konto usunięte

Temat: Pracodawca płaci za aplikację, czy to jest mój przychód?

Słowem, czy rzeczyiwście jest tak, że powinnam odprowadzić z tego tytułu podatek dochodowy 19%?

Czy fakt iż przykładowo wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyłączeniem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych nie jest uwzględniana przy naliczaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (ROZPORZĄDZENIE ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r.w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.(Dz. U. z dnia 29 grudnia 1998 r.)) rzucał by tu jakieś nowe światło?

Czy też czy jest jakiś inny nieznany mi przepis, który znosiłby obowiązek uiszczenia 19% podatku (dochodowego)?

konto usunięte

Temat: Pracodawca płaci za aplikację, czy to jest mój przychód?

Pracodawca ponosi koszt, który de facto powinnaś ponosić Ty za to, że u niego pozostajesz - pracujesz dla niego. Jest to pewna forma wynagrodzenia. Sądze, że tak to też potraktowaliby urzędnicy podatkowi. Dlatego uważam, że ten koszt powinien zwiększać podstawę opodatkowania PIT i pracodawca powinien od tej kwoty potrącać zarówno składki na PIT jak i ZUS.

konto usunięte

Temat: Pracodawca płaci za aplikację, czy to jest mój przychód?

Chodzi o interpretację sytuacji pracownika odbywającego aplikację w kontekście opodatkowania pracowników z tytułu otrzymania od pracodawcy dofinansowania na dokształcanie. Zasadniczo nie podlegają opodatkowaniu szkolenia niezbędne do wykonywania obowiązków zawodowych pracownika (np. w zakresie BHP). Opodatkowaniu podlegają natomiast szkolenia podnoszące poziom ogólnej wiedzy i wykształcenia pracownika (np. studia podyplomowe, kursy językowe, kurs praw jazdy). Ustawa o PIT zawiera jednak zwolnienie tych świadczeń z opodatkowania, jeżeli przyznawane są one zgodnie z odrębnymi przepisami, tj. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12.10.1993r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych. I taką też mieliśmy dysyskusję w pracy, czy aplikacja to też forma dokształcania. Niestety jak do tej pory konstruktywnych wniosków nie ma. Są natomiast dwie teorie:
1.jeżeli da się zaliczyć aplikację do tej samej grupy form kształcenia(studia podyplomowe, kursy) to wtedy nie ma obowiązku zaliczania kosztów aplikacji do dochodu, zakład pracy to zalicza do kosztów i na tym się sprawa kończy,
2. jeżeli by uznać aplikację jako szczególną odrębną formę podnoszenia kwalifikacji, to wtedy oczywiście podatek tzeba będzie zapłacić.
I nie ma kto zadecydować...
Tomasz Rysiak

Tomasz Rysiak radca prawny,
magnusson law firm

Temat: Pracodawca płaci za aplikację, czy to jest mój przychód?

Niestety urzędy są dosyć jednomyślne w tym zakresie:

US Warszawa-Śródmieście
1435/FO2/415-41/07/MS

Izba Skarbowa w Krakowie
PD-3/41170-18/07/B

koszt pracodawcy - przychód pracownika

konto usunięte

Temat: Pracodawca płaci za aplikację, czy to jest mój przychód?

Znalazłam, dziękuję za info.

konto usunięte

Temat: Pracodawca płaci za aplikację, czy to jest mój przychód?

Joanno, proponuję przygotować dobry wniosek o interpretację podatkową, wskazać solidne argumenty, a kto wie - może MF przychyli się do tego, by zwolnić dofinansowanie aplikacji z PIT???... aczkolwiek znam jeden przypadek, w którym wniosek o interpretację był doskonale przygotowany, ale MF powiedział wprost: jest to element wynagrodzenia, nie ma zwolnienia, trzeba naliczyć PIT.

konto usunięte

Temat: Pracodawca płaci za aplikację, czy to jest mój przychód?

Łukaszu, spróbuję przeanalizować jeszcze raz omawiane wcześniej akty prawne. Jeśli się uda wykazać, iż samo szkolenie aplikanta należy jednak traktować jako pozaszkolną formę dokształcania, a ponadto uda się wykazać, że pragmatyka radcowska nie zamyka aplikantowi drogi do zwolnienia z PIT, to powinien być sukces ;)
Mając jednak na względzie, iż wątpliwości rozstrzygane są zazwyczaj na niekorzyść podatnika, na pewno będzie to ćwiczenie samego występowania do naczelnego organu administracji państwowej :)

Zadanie lekko karkołomne, ale nie niemożliwe (mam nadzieję że nie droższe niż 75 zł w znakach skarbowych):) I dziękuję za wsparcie, jeżeli uzyskam jakieś ciekawe konkluzje, na pewno się nimi podzielę. Pozdrawiam, Asia

Następna dyskusja:

Bilet finansowany przez kon...




Wyślij zaproszenie do