Temat: Usługi IT, a przychód - jak to rozliczyć?

Witam.

Mam 20 lat, jestem świeżo po maturze. Od 7 lat interesuję się informatyką, programowaniem głównie w PHP (bacnkend), webmasteringiem (frontend). Jestem aktywny, jeśli chodzi o portale typu oferia.pl oraz większość forów dyskusyjnych, gdzie pojawiają się jakieś zlecenia z tytułu programowania i webmasteringu.

Przechodząc do sedna sprawy - od mniej więcej roku dostaję większe pieniądze za zlecenia - niekiedy 200 zł, niekiedy 1500 zł, w zależności co jest do zrobienia. Wszystkie pieniądze zbieram u siebie na konto, jednak nigdy się nie rozliczałem bo nie wiem nawet jak to mam zrobić. Po drugie, jak czytam w internecie jakie podatki są nakładane na osobę prowadzącą taką działalność to z góry wolę zrezygnować bo ja tyle nie zarobię, ile bym musiał oddać Państwu. Moje pytanie - co mam zrobić, abym nie miał żadnych problemów w przyszłości przez to, że na moim koncie przewijają się jakieś tam pieniądze, z których do tej pory się nie rozliczyłem? Osobiście niczego nie oczekuję od Państwa, żadnych składek, ubezpieczeń - nic. Po prostu traktuję to jako hobby, które jednocześnie daje mi możliwość dorobienia paru groszy, aby nie żerować na rodzicach. Dodatkowo niedługo wybieram się na studia, więc będę miał mniej czasu na te zlecenia, ale na pewno jakieś tam będę wykonywał.

Ostatnio wykonałem dwa zlecenia, a zleceniodawcy wymagali podpisania umowy o dzieło, którą podpisałem, pieniądze również otrzymałem na konto. Jak to teraz zrobić, abym prawnie "był czysty" i abym jednocześnie na tym nie tracił nie wiadomo jakiej gotówki?

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.
Marek Gorzycki

Marek Gorzycki przedsiębiorca

Temat: Usługi IT, a przychód - jak to rozliczyć?

Franek B.:
Osobiście niczego nie oczekuję od Państwa, żadnych składek, ubezpieczeń - nic.

:-)
Tyle, że Państwo to organizacja przymusowa.
Myślę też, że sporo już od tego Państwa otrzymałeś (np. wykształcenie, opiekę zdrowotną), sporo też od tego Państwa oczekujesz (poczucia bezpieczeństwa, dalszego wykształcenia, dalszej opieki zdrowotnej).

A wracając do tematu:
Uczniowie i studenci (do ukończenia 26 roku życia) nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania umów cywilnoprawnych (np. zlecenia, o dzieło).
Zleceniodawcy (o ile są to osoby prawne i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą) powinni pobierać od Twojego wynagrodzenia zaliczki na podatek dochodowy (lub zryczałtowany podatek 18% przy umowach do 200 zł), a po zakończeniu roku - poinformować Cię na odpowiednim formularzu (PIT-11) o wysokości potrąconych zaliczek.
Zaliczka na podatek, to 18% od Twoich przychodów pomniejszonych o ryczałtowe koszty uzyskania przychodów. Te ryczałtowe koszty mogą wynosić 20% lub 50% przychodu. Jeśli wykonanie umowy będzie się wiązało z użyciem lub przeniesieniem praw autorskich - zaliczkę na podatek zapłacisz więc od połowy przychodu z danej umowy.
Część tych zaliczek (maksymalnie 556 zł) będziesz mógł odzyskać składając po zakończeniu roku formularz rozliczenia rocznego (PIT-37). Roczne rozliczenie podatku jest Twoim obowiązkiem.

Zagrożeniem dla podatkowej "sielanki", którą przedstawiłem wyżej, jest uznanie (przez fiskusa, a szczególnie przez ZUS), że ww. umowy wykonujesz w ramach działalności gospodarczej. Niestety, przepisy definiujące działalność gospodarczą nie są ostre, pozostawiają duże pole do interpretacji i uznaniowości. Dlatego musisz się tu kierować swego rodzaju wyczuciem (poczytaj podatkowe definicje działalności gospodarczej) i wychwycić moment, kiedy Twoje hobby przekształca się w coś więcej...

Temat: Usługi IT, a przychód - jak to rozliczyć?

A co z pieniędzmi, które otrzymałem na konto bez jakiejkolwiek umowy?
Marek Gorzycki

Marek Gorzycki przedsiębiorca

Temat: Usługi IT, a przychód - jak to rozliczyć?

Franek B.:
A co z pieniędzmi, które otrzymałem na konto bez jakiejkolwiek umowy?

Doświadczenie życiowe uczy, że pieniądze na Twoim koncie bankowym, bez jakiejkolwiek umowy, mogą się pojawić tylko w jednym przypadku - gdy ktoś wpłaci je tam omyłkowo... :-)
Zawsze jest jakaś umowa / porozumienie / przyjęcie oferty, wyrażone choćby kliknięciem myszki.
Może być natomiast sytuacja, gdy podmiot zobowiązany do obliczenia, potrącenia i odprowadzenia na konto US podatku lub zaliczki na podatek z tytułu takich umów (także wystawienia odpowiednich informacji rocznych) nie wywiąże się ze swoich obowiązków.
Takie przychody podatnik powinien również wykazać w zeznaniu rocznym, co będzie się wiązało z koniecznością zapłaty podatku od tych przychodów. Może to się też wiązać z wezwaniem przez US do złożenia wyjaśnień (koniecznością ujawnienia zleceniodawcy).



Wyślij zaproszenie do