chce to, od B to, a od C to. Reszta działań pozostanie w gestii komornika. Zwróć uwagę, że wierzyciel może nawet wyegzekwować całość od jednego ze spadkobierców, a a spadkobiercy niech rozliczają się pomiędzy sobą sami.
Chyba pełna odpowiedź.
I jeszcze jedno, klauzulę na BTE na spadkobierców dłużnika możne nadać tylko w wypadku, gdy wierzycielem nadal jest bank. Ja akurat prowadzę sprawę, w której ban sprzedał wierzytelność na rzecz osoby trzeciej. Z tego powodu konieczne jest wytoczenie sprawy o zapłatę przeciwko spadkobiercą dłużnika (i ewentualnie poręczycielą).
Pozdrawiam