Michał
Stopka
Inwestor
Profesjonalny:
michalstopka.pl
Temat: Jak zwiększyć szanse na znalezienie pracy?
WitamDzisiaj chciałem się podzielić z Tobą uwagami na temat tego, co można zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy. Oczywiście, w zależności od konkretnej sytuacji, można zastosować tylko niektóre pomysły, ale może moje uwagi naprowadzą Cię na ciekawe skojarzenie.
1) Jeżeli dopiero jesteś na początku kariery zawodowej:
- jesteś studentem, to oczywiście standardowo możesz starać się zdobyć doświadczenie w jakimś studenckim kole naukowym
- jeżeli, np. nie ma odpowiedniego koła naukowego, lub z innych powodów nie chcesz brać udziału w pracach danego koła, to możesz po prostu STWORZYĆ nowe koło lub jakąś inną organizację.
Zresztą na tej samej zasadzie założyłem Studenckie Koło Naukowe Klub Inwestora na SGH. Nie znałem ludzi interesujących się giełdą, a istniejące SKN Rynków Kapitałowych wydało się „trochę zbyt sztywniackie” i mało nastawione „na ludzi”. No więc, razem ze znajomymi, o podobnych zainteresowaniach założyliśmy nowe koło.
Dzięki temu możesz zdobyć ciekawe umiejętności, a co konkretnie, TO ZALEŻY TYLKO OD CIEBIE, może to być np. „kierownie ludźmi”, czy np. marketing (jeżli położysz nacisk na promocję koła), może to być też proces rekrutacji, (jeżeli będzie wielu chętnych kandydatów do koła), a może chciałbyś rozwinąć zdolności jak zorganizować konferencje... Można to też zrobić po to, aby poznać ciekawych ludzi i firmy (np. szukając sponsorów, czy też osób, które brałyby udział w konferencjach).
2) Pracodawcy zwracają uwagę na doświadczenie, jeżeli chciałbyś pracować np. w marketingu, to na początek można to zrobić, np. tak: ZNALEŹĆ kogoś, kto prowadzi firmę (jakiś znajomy?) i zaproponować współpracę. Skoncentrować się na zagadnieniach, w których chciałbyś się rozwijać. (np. promocja i marketing), myślę, że to ciekawy sposób na budowę CV. Przy okazji wykorzystujesz wiedzę w praktyce. Oczywiście wachlarz potencjalnych zawodów jest szerszy.
Niestety taki jest ten świat, że często na spotkaniach rekrutacyjnych nie patrzy się na wiedzę, ale na to, co masz wpisane do CV.
3) Ciekawym sposobem jest założenia bloga w internecie. (Na każdym etapie kariery zawodowej)
Dzięki temu:
- możesz systematycznie zdobywać wiedzę, (bo na bieżąco będziesz szukał informacji o tym, o czym piszesz)
- masz „darmową” ocenę Twojej wiedzy, dodatkowo, dzięki uwagom forumowiczów możesz też bardzo dużo się nauczyć.
- nauczysz się jak przekazywać wiedzę w sposób zrozumiały dla innych, często osób z innych branż
- można o tym napisać w CV i poruszyć ten temat na rozmowie rekrutacyjnej
4) Zdanie odpowiedniego certyfikatu, uzyskanie licencji, który w dużej mierze zastępuje "potrzebne doświadczenie, które można zdobyć niby tylko przez długie lata pracy" (np. zdanie egzaminu na doradcę inwestycyjnego w przypadku, gdybyś chciał zostać zarządzającym funduszem inwestycyjnym)
Zanim podejmie się decyzję, co zrobić, warto rozważyć, ile czasu będzie potrzebne na to, co będziesz robił, np. prowadzenie „dobrego” bloga wymaga przynajmniej kilku godzin tygodniowo (zdobywanie wiedzy i odpowiadanie na uwagi forumowiczów).
Pozdrawiam Michał Stopka
P.S. Masz może jakieś inne pomysły, co można zrobić w tym temacie?Michał Stopka edytował(a) ten post dnia 01.05.07 o godzinie 23:12