Przemysław
Sk
ksiegowość/raportowa
nie/analiza
danych/VBA/RPA
Temat: Praktyka na Doradcę Podatkowego a posiadanie certyfikatu...
WitamPotrzebuje rady osoby orientujacej się w temacie od strony praktycznej
Pytanie jest następujace :
Czy osoba która posiada certyfikat Ministra Finansów uprawniajacy do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych otrzymany w np. maju 2011 będzie po zdaniu egzaminu na doradcę podatkowego zwolniona z konieczności odbycia praktyki od razu czy też musi udowodnic praktyke w usługowym prowadzeni ksiąg przez dwa lata od momentu otrzymania certyfikatu Księgowego MF tj conajmniej do maja 2013 r.
Osobiście wydaje mi się że zwolnienie powinno następować od razu gdyż certyfikat poświadcza 3 lata praktyki kwalifikowanej w usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych
Poniżej wyciąg z zasad publikowanych na stronie Krajowej Izby Doradców Podatkowych :
"(..) Inne formy praktyki
Na równi z praktyką jest traktowane zatrudnienie:
1) przez okres co najmniej 2 lat :
(...) na stanowisku, na którym wykonywanie czynnosci z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych wiąże się z koniecznością posiadania certyfikatu księgowego (...) "
Gdyby ktoś miał wiedzę w tym temacie, to będę wdzięczny :)
***
całość regulacji :
Praktyki zawodowe
Kandydaci na doradców podatkowych, którzy zdali z wynikiem pozytywnym egzamin na doradcę podatkowego, odbywają dwuletnią praktykę zawodową w następującej kolejności:
w urzędzie skarbowym - przez okres 2 miesięcy,
w izbie skarbowej - przez okres 2 miesięcy,
w urzędzie kontroli skarbowej - przez okres 2 miesięcy,
u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego – przez okres 18 miesięcy.
Praktyka jest odbywana w wymiarze 8 godzin w tygodniu.
Doradca podatkowy zawiera z praktykantem umowę o odbycie praktyki. Może też zawrzeć na czas odbywania praktyki umowę o pracę lub umowę cywilno-prawną na wykonywanie określonych zadań.
Zakres merytoryczny praktyki obejmuje czynności doradztwa podatkowego - w celu zdobycia umiejętności praktycznego stosowania zdobytej wiedzy teoretycznej.
Inne formy praktyki
Na równi z praktyką jest traktowane zatrudnienie:
1) przez okres co najmniej 2 lat w:
a) urzędzie skarbowym
b) izbie skarbowej
c) urzędzie kontroli skarbowej
d) urzędzie celnym
e) izbie celnej
f) Ministerstwie Finansów
g) samorządowych służbach finansowych
h) samorządowym kolegium odwoławczym
- jeżeli do zakresu obowiązków kandydata należało stosowanie przepisów prawa podatkowego w związku z prowadzonymi postępowaniami podatkowymi lub kontrolnymi.
2) przez okres co najmniej 2 lat:
a) w podmiotach uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego, jeżeli do zakresu obowiązków kandydata należało stosowanie przepisów z zakresu prawa podatkowego na rzecz klienta,
b) jako prokurator lub sędzia
c) na stanowisku, na którym wykonywanie czynnosci z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych wiąże się z koniecznością posiadania certyfikatu księgowego, lub na stanowisku uprawniającym do prowadzenia lustracji w rozumieniu przepisów prawa spółdzielczego,
d) na stanowisku głównego księgowego w podmiotach, które na podstawie przepisów o rachunkowości są obowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych;
3) przez okres co najmniej 4 lat na stanowisku skarbnika gminy
4) przez okres co najmniej 5 lat w charakterze pracownika naukowego, dydaktycznego lub naukowo-dydaktycznego, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym, zajmującego się dziedzinami, w których zakres wchodzi prawo podatkowe.
Na równi z praktyką jest traktowane wykonywanie przez okres co najmniej 2 lat zawodu adwokata, radcy prawnego lub biegłego rewidenta.
Podstawa prawna: Rozporządzenie ministra finansów z 17 listopada 2010 r. w sprawie praktyk zawodowych kandydatów na doradców podatkowych (Dz.U. nr 230, poz. 1514 z 2010 r.)
Kwestię praktyk reguluje również:
Stanowisko Krajowej Rady Doradców Podatkowych z dnia 29 marca 2011 r. w sprawie wytycznych w sprawie praktyk zawodowych kandydatów na doradców podatkowych w części objętej kompetencjami Krajowej Izby Doradców Podatkowych