Temat: pomocy :) odliczenie podatku VAT od naprawy samochodu...
Lekko rozczarowany poziomem merytorycznym rozmowy pozwolę sobie dodać kilka kwestii.
1. Polecam lekturę pozycji, która w brew pozorom, daje odpowiedzi na wiele pytań związanych z podatkiem od towarów i usług (podatek VAT) - Ustawa o podatku od towarów i usług (ustawa o VAT)
Jak rozumiem z opisu Pani Joanny:
Prowadzi Pani działalność gospodarczą. Zakładam, że jest Pani czynnym podatnikiem VAT.
Samochód osoby nie był nabyty w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Należy on do majątku prywatnego. W związku z kolizją, samochód wymaga naprawy (wymiana części itp.).
Pytanie - W uproszczeniu czy ma Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach VAT dokumentujących naprawę samochodu?
Wydaje mi się, że istnieją mocne argumenty, które nie pozwalaj na odliczenia podatku naliczonego VAT od faktur wystawionych przez zakłada naprawiający samochód (ubezpieczenie powinno uwzględniać kwotę brutto naprawy).
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT "W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124."
Jak rozumiem, nie nabyła Pani samochodu w celu prowadzenia działalności gospodarczej (majątek prywatny). W związku z tym, konsumpcja nabytej przez Panią (przez ubezpieczyciela w Pani imieniu) usługi ma miejsce na majątku prywatnym. W takim wypadku nabyta usługa (naprawa) nie będzie wykorzystana do czynności opodatkowanych (nie powinna być związana z działalnością gospodarczą). Oznacza to, że nie powinna mieć Pani prawa do odliczenia podatku naliczonego.
Powyższe stanowisko jest zgodne również z wyrażonym przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (sygn. ITPP2/443-83/10/AP).
Pani Joanno, wydaje się, że warto byłoby wystąpić o indywidualną interpretację, z którą ubezpieczyciel nie powinie raczej dyskutować.
To tak w skrócie.
Na tym zakończę. Oczywiście dodam, że powyższe jest wyrazem mojej opinii i nie należy się tym kierować :). Co więcej z całą pewnością nie jest to świadczenie usługi doradztwa podatkowego, a jedynie wyraz mojego subiektywnych przemyśleń na temat opisanego stanu.
2.
Zgadza się. Jak masz np. mieszkanie, i przez pół roku używasz do DG - to przez te pół roku odliczasz VAT od wszystkiego, na co dostaniesz fakturę "na firmę". Łącznie z naprawami i remontami.
Uważam, że jest to duże uproszczenie, które wprowadzić może w błąd. Co do odwrotnej sytuacji (używania majątku prywatnego w firmie), wielokrotnie wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości UE - tam też najdziemy wiele odpowiedzi. Zachęcam do lektury.
pozdrawiam
T.