Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: Terytorium kraju

Cześć, mam mały kazik dla VATowców ;)
Trasnakcja sprzedaży towaru znajdującego się w ładowni statku pływającego pod polską banderą na wodach rosyjskich. Czy podlega VAT? Szperałem w komentarzach, pojawia się w nich odwołanie do Dyrektywy, a w niej do Traktatu, ale ani tu, ani tam nie znalazłem stwierdzenia, że "prawo bandery" nie dotyczy VAT. Jakieś pomysły?Daniel Więckowski edytował(a) ten post dnia 05.06.08 o godzinie 10:24
Artur Napiorkowski

Artur Napiorkowski Właściciel
Kancelarii Doradztwa
Podatkowego

Temat: Terytorium kraju

Odpowiedź zależy od Incoterms i kilku szczegółów. Jak mi powiesz jakie Incoterms zostały zastosowane w umowie, gdzie dla tej transakcji zarejestrowany na VAT jest nabywca i sprzedawca, to powiem Ci gdzie i czy w ogóle opodatkowana jest transakcja. Bandera statku nie ma znaczenia. Terytorium stosowania podatku jest jasno określone w dyrektywie.

konto usunięte

Temat: Terytorium kraju

Witam,

Niewiele jest informacji w tym "kaziku", ale na pierwszy rzut mojego oka wygląda to jak "dostawa towarów wraz z transportem"... czyli - co do zasady - opodatkowanie w miejscu gdzie transport się zaczyna (bo gdzieś kiedyś te towary załadowano na statek - środek transportu) oczywiście przy uwzględnieniu ewentualnego wcześniejszego etapu tranportu, statusu vatowskiego stron transakcji, miejsca docelowego towarów, ewentualny status towarów: legalne, nielegalne (ETS 158/98 Coffeeshop Siberie, C-455/98 Salumets), itp. Zakładam też, że nie chodzi tu o towary, stanowiące przedmiot wyposażenia statku (skoro były w ładowni).

W tym przypadku miejsce dokonania transakcji - na wodach kraju trzeciego - chyba nie jest determinantem (czyżby jakiś przedsiębiorczy krajan pływał po obcych lądach w celu uniknięcia VAT na transakcji krajowej :-)

Może to jednak zbyt proste rozwiązanie, jak na ten przypadek :-)

Jednocześnie nie do końca mogę się zgodzić z kolegą Arturem. Incoterms - w mojej ocenie - nie może determinować miejsca opodatkowania, bowiem jest czynnikiem zbyt subiektywnym (zależnym od stron transakcji), aby mógł decydować o miejscu opodatkowania. Reguły unijne w zakresie miejsca opodatkowania są zobiektywizowane i ujęte ściśle.

Pozdrawiam,
Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: Terytorium kraju

Jeśli chodzi o INCOTERMS to mamy FOB RIGA, problem w tym, że towar znajduje się na wodach państwa trzeciego podczas kilku transakcji sprzedaży... podobno... ;)

konto usunięte

Temat: Terytorium kraju

W mojej ocenie jeżeli doszło do kilu transakcji sprzedaży, to mamy do czyniania z transakcją łańcuchową towarów transportowanych. To że statek się porusza nie oznacza naszej bezradności i konieczności przeprowadzania skomplikowanych dowodów - gdzie i kiedy doszło do czynności opodatkowanej.

Tutaj chyba posłużyłabym się zobiektywizowanymi regułami dotyczącymi takich własnie transakcji i zasadami przypisywania transportu do jednej z kilku transakcji w łańcuchu (patrz: 22 ust. 2 i 3 naszej ustawy o VAT). Czyli jeżeli przypiszemy transport do pierwszej transakcji (opodatkowanej w miejscu rozpoczęcia transportu), to kolejne są opodatkowane w miejscu przeznaczenia towarów, bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych dowodów, co do miejsca dokonania transakcji.

Jeżeli przypiszemy transport do pierwszej transakcji, to miejscem opodatkowania będzie miejsce rozpoczęcia transaportu - czyli Łotwa (no chyba że można udowodnić, że transport tych towarów rozpoczął się wcześniej - np. załadowano go na ciężarówkę w PL). Kolejne transakcje będą opodatkowane zgodnie z powyższą regułą, jak towar zawinie do jakiegoś portu w tymżesz porcie :-)

To tylko reguły ogólne, które mogą być modyfikowane przez czynniki, o których pisałam w poprzednim poście.

Co się tyczy zaś samego rozgraniczenia wód, to za terytorium RP uważa się wewnętrzne wody morskie i morze terytorialne (12 mil morskich od najniższego stanu linii przybrzeżnej :-), ale już nie wyłączną strefę ekonomiczną (vide ustawa o obszarach morskich Rzeczpospolitej Polskiej tekst jednolity: Dz. U. 2003 r. Nr 153 poz. 1502) oraz umowa z ZSRR o rozgraniczeniu tych wód (mowa o niej w art. 67 tejże ustawy). Jak już wspomniałam poprzednio - moim jednak zdaniem fakt dokonania transakcji na wodach innego państwa nie będzie miał większego znaczenia.

Fakt, że statek jest pod banderą polską determinuje jedynie fakt, że jeżeli doszło do przekrętu, to będzie można zastosować polski KKS lub KK.

Pozdrawiam,
Artur Napiorkowski

Artur Napiorkowski Właściciel
Kancelarii Doradztwa
Podatkowego

Temat: Terytorium kraju

Bardzo mało informacji. Załóżmy, że sprzedawca jest zarejestrowany na VAT w PL, nabywca jest zarejestrowany na VAT w Łotwie i mamy FOB Riga. W takim wypadku (mówiąc w uproszczeniu) transakcja opodatkowana jest na Łotwie, nawet jeśli po drodze pływa na wodach międzynarodowych, czy rosyjskich.Artur Napiorkowski edytował(a) ten post dnia 15.06.08 o godzinie 21:05
Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: Terytorium kraju

Nabywca nie ma NIP PL, natomiast sprzedawca nie podaje wogóle NIP.
Władysław V.

Władysław V. Doradca podatkowy,
Taxpoint

Temat: Terytorium kraju

Poza VAT w Polsce.

W VAT mamy zasadę terytorialności, zgadzam się z Kaśką że Incoterms nie determinuje bezpośrednio zasad opodatkowania VAT (w przeciwnym wypadku np. sprzedając ex works do Holandii mielibyśmy sprzedaż krajową - na tym punkcie mają fioła Niemcy, dla nich to jest poważny problem, przynajmniej tak wynikało z moich historycznych rozmów).

Transport faktycznie możemy przypisać tylko do jednej dostawy (por. EMAG), ale czy to jest sytuacja, w której można stosować 22.2 i 22.3... Mam wątpliwości. Te przepisy dotyczą sytuacji, gdzie już w momencie rozpoczęcia transportu są znane wszystkie strony (pierwszy podmiot wydaje towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy), a z opisu wynika raczej co innego. Dlatego chyba podatkowałbym w miejscu fizycznego położenia towarów (co zazwyczaj oznacza... brak VAT).Władysław Varga edytował(a) ten post dnia 09.08.08 o godzinie 17:37



Wyślij zaproszenie do