Temat: Prywatne mieszkanie dla firmy
Pewnie mało kto uwierzy, że w ramach relaksu... :-)
Jakub J.:
Witam. Posiadam prywatnie mieszkanie, które wynajmuje na cele mieszkalne (najem okazjonalny). W związku z podjęciem działalności chciałbym wynajmować mieszkanie jako przedsiębiorca.
Czy muszę wprowadzać mieszkanie do składników firmy?
Rozumiem, że pytasz o wprowadzenie mieszkania do ewidencji środków trwałych.
Sprawa się ostatnio nieco skomplikowała.
Do celów podatkowych (ustalenia źródła przychodów) istotne jest bowiem, że składnik majątku
podlega ujęciu w ewidencji środków trwałych (vide art.14 ust. 2 pkt 1 lit.a updof).
Tak więc Twoja decyzja (na "tak" lub "nie") może być skonfrontowana ze stanem faktycznym.
Co do zasady mieszkanie (niezależnie czy mówimy własności czy prawie) wynajmowane w prowadzonej działalności gospodarczej, podlega ujęciu w ewidencji środków trwałych.
Jest jednak wyjątek, związany z metodą ustalenia wartości początkowej wg art.22g ust.10, o którym mowa w art. 22n ust.3 (należałoby się zapoznać i przeanalizować).
Co w przypadku sprzedaży mieszkania lub zamknięcia działalności (jakie skutki VAT i podatku)
Jeśli chodzi o podatek dochodowy, to wprowadzenie mieszkania do eśt i dokonywanie odpisów amortyzacyjnych nie rodzi żadnych dodatkowych skutków podatkowych w przypadku jego sprzedaży. Przychód ze sprzedaży mieszkania nie jest kwalifikowany do przychodów z działalności gospodarczej (art.10 ust.3, art.14 ust.2c updof).
Nie oznacza to, że skutków podatkowych w przypadku sprzedaży mieszkania w ogóle nie będzie (pozostaje art.10 ust.1 pkt 8, o czym wspomniał Łukasz).
Jeśli chodzi o podatek vat, to myślę, że "połączona moc" pkt 2, 10 i 10a art.43 ust.1 ustawy vat pozwoli Ci na zastosowanie zwolnienia w przypadku sprzedaży mieszkania (zachęcam do analizy).
Myślę też, nawiązując do polemiki wyżej, że pkt 2 (historycznie dotyczący wyłącznie ruchomości) może być w zmienionym stanie prawnym brany pod uwagę.
Katarzyna P.:
No jak to? Na pewno nie można przy najmie okazjonalnym stosować kpir i amortyzować lokalu?
Amortyzować można.
Pkpir też pewnie można prowadzić, ale... obowiązku takiego nie ma (art.24a ust.1-2)... :-)