Temat: Podstawowe błędy związane z CV
Aldona Elwira O.:
Witam i proszę o poradę.
1. Stworzyłam jednostronne, proste, schludne i czytelne CV. W danych osobowych podałam tylko imię i nazwisko, numer telefonu, adres email oraz zamieszkania. Niemniej nie wstawiłam zdjęcia, nie podałam daty i miejsca urodzenia, ani jaki jest mój stan cywilny. Czy muszę podawać brakujące informacje?
2. Przed wykształceniem umieściłam informacje o doświadczeniu zawodowym, ponieważ w moim przypadku wykształcenie nie jest zgodne z doświadczeniem. Najpierw rozpoczęłam studia na danym kierunku, a potem znalazłam prace związaną z inną branżą. Nie chciałam już zmieniać kierunku studiów. Czy w takim wypadku pisać o wykształceniu?
3. Czy koniecznie trzeba wypowiadać się na temat zainteresować, jeśli są one standardowe?
4. Mam prawo jazdy, ale rzadko z niego korzystam. Nie jestem doświadczonym kierowcą, więc pozostawić informacje o posiadaniu tego dokumentu w CV?
5. Moje zatrudnienie to jednoosobowa działalność gospodarcza tzw. współpraca firma - firma. Wykonuje zlecenia dla innych firm, ale sama rozliczam się z US i ZUS itd. Referencji firma, z którą współpracuje raczej nie wystawia. Marzy mi się już etat. To plus czy minus takiej formy współpracy podczas rekrutacji?
Aldono, spróbujmy odpowiedzieć na Twoje pytania:
1. Jeśli chodzi o dane osobowe, w CV powinny być umieszczone te, które pozwolą na zidentyfikowanie kandydata. Miejsce urodzenia nie wnosi do tego dokumentu wartości merytorycznej. Warto tez zwrócić uwagę an to, że każda informacja z CV jest potencjalnym punktem do oceny - dlatego dobrze jest rozważyć, na ile podawanie daty urodzenia wpływa na aplikację. Nie jest to element obligatoryjny CV, podobnie jak informacja o stanie cywilnym. Podane przez Ciebie dane zdecydowanie wystarczą.
2. Tym, co bardziej zainteresuje, będzie doświadczenie zawodowe i rzeczywiście warto umieszczać je wyżej niż informacje o wykształceniu. Nawet jeśli kierunek studiów nie odpowiada Twojej branży, warto zostawić ten punkt ze względu na wskazania na wyższe wykształcenie. Spokojnie możesz jednak pominąć szkołę średnią czy podstawówkę. Obecny profil zawodowy warto podkreślić, umieszczając kluczowe informacje z nim związane na górze dokumentu
3. Zainteresowania nie powinny być największym zmartwieniem, warto jednak zawsze je wypisać, bo mówią one zawsze coś o kandydacie. Domyślam się, że "standardowe" to kino, literatura, sport? Dobrze je uzupełnić, precyzując rodzaj kina, ulubionego reżysera czy dyscyplinę sportu.
4. Warto taką informację zostawić, jeśli jednak praca wymaga stałego poruszania się samochodem, pracodawca powinien się o tym dowiedzieć, np. podczas rozmowy rekrutacyjnej. Zawsze jednak może to być okazja do odświeżenia tej umiejętności
5. Świadczy o samodzielności, posiadaniu kontaktów, aktywności. Nie powinna stanowić problemu podczas rekrutacji