Piotr Rybicki

Piotr Rybicki Biegły rewident,
poprowadzę (ale nie
zorganizuje)
szkolen...

Temat: różnice kursowe od faktoringu

Mam faktoring niepełny
Po wystawieniu faktury EURO przekazuję ją (oczywiście kopię) do firmy faktoringowej, która mi po kilku dniach przelewa środki w PLN (pomniejszone o prowizje).
1. Jeżeli klient mi nie zapłaci to po terminie płatności muszę oddać kasę do firmy faktoringowej i sam sobie windykować
2. Jeżeli klient zapłaci (a dokonuje to na konto firmy faktoringowej) to po kilku dniach dostaję info, że zostało zapłacone i mogę spać spokojnie :)
Ale moje pytanie to pytanie o to kiedy powstają różnice kursowe?
(1) Czy pomiędzy dniem wystawienia faktury a otrzymaniem kasy od firmy faktoringowej?
(2) Czy pomiędzy dniem wystawienia faktury a zapłatą przez kontrahenta?
Jakie jest wasze zdanie?
Władysław V.

Władysław V. Doradca podatkowy,
Taxpoint

Temat: różnice kursowe od faktoringu

Całkiem ciekawy problem... R/k powstają między datą faktury a datą zapłaty (według terminologii 15a CIT: otrzymania przychodu), pytanie kiedy masz zapłatę. Moim zdaniem zapłata następuje w momencie otrzymania środków na konto, niezależnie od tego kto je przelewa. Czyli odpowiadając na Twoje pytanie - r/k będą powstawać między datą faktury a datą zapłaty przez firmę faktoringową. Szkopuł w tym, że ta zapłata jest "warunkowa" (stąd zresztą wątpliwości, czy można ją potraktować jako zapłatę). Moim zdaniem jednak najbardziej praktycznym wyjściem jest potraktowanie tego przelewu jako zapłaty (i naliczenie r/k jak napisałem wyżej), a w razie konieczności zwrotu otrzymanej kwoty odwrócenie naliczonej r/k. Jest to ekonomicznie bardziej uzasadnione i zgodne z funkcją r/k niż naliczanie różnic do momentu zapłaty przez klienta (wtedy wykazywałbyś wirtualny, a nie rzeczywisty zysk/stratę - można sprawdzić na przykładzie liczbowym).

Następna dyskusja:

podatkowe różnice kursowe




Wyślij zaproszenie do