Angelika Śniegocka

Angelika Śniegocka dyrektor personalny,
coach kariery,
autorka serwisów
Rozm...

Temat: TRUDNE PYTANIE: PROSZĘ COŚ O SOBIE OPOWIEDZIEĆ...

Napisała do mnie Joanna: Jestem osobą, która poszukuje pracy. Chodząc na rozmowy kwalifikacyjne, często na samym początku rozmowy słyszę: "Proszę powiedzieć parę słów o sobie". Chciałabym się dowiedzieć, o czym właściwie powiedzieć w takim momencie. Często mówię to, co napisałam już w liście motywacyjnym.
Bardzo chciałabym poznać Pani zdanie na ten temat.


Takie pytanie jest jak taniec dowolny w łyżwiarstwie figurowym na lodzie – możesz pokazać to, co umiesz najlepiej! Twoim zadaniem jest przygotowanie kilku zdań na swój temat, które będą reklamować Cię jako przyszłego pracownika. Swoją odpowiedzią masz pomóc osobie rekrutującej podjąć decyzję o przyjęciu Cię do pracy. Zadając to pytanie chce się ona dowiedzieć, że na przykład, jesteś energiczna i otwarta, a nie że lubisz decoupage, bo taka informacja nie jest związana z pracą i nie pomoże Ci przekonać jej do siebie.

Pytanie "Proszę powiedzieć parę słów o sobie" jest najpiękniejszym pytaniem jakie możesz dostać. To tak, jakby na egzaminie z trudnego przedmiotu egzaminujący powiedział Ci – mów, cokolwiek wiesz na ten temat. Wykorzystaj tą szansę i mów wszystko co wiesz o sobie najlepszego!

Każdy idąc na rozmowę o pracę może liczyć się z tym, że pytanie o to co może o sobie powiedzieć pojawi się z prawdopodobieństwem bliskim 100%. Pomimo tego większość kandydatów z rozbrajającą szczerością przyznaje, że nie wie co na nie odpowiedzieć! Opisując siebie używają oczywistych, pozytywnych przymiotników, chwaląc swoje cechy charakteru. Ale ja i Ty wiemy, że nikt nie powie o sobie „jestem opryskliwa, leniwa i zawsze się spóźniam”. Jak więc mówić o sobie, żeby być wiarygodnym?

Mów o swoich zaletach poprzez fakty i usta innych ludzi. A już na pewno unikaj opisów w stylu „jestem szalona”. Zastanawiające jest że niektórzy kandydaci reklamują się w sposób, który mógłby nasuwać przypuszczenia, że szukają partnera a nie pracy Bo czy można uznać za rekomendację na stanowisko księgowej przedstawienie się jako osoby szalonej?

W marketingu funkcjonuje pojęcie „elevator speach” – przemowy w windzie. Jeśli nie potrafisz w ciągu 60 sekund (tyle przeciętnie trwa jazda windą) odpowiedzieć na pytanie kim jesteś i dlaczego mam Cię zatrudnić jako pracownika do swojej firmy, to najwyższy czas abyś tą zaległość nadrobiła. Zawrzyj w krótkiej, słownej prezentacji swojej osoby informacje o tym kim jesteś (jakie masz wykształcenie, umiejętności i sukcesy), jakie masz cechy charakteru odpowiednie do tego stanowiska, jakie masz cele zawodowe, kiedy i jak chcesz je osiągnąć, dlaczego chcesz pracować w tej firmie. Stwórz swoją historię i przedstaw ją w sposób tak naturalny, jakbyś chciał ją opowiedzieć dawno niewidzianemu znajomemu.

I choć najtrudniej jest mówić o sobie na ogólnie zadany temat, dobre przygotowanie się do tego pytania naprawdę popłaca.

Życząc sukcesów w skutecznej autoprezentacji na rozmowie kwalifikacyjnej,

Angelika Śniegocka
http://RozmowaRekrutacyjna.plAngelika Śniegocka edytował(a) ten post dnia 28.12.10 o godzinie 12:00
Przemysław Walter

Przemysław Walter
InstytutCoachinguiMe
ntoringu.pl -
Pomagamy Coachom
Przeks...

Temat: TRUDNE PYTANIE: PROSZĘ COŚ O SOBIE OPOWIEDZIEĆ...

Angeliko poruszyłaś tutaj bardzo ważne pytanie. Często jedno z pierwszych, które słyszy osoba ubiegająca się o pracę.

Z uwagi na to, że nigdy nie wiesz ile pytań zostanie Tobie zadanych na rozmowie kwalifikacyjnej musisz zrobić wszystko, aby i na to pytanie odpowiedzieć tak, aby uwypuklić posiadanie prze Ciebie cech i zalet określonych w ofercie pracy. Dodatkowo Twoim zadaniem jest pokazanie, że potrafisz zaspokoić potrzeby i dostarczyć wartości, których firma oczekuje.

Jeśli chcesz jeszcze lepiej odpowiedzieć na to pytanie użyj Osobowości Języka Rekrutera, wtedy Twoja odpowiedź wzbudzi u niego ciekawość, będzie dla niego atrakcyjna i merytoryczna.



Wyślij zaproszenie do