Temat: Podatek od sprzedaży samochodu z darowizny...
Panie Łukaszu,
Wygląda na to, że ma Pan dochód. W PIT-37 jest wiersz, w którym wykazuje się przychody z innych źródeł (dział dochody i straty podatnika). Podatnik i współmałżonek mają swoje oddzielne wiersze, więc również w przypadku rozliczenia razem z małżonką da się ten dochód wykazać.
Jakie są opcje uniknięcia tego podatku?
Szansę upatruję w art. 23 ust. 1 i art. 24 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Od przychodu ze sprzedaży można odliczyć koszty nabycia. Z uwagi na darowiznę nie będą one duże, co najwyżej koszt sporządzenia umowy, podatek od spadków i darowizn, opłaty rejestracyjne. Kosztem mogą być także wydatki na ulepszenie samochodu (poniesione nakłady), ale pewnie ich nie było.
Druga możliwość to art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy, który pozwala środek trwały otrzymany w darowiźnie wycenić podług wartośc rynkowej. Potem trzeba wpisać do tabeli amortyzacyjnej, amortyzować, a po sprzedaniu nieumorzona wartość staje się kosztem uzyskania przychodów. Niestety trzeba to było robić na bieżąco, a ponadto musiał Pan wówczas przejawiać aktywność, w której ustawa przewiduje stosowanie przepisów o środkach trwałych, np. działalność gospodarcza, dzierżawa, najem.
Po trzecie art. 67a par. 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej. W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika urząd skarbowy może umorzyć w całości lub w części zaległość podatkową. Nie znam Pan sytuacji majątkowej, zobowiązań, które na Panu ciążą, liczby osób na utrzymaniu - jeśli uda się Panu wykazać, że aktualnie nienajlepiej się Panu wiedzie, może się uda coś uszczknąć z podatku. Można porozmawiać z urzędnikiem skarbowym, czy ma Pan szanse i o co będą pytać, gdy złoży Pan wniosek o umorzenie.
Czemu nie kupił Pan samochodu od teścia?
Pozdrawiam Przemysław
http://www.lizyngodar.com.pl