Marcin Juliusz Gajewski

Marcin Juliusz Gajewski CEO, Arpena sp. z
o.o.

Temat: Analiza ekonomiczna efektywności źródeł ciepła

Na co dzień mam do czynienia z pytaniami klientów pragnących wykonać lub zmodernizować istniejącą instalację grzewczą ciągle zadaje sobie pytanie: Jak to jest z tą ekonomiką instalacji grzewczych? Czytając różne publikacje natrafiałem na wiele analiz. Skierowane są one głównie na udowodnienie, że obecnie instalacje są bardziej ekonomiczne od tych z przed lat. I to prawda. Niestety publikacje przeważnie nie przekonują mnie w wystarczającym stopniu. Niestety, przeważnie liczby pokazują coś innego niźli to co autor stara się udowodnić. Zastanawiam się wtedy czy to wina liczb czy autora. Na przykład widzę analizę NPV, w której autor jako stopę dyskontową wstawia wartość 5% . Nasuwa się pytanie a dlaczego tak. Dlaczego nie 3% albo 15% - i na to nie potrafię znaleźć odpowiedzi (pytanie czy autor wie pozostaje czysto retoryczne). Czyżby chodziło o wpisywanie takich danych aby wyniki wychodziły takie jak ‘się należy’? Obserwując próby udowodnienia tego faktu doszedłem do wniosku, iż nie ma to jak dokonać takiej analizy samodzielnie. Mam przecież wystarczające doświadczenie w technice jak i ekonomii ( oba poświadczone zupełnie przyzwoitymi ‘papierzyskami’). Ale do rzeczy..
Podczas podejmowania decyzji ( czy remont to czy inwestycja) zachodzi konieczność oparcia się na rzeczowej analizie. Oznacza to konieczność odpowiedzi na pytanie:
Jaka inwestycja jest racjonalna z ekonomicznego i technicznego punktu widzenia?
Co wybrać: tańszy kocioł tradycyjny, kocioł kondensacyjny a może pompę ciepła?
Ile to będzie kosztowało? – porównawcza analiza inwestycyjna
Czy i kiedy mi się to zwróci? – analiza opłacalności
Kiedy to się opłaca? – analiza wrażliwości
Każde z tych pytań pociąga za sobą konieczność obliczeń odpowiednich wielkości. Ale jakie to wielkości? Skąd wziąć dane? Jakie przyjąć założenia? Można się zwrócić do fachowca. Ale do jakiego? Inżynier? – aż żal patrzeć na analizy ekonomiczne w ich wykonaniu. Ekonomista – nie daj Boże – wykonać instalację, na bazie której przeprowadzał obliczenia opłacalności. I mamy dylemat…

więcej: http://arpena.pl
Małgorzata P.

Małgorzata P. Dyrektor Instytutu
Geodezji

Temat: Analiza ekonomiczna efektywności źródeł ciepła

Zobacz kiedy zwrócą się środki zainwestowane w zakup kolektorów słonecznych. Odwiedź: http://www.solar-ds.c0.pl

http://solar-ds.c0.pl/index.php?option=com_content&vie...
Zbigniew Fałek

Zbigniew Fałek Dyrektor Generalny

Temat: Analiza ekonomiczna efektywności źródeł ciepła

Marcin Juliusz Gajewski:
Na przykład widzę analizę NPV, w której autor jako stopę dyskontową wstawia wartość 5% . Nasuwa się pytanie a dlaczego tak. Dlaczego nie 3% albo 15% - i na to nie potrafię znaleźć odpowiedzi (pytanie czy autor wie pozostaje czysto retoryczne).

Bardzo słuszna uwaga dotycząca ryzyka stopy procentowej. Stopa ta może się zmienić, podobnie jak założone na początku przepływy finansowe. Dlatego lepiej policzyć rozkład prawdopodobieństwa NPV + wartość narażoną na ryzyko (Value at Risk, VaR).


Obrazek


http://falcom.pl/cash_flow_simula.pdf

Następna dyskusja:

Jakie macie zdanie o efekty...




Wyślij zaproszenie do