Roman
Zawadza
Właściciel,
Freelancer, Broker
informacji naukowej
Temat: Słownik pojęć tytułów naukowych
doktor (dr)Pierwszy stopień naukowy przyznawany posiadaczom tytułu magistra lub równoważnego. Aby go uzyskać, należy zdać z wynikiem pomyślnym egzaminy doktorskie w określonym zakresie oraz przedłożyć i obronić rozprawę doktorską ocenioną pozytywnie przez dwóch recenzentów. Posiadacz stopnia doktora ma prawo do ubiegania się o stopień naukowy doktora habilitowanego.
doktor habilitowany
(dr hab.)
Drugi stopień naukowy przyznawany posiadaczom stopnia doktora. W celu jego uzyskania należy mieć znaczny dorobek naukowy, przedłożyć rozprawę habilitacyjną wnoszącą wkład w rozwój określonej dyscypliny naukowej, uzyskać trzy pozytywne recenzje rozprawy, zdać kolokwium habilitacyjne oraz przeprowadzić pozytywnie oceniony wykład habilitacyjny. Stopień doktora habilitowanego zatwierdza Centralna Komisja do spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych.
Rady wydziałów uprawnione do przyznawania stopnia doktora habilitowanego mają także prawo występowania o nadanie tytułu profesora osobie posiadającej stopień doktora habilitowanego.
dyplom ukończenia studiów wyższych
Oficjalny dokument przyznawany po pozytywnym zakończeniu studiów, potwierdza on uzyskanie tytułu zawodowego (licencjat, inżynier, magister, lekarz itd.). Wzór dyplomu jest ustalany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
indeks
Dokument studenta zawierający informacje dotyczące programu studiów (lista przedmiotów, liczbę godzin wykładów i ćwiczeń, praktyk, punktów kredytowych ), stanowiący podstawę wpisania studenta na kolejne semestry i lata studiów.
inżynier (inż.)
Pierwszy tytuł zawodowy w dziedzinach technicznych, rolniczych i niektórych ekonomicznych przyznawany po 3,5-4 latach studiów. Wymagane jest napisanie i obrona pracy dyplomowej. Posiadacze tego tytułu mogą kontynuować naukę w celu uzyskania dyplomu magistra lub magistra inżyniera.
karta przebiegu studiów
Oficjalny wyciąg z indeksu zawierający wszystkie informacje dotyczące przebiegu studiów.
kwalifikacje drugiego stopnia
Odpowiednik stopnia naukowego doktor habilitowany, przyznawany w dziedzinach artystycznych.
kwalifikacje pierwszego stopnia
Odpowiednik stopnia naukowego doktor, przyznawany w dziedzinach artystycznych.
lekarz (lek.)
Tytuł zawodowy przyznawany absolwentom studiów medycznych (akademie medyczne), równoważny tytułowi magister, przyznawany po 6 latach studiów. Nie wymaga obrony pracy magisterskiej. Posiadacze tego tytułu mogą kontynuować pracę naukową i ubiegać się o stopień naukowy doktora.
lekarz stomatolog
(lek. stom.)
Tytuł zawodowy przyznawany absolwentom studiów stomatologicznych (akademie medyczne), równoważny tytułowi magister, przyznawany po 5 latach studiów. Nie wymaga obrony pracy magisterskiej. Posiadacze tego tytułu mogą kontynuować pracę naukową i ubiegać się o stopień doktora.
lekarz weterynarii
(lek. wet.)
Tytuł zawodowy przyznawany absolwentom studiów weterynaryjnych (akademie rolnicze, wydziały weterynarii), równoważny tytułowi magistra, przyznawany po 5-6 latach studiów. Posiadacze tego tytułu mogą kontynuować pracę naukową i ubiegać się o stopień naukowy doktora.
licencjat (lic.)
Przyznawany absolwentom studiów wyższych zawodowych studiów humanistycznych i matematyczno – przyrodniczych, społecznych, ekonomicznych, wychowania fizycznego, turystyki, rekreacji, rehabilitacji ruchowej, oraz medycznych (z wyjątkiem lekarskich i stomatologicznych) po 3-3,5 latach studiów. Wymagane jest napisanie i obrona pracy dyplomowej. Posiadacze tego tytułu mogą kontynuować studia i ubiegać się o uzyskanie tytułu magistra
magister (mgr)
Tytuł zawodowy w szkolnictwie wyższym (nauki humanistyczne i matematyczno – przyrodnicze, społeczne, ekonomiczne, teologiczne, wychowanie fizyczne turystka i rekreacja, rehabilitacja ruchowa oraz medyczne [z wyjątkiem studiów medycznych i stomatologii] ), przyznawany po zakończeniu wyższych studiów magisterskich. Wymagane jest napisanie i obrona pracy magisterskiej. Posiadacze tego tytułu mogą kontynuować pracę naukową i ubiegać się o stopień doktora.
magister edukacji
Tytuł zawodowy, który może być przyznany po zakończeniu magisterskich studiów przygotowujących do zawodu nauczyciela, równoważny tytułowi magister. Wymagane jest napisanie i obrona pracy magisterskiej. Posiadacze tego tytułu mogą kontynuować pracę naukową i ubiegać się o stopień doktora.
magister inżynier
(mgr inż.)
Tytuł zawodowy w szkolnictwie wyższym technicznym (także nauki techniczne, oprócz weterynarii, morskie, wojskowe i pożarnicze), równoważny magistrowi, przyznawany po pozytywnym zakończeniu magisterskich. Wymagane jest napisanie i obrona pracy magisterskiej. Posiadacze tego tytułu mogą kontynuować pracę naukową i ubiegać się o stopień doktora.
magister inżynier architekt
Tytuł zawodowy w szkolnictwie wyższym technicznym, przyznawany na wydziałach architektury, równoważny tytułowi magistra. Wymagane jest napisanie i obrona pracy magisterskiej. Posiadacze tego tytułu mogą kontynuować pracę naukową i ubiegać się o stopień doktora.
magister sztuki
Tytuł zawodowy w szkolnictwie wyższym artystycznym, równoważny magistrowi. Wymagane jest napisanie i obrona pracy magisterskiej. Posiadacze tego tytułu mogą kontynuować pracę naukową i ubiegać się o stopień naukowy doktora lub kwalifikacje pierwszego stopnia.
praca magisterska
(praca dyplomowa)
Praca pisana na zakończenie studiów wyższych studiów magisterskich (wyższych studiów zawodowych), która pokazuje umiejętności studenta w zastosowaniu metod naukowych i wiedzy teoretycznej w praktyce.
profesor (prof.)
Tytuł naukowy nadawany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej posiadaczom stopnia naukowego doktora habilitowanego za znaczące osiągnięcia badawcze i dydaktyczne.
rozprawa doktorska
Praca naukowa, przedstawiająca nowe, oryginalne rozwiązanie problemu naukowego oraz ogólną wiedzę teoretyczną autora w danej dziedzinie nauki i zdolność do prowadzenia samodzielnych badań.
rozprawa habilitacyjna
Praca naukowa, która jest znaczącym wkładem autora w rozwój danej dziedziny nauki, może być to także oryginalne, wyjątkowe rozwiązanie inżynierskie.
sesja egzaminacyjna
Obowiązkowe zimowe i letnie egzaminy oraz zaliczenia odbywające się po zakończeniu semestru
stopień naukowy
W Polsce są dwa stopnie naukowe – doktor i doktor habilitowany.
studia jednolite magisterskie
Studia jednolite, trwające około 5 lat, kończące się otrzymaniem tytułu zawodowego magistra lub równoważnego.
studia magisterskie uzupełniające
Studia dla osób posiadających tytuł licencjat lub inżynier, trwające ok. 2 lat, kończące się otrzymaniem tytułu zawodowego magistra lub równoważnego.
studia podyplomowe
Studia prowadzone dla posiadaczy wyższego wykształcenia, które umożliwiają aktualizację lub doskonalenie wiedzy naukowej lub zawodowej.
Studia wyższe zawodowe
Studia trwające 3-4 lata, kończące się otrzymaniem tytułu licencjata lub inżyniera.
świadectwo dojrzałości
Dokument potwierdzający ukończenie 4-5 letniej szkoły średniej oraz zdanie egzaminu dojrzałości. Posiadanie świadectwa dojrzałości jest niezbędnym warunkiem ubiegania się o przyjęcie do szkoły wyższej. Wzór świadectwa dojrzałości jest określony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej
tytuł zawodowy
Tytuł przyznawany absolwentom szkół wyższych, odbyli określone studia, zdali wymagane egzaminy, zaliczyli praktyki, napisali i obronili pracę dyplomową (pracę magisterską) oraz spełnili inne określone prawem wymagania.