Angelika Śniegocka

Angelika Śniegocka dyrektor personalny,
coach kariery,
autorka serwisów
Rozm...

Temat: Czy już najwyższy czas na zmiany?

Rekrutując i obserwując rynek pracy muszę powiedzieć, że w ostatnim czasie pracownicy niechętni są zmianom pracy. Zauważam, że podjęcie decyzji o tej zmianie dla wielu osób wymaga nie lada odwagi. Konsultanci z firm rekrutacyjnych mówią, że pracownicy mniej chętnie krążą pomiędzy firmami. Z ludzkiego punktu widzenia rozumiem to.

Nawet jeśli masz szefa potwora, podwyżki nie nadążają za inflacją a zakres Twoich obowiązków nie zmienił się od pięciu lat, przynajmniej wiesz jak dobrze robić swoją robotę. Znasz swój zakres odpowiedzialności i znasz firmę. Z jednej strony wiesz, że stać Cię na więcej. Z drugiej jednak nie chcesz narażać się na bezsenne noce i lęki, że zwolnią Cię po okresie próbnym.

Tkwisz w swojej strefie komfortu. Kiedy warto jednak wyjść z niej i podjąć decyzję o zmianie pracy? Poznaj 10 zwiastunów Najwyższego Czasu na Zmiany.

1. Wiesz, że stać Cię na więcej

Wszyscy mamy lepszej i gorsze dni w pracy, kiedy nam się nic nie chce i jest nam wszystko jedno. Ale jeśli Twoje gorsze dni przechodzą w gorsze tygodnie czy gorsze miesiące, a Ty nie masz pomysłu co możesz zrobić aby sytuacja odwróciła się na lepsze, to musisz zmienić pracę. To częsty symptom wypalenia zawodowego, spowodowanego przepracowaniem lub odwrotnie - niedociążenia pracą i brakiem wyzwań.
Jeśli brakuje Ci tylko motywacji, może się okazać, że wystarczy mała zmiana by ją odzyskać – szerszy zakres odpowiedzialności, szkolenie czy przejście na inne stanowisko w firmie.

Ale jeśli żadna z tym opcji nie jest możliwa w Twojej firmie, czas odkurzyć życiorys i wyruszyć na rynek pracy.

2. W pracy przystajesz z malkontentami

Pomyśl o ludziach, których wybierasz na swoje towarzystwo w miejscu pracy. Czy ciągnie Cię do malkontentów i tych, którzy pławią się w narzekaniu na swoich szefów, niskie premie i nadgodziny? To oznaka tego, że nie jest Ci po drodze z firmą, w której pracujesz. Nie narzekaj więc, tylko działaj i znajdź pracę, na którą nie będziesz musiał narzekać.

3. Nie wyobrażasz sobie przyszłości w tej firmie

Pamiętasz to trudne pytanie z rozmów rekrutacyjnych: Jak wyobraża Pan sobie swoje życie zawodowe za 3 lata? Warto sobie samemu zadać to pytanie, nie czekając na rozmowę o pracę. Czy widzę siebie w tej firmie za 3 lata? 5 lat? 10 lat?
Jeśli odpowiedź na te pytania brzmi nie, to jakie masz plany zawodowe na swoją przyszłość? Co zamierzasz zrobić? Jeśli chcesz od dziś za 10 lat znaleźć się w innym miejscu, nigdy nie jest zbyt wcześnie na to, aby to zaplanować.


4. Robisz zestawienie plusów i minusów swojej pracy i minusy wygrywają.
Jeśli wahasz się jeszcze, czy zacząć szukać pracy, wykonaj proste ćwiczenie. Zrób listę rzeczy, które lubisz w swojej obecnej firmie i listę tych, których nie lubisz. Przypisz im ważność w skali od 0 do 10 – inaczej na pewno oceniasz brak klimatyzacji w budynku, a inaczej brak prywatnej opieki medycznej. Podsumuj listę. Jeśli lista minusów przerasta listę plusów to znak, że warto poważnie rozważyć zmianę pracy.

Ćwiczenie to pomoże Ci ponadto ustalić, co jest tak naprawdę dla Ciebie ważne i na co powinieneś zwrócić uwagę w nowej pracy.

5. Chcesz coś zmienić w swojej sytuacji, ale nie wiesz co

Wykorzystaj listę z poprzedniego ćwiczenia i rozwiń ją. Dopisz do listy to, na czym Ci zależy. Sprawdź, co z tego możesz uzyskać w swojej obecnej firmie. Jeśli chcesz zdobyć więcej odpowiedzialności albo porozmawiać o elastycznym czasie pracy, zawsze warto podjąć próbę negocjowania tego z obecnym pracodawcą.

Ale jeśli pracujesz w firmie produkującej wyroby ze skóry, a sam w międzyczasie zapisałeś się do ligi ochrony zwierząt, jedyną rozsądną opcją jest poszukanie sobie innego zajęcia.

Zanim zdecydujesz się opuścić statek, spróbuj jednak przenegocjować warunki, na jakich jesteś zatrudniony w obecnej firmie. Jeśli Ci się to nie uda, przynajmniej zyskasz kolejne argumenty do zmiany i zwiększysz swoją motywację do poszukiwań.


6. Twoje umiejętności leżą i kwiczą, a Twoja praca nie daje szans na ich update

Jak stoisz z podnoszeniem kwalifikacji? Czy jesteś na bieżąco? Co by się z Tobą stało, gdyby Twoja firma nagle zbankrutowała a Ty zostałbyś bezrobotny? Czy miałbyś problem ze znalezieniem pracy, bo Twoje umiejętności nie są już w cenie? Jeśli tak, to co możesz zrobić aby je reaktywować? Czy są jakieś dostępne szkolenia, z których do tej pory nie korzystałeś?
To są pytania, na które powinieneś znać odpowiedź.

By sprawdzić, czy Twoje umiejętności są adekwatne do zapotrzebowania rynku, przejrzyj ogłoszenia innych firm na stanowiska podobne do Twojego. Czy spełniasz minimalne wymagania? To da ci odpowiedź na pytanie czy miałbyś szansę zostać ponownie zatrudniony na swoim stanowisku.

7. Czujesz się niedoceniany

Czy czujesz się wartościowy i doceniany w swoim miejscu pracy? Poziom uznania, jaki jest nam potrzebny do tego by dobrze wykonywać swoją pracę jest uzależniony od osoby. Niektórzy dobrze pracują będąc chwalonymi raz do roku, dla niektórych pochwały są ważniejsze od podwyżki. Na początek warto więc wiedzieć, jak bardzo potrzebujesz tego by być chwalony, a potem ocenić na ile te potrzeby są spełnione w obecnym miejscu pracy i na ile mogłyby być spełnione w nowej firmie.

Jeśli wiesz na jakiej formie uznania szczególnie Ci zależy, możesz też znaleźć sposób zakomunikowania tego właściwym osobom w Twojej obecnej pracy.
Gdy na przykład Twój szef odzywa się co Ciebie tylko wtedy gdy chce coś skrytykować, poinformuj go taktownie, że chciałbyś także dowiedzieć się co robisz dobrze.

Możesz także wyjść sam z inicjatywą i zapytać szefa a także współpracowników co jeszcze możesz dla nich zrobić. Taka postawa może sprowokować ich do otwartego wyrażenia pochwały Twoich starań. Jeśli i to nie pomoże, poszukaj uznania na zewnątrz obecnej firmy.

8. Twoja pensja jest nieadekwatna do stanowiska

Czy pracodawca płaci Ci tak ja na to zasługujesz? Twoja płaca jest miarą Twojej wartości. Jeśli jesteś opłacany poniżej poziomu na rynku, może na tym poważnie ucierpieć Twoje poczucie własnej wartości. Jeśli nie wiesz ile warta jest Twoja praca, sięgnij do raportów wynagrodzeń. Możesz też zaktualizować swój życiorys i przesłać go agencji rekrutacyjnej z prośbą o solidny feedback.

Bycie słabo opłacanym jest szczególnie bolesne, gdy przez przypadek dowiesz się, że Twój gorzej pracujący kolega dostaje większą pensję. Możesz wówczas poprosić o podwyżkę albo zadbać o swoją pozycję w innej firmie.

9. Marzysz o wspaniałej pracy (ale nie chcesz się za nią przeprowadzać)

Masz świetną okazję do zrobienia kariery, ale nie chcesz opuszczać rodzinnego miasta? Nawet jeśli teraz masz świetną pracę, bez przeprowadzki może się nie obejść, jeśli naprawdę myślisz o zrobieniu kariery.

10. Sytuacja Twojej firmy lub Twoja w firmie zmieniła się radykalnie odkąd zostałeś zatrudniony

Twoja praca była świetna do pewnego momentu, ale teraz wszystko się zmieniło. Może Twoja firma została wykupiona albo zmienił Ci się szef. Albo firma dokonała zwrotu w swojej filozofii działania a Ty nie akceptujesz nowego kierunku. Jeśli takie zmiany się pojawią, masz właściwie 3 wyjścia – płynąć z wiatrem, starając się przy tym jak najwięcej ugrać dla siebie, odejść lub zostać i narzekać.

Osobiście odradzam drogę trzecią jako najmniej efektywną.

Czasem zmiany w firmie są na tyle poważne, że decyzja o odejściu jest jedyną słuszną. I wtedy z podniesionym czołem wkrocz na rynek pracy!

Życząc sukcesów,

Angelika Śniegocka