Lucien Peczynski

Lucien Peczynski Wspólnik
zarządzający,
Kancelaria Adwokacka
Copernic Avocats

Temat: Nowe obowiązki na podmioty korzystające z podwykonawców...

1 kwietnia 2015 r. we Francji weszły w życie przepisy wykonawcze do ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji socjalnej, tzw. ustawy Savary z 10 lipca 2014 r. dotyczącej m.in. obowiązków pracodawców delegujących pracowników do Francji oraz podmiotów korzystających z ich pracy.

Ustawa nakłada nowe obowiązki na podmioty korzystające z podwykonawców – mają oni być współodpowiedzialni za przestrzeganie przepisów prawa pracy przez swoich podwykonawców.

Dekret wykonawczy do ustawy wprowadza m.in. następujące nowości:

- Jeśli w wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdzone zostanie nieprzestrzeganie przepisów prawa pracy przez podwykonawcę, zlecający podwykonawstwo zobowiązany jest w ciągu 24 godzin nakazać podwykonawcy zastosowanie się do obowiązujących przepisów. Co do zasady, podwykonawca ma 15 dni na poinformowanie o przedsięwziętych krokach. Czas ten skrócony jest do 7 dni, jeśli naruszenie dotyczy nieprzestrzegania płacy minimalnej.

Zlecający podwykonawstwo powinien niezwłocznie poinformować organ kontroli o odpowiedzi podwykonawcy lub jej braku pod rygorem ponoszenia odpowiedzialności solidarnie z podwykonawcą za niewypłacone wynagrodzenia, nieuiszczone składki etc.

- Zlecający podwykonawstwo powinien otrzymać od podwykonawcy kopię zgłoszenia oddelegowania oraz dokumentu wskazującego tożsamość przedstawiciela zagranicznego podwykonawcy na terytorium francuskim.

- Pracodawca posiadający siedzibę poza granicami Francji, którego pracownicy wykonują pracę we Francji, zobowiązany jest przechowywać w miejscu pracy na terytorium francuskim szereg dokumentów dotyczących stosunku pracy. Wyjątkowo tylko dokumenty te mogą znajdować się w innym miejscu niż miejsce pracy, pod warunkiem, że dostęp do niego ma wyznaczony przedstawiciel pracodawcy we Francji. W praktyce, miejsce to powinno znajdować się we Francji, tak aby możliwy był szybki dostęp do dokumentów w razie konieczności ich udostępnienia organom kontroli. Dla porównania, wcześniej wystarczające było, że pracodawca na żądanie organu kontroli przedstawił wymagane dokumenty, nieważne gdzie były one przechowywane.

Nieprzestrzeganie powyższych przepisów może spowodować dotkliwe konsekwencje finansowe zarówno dla podwykonawcy, jak i podmiotu korzystającego z jego usług. Nowością są w szczególności grzywny pieniężne dla tego ostatniego.