Temat: Termin na złożenie wniosku zwrot nadpłaty - UPO z Niemcami

Taka oto sytuacja,

Bank w Polsce pobierał podatek od odsetek ze środków nierezydenta (rezydenta w Niemczech) zgromadzonych na rachunku bankowym. W związku z uzyskanym certyfikatem rezydencji nierezydent wystąpił o zwrot nadpłaty w PIT, za lata w których bank pobierał podatek, tj. odsetki powinny być opodatkowane 5% nie 19% stawką.

Zgodnie z Ordynacją podatkową wniosek o stwierdzenie nadpłaty można złożyć do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Jednocześnie, art. 29 ust. 2 UPO z Niemcami, zawiera rozwiązanie, które nie jest często spotykane. Zgodnie bowiem z tą umową:

"Wniosek o zwrot podatku składa się do końca czwartego roku następującego po roku kalendarzowym, w którym podatek potrącony u źródła został naliczony od dywidend, odsetek, należności licencyjnych lub innego dochodu."

Literalne brzmienie UPO wskazywałoby, że termin na złożenie wniosku ulega skróceniu o rok w stosunku do ordynacji, np. naliczenie odsetek w 2014 powoduje, iż termin przedawnienia upływa z końcem 2018, podczas gdy zgodnie z ordynacją upływałby w 2019.

Jednak, w wydawanych interpretacjach często organy uwzględniają 5 nie 4 letni termin, np. w intepretacji dotyczącej pobrania niesłusznie przez bank podatku od renty z Niemiec wypłacanej polskiemu rezydentowi:

"Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz zacytowanych wyżej przepisów, należy stwierdzić, iż w przypadku opodatkowania w Polsce – w latach 2005-2012 - renty z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych w Niemczech, Wnioskodawczyni ma prawo złożyć we właściwym urzędzie skarbowym wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych jedynie za lata 2007-2012 wraz z korektami zeznań rocznych, w ten sposób, że wypełni ponownie zeznanie roczne za każde z tych lat, przy czym w miejscu, w którym poprzednio wpisywała przychody (dochody) z zagranicznej renty wpisze zero, wykazując jednocześnie pobrane zaliczki, a następnie obliczy na nowo podatek należny od pozostałych dochodów."

"Przy czym, powyższego należy dokonać przed upływem terminu przedawnienia zobowiązania, o którym mowa szczegółowo powyżej. Natomiast obowiązek uregulowania należnego zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2005 upłynął z dniem 30 kwietnia 2006 r., zaś za rok 2006 z dniem 30 kwietnia 2007 r. Zatem, jeżeli nie wystąpiły przesłanki do zawieszenia lub przerwania biegu przedawnienia, zobowiązanie podatkowe za lata 2005 i 2006 uległo przedawnieniu odpowiednio z dniem 31 grudnia 2011 roku oraz z dniem 31 grudnia 2012 r."

"Z powyższym rozważań wynika, iż Wnioskodawczyni nie przysługuje prawo do złożenia korekty zeznania podatkowego za lata 2005-2006, gdyż upłynął ustawowy termin przewidziany na złożenie tej korekty wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty."

Przepisy UPO wydają się jednoznaczne, jednak co wy na to?