Temat: Umowa pożyczki partycypacyjej

Witam,

miał może ktoś do czynienia z umową pożyczki partycypacyjnej, a w szczególności czy ktoś dochodził przed sądem roszczeń z tego typu umowy. Mam pewne wątpliwości co do możliwości wykorzystywania takiej umowy na gruncie prawa polskiego. Moje obawy dotyczą możliwości zakwalifikowania przez sąd umowy pożyczki partycypacyjnej jako zwykłej umowy pożyczki z KC, a co za tym idzie zastosowania art. 359 §2 (2) KC.

Temat: Umowa pożyczki partycypacyjej

z tego co mi wiadomo, to pożyczka partycypacyjna występuje w prawie niemieckim, ale nie ma przeszkód aby podpisać taką umowę w świetle prawa polskiego - zasada swobody umów; moim zdaniem jest umowa nienazwana zawierająca elementy umowy pożyczki. jedyny problem widzę przy kontroli skarbowej - przyjęte przez strony zasada opodatkowania mogą zostać zakwestionowane przez organ podatkowy (ale to już inna sprawa)
Andrzej Jakubiec

Andrzej Jakubiec Adwokat, doktor nauk
prawnych.
Specjalizuje się w
prawie ...

Temat: Umowa pożyczki partycypacyjej

No i trzeba uważać, żeby umowa nie sugerowała zawarcia de facto umowy spółki cywilnej, bo to w mało subtelny sposób zmienia pozycję pożyczkodawcy z takiego - na współdłużnika solidarnego...



Wyślij zaproszenie do