Dorota J.

Dorota J. Diagnosta
laboratoryjny -
specjalista
laboratoryjnej
tran...

Temat: Monitoring na własnej posesji nie zawsze legalny.

Montując kamery w celu zwiększenia bezpieczeństwa swojego mienia trzeba pamiętać o prawach sąsiadów. Sprzęt nie może ingerować w ich prawo do prywatności.

Coraz więcej osób w obawie o własne bezpieczeństwo decyduje się na założenie kamer monitorujących rzeczywistość. Sam zamysł nie jest zły. Kiedy jesteśmy poza domem za pośrednictwem Internetu możemy w każdej chwili sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Dotyczy to zarówno zamkniętych okien, jak i zagrożeń np ze strony włamywaczy.

Problem pojawia się, gdy zamontowane urządzenie rejestruje obraz w taki sposób, że widać co dzieje się na sąsiednich nieruchomościach. Wbrew woli ich właścicieli. Takie działanie jest niezgodne z prawem.

Zgodnie z art. 23 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014r. poz. 121) każdemu przysługuje katalog dóbr osobistych. Jednym z nich jest prawo do prywatności. Także Konstytucja w art. 47 Konstytucji przyznaje każdej jednostce prawo do ochrony prawnej życia prywatnego. Istnienie tych dwóch przepisów jest podstawą do żądania zaprzestania naruszeń, które ingerują w sferę prywatną. Taką ingerencją może być kontrolowanie, nawet niezamierzone życia sąsiadów.

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/892879,monitorin...