Agnieszka G.

Agnieszka G. HR Manager /
Recruitment Manager

Temat: Podatek od zysków z obrotu na giełdzie w UK

Witam,
Mam ogromna prośbę o poradę jak uniknąć ( pewnie to niemożliwe ) lub zmniejszyć podatek od dochodu z obrotu na giełdzie w UK. Mowa o osobie, która mieszka i pracuje tam, rozlicza się siłą rzeczy w Polsce. Zyski nie są ogromne ale zawsze warto zaoszczędzić jeśli to możliwe.

Jeśli potrzebne są jakieś dodatkowe informacje- proszę o sygnał.
Będę wdzięczna za każda poradę .

Pozdrawiam
Agnieszka
Mariusz Makowski

Mariusz Makowski doradca podatkowy,
trener, autor
tekstów

Temat: Podatek od zysków z obrotu na giełdzie w UK

Jeżeli mieszka i pracuje w UK i tam zarabia na giełdzie to nie rozlicza się w Polsce. O ile oczywiście mieszka tam a nie tu (w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oczywiście)
Małgorzata Bala

Małgorzata Bala Główna Księgowa -
Doradca Finansowy

Temat: Podatek od zysków z obrotu na giełdzie w UK

nie do końca zgadzam sie z przedmówcą, żeby rozliczać sie tylko tam, to trzeba mieć papier o rezydenturze i nie miec tu żadnych dochodów...
skoro pojawia się problem rozliczeń tu, tzn, że jakis warunek nie jest spełniony :)
Aga, rozmawiałam z kilkoma zaprzyjaźnionymi placówkami, nie zajmuja się tym, to jest naprawde kobyłka, jesli chodzi o przepisy, a usługowo max raz do roku, nie opłaca się znac precedensów, ja tez nie robie, nawet staramy się unikac pitów rocznych z dochodami z zagranicy, bo jest kupa liczenia i nie ma chętnych płacic za czas jaki sie na to poświeca... lepiej sie zarabia na innych usługach, więc bedzie Ci ciezko. Puściłam Ci wieści w FABER, to jest duża firma zrzeszająca rozmaitych biegłych, doradców i specjalistów, jak się cos uda, to dam ci znac... nawet gdybym chciała cos podpowiedziec po koleżeńsku i poczytać literature przedmiotu to jestem bez szans, próbuje tylko jakos przetrwać do porodu... poprostu nie mam siły :) wybacz :)Małgorzata Bala edytował(a) ten post dnia 31.07.09 o godzinie 00:40

Temat: Podatek od zysków z obrotu na giełdzie w UK

Za to ja nie zgodzę się z przedmówczynią. "Papier" o rezydencji podatkowej w innym kraju jest rzecz jasna przydatny, ale to tylko dowód potwierdzający stan faktyczny, który w razie ewentualnego postępowania i tak trzeba by ustalić. A osiąganie innych dochodów w Polsce o ile jest się rezydentem podatkowym innego kraju nie kreuje nieograniczonego obowiązku podatkowego w Polsce. Tak więc przede wszystkim analizie trzeba poddać rezydencję podatkową - czy jest w Polsce czy w Wlk. Brytanii. Pozdrawiam.
Mariusz Makowski

Mariusz Makowski doradca podatkowy,
trener, autor
tekstów

Temat: Podatek od zysków z obrotu na giełdzie w UK

Małgorzata Bala:
nie do końca zgadzam sie z przedmówcą,

ja tez nie robie, nawet staramy się unikac pitów rocznych z dochodami z zagranicy, bo jest kupa liczenia i nie ma chętnych płacic za czas jaki sie na to poświeca...

Ja natomiast się tym zajmuję. Oczywiście ma Pani prawo do swojego zdania i może pisać, że się ze mną nie zgadza ale skoro sama Pani stwierdza, że się na tym nie zna to takie opinie lepiej chyba zachować dla siebie.

Dochody z giełdy podlegają opodatkowaniu w kraju, w którym podatnik ma miejsce zamieszkania (z możliwością opodatkowania ich również w kraju źródła, czyli w kraju z którego one pochodzą). Jeżeli więc podatnik ma miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii to tych dochodów w Polsce nie wykazuje. Jeżeli jednak podatnik mieszka w Polsce to dochody z brytyjskiej giełdy opodatuje w Polsce stosując stawkę 19%. Podatek ten można pomniejszyć o podatek zapłacony za granicą.
Krystyna Sikora

Krystyna Sikora główny księgowy, tax
manager

Temat: Podatek od zysków z obrotu na giełdzie w UK

Jeśli mogę mam pytanie do pana Mariusza M

mogę prosić o informacje czy brytyjska spółka (bank) ma ulgi kapitałowe I czy straty kapitałowe wygasają?
Na stronie hrmc jest określona ulga £11.700 ale dla osób fizycznych

Pozdrawiam
Krystyna

Temat: Podatek od zysków z obrotu na giełdzie w UK

Witam !
Inwestowałem na giełdzie w UK za pośrednictwem analityka giełdowego z RCE Banque. Środki pieniężne przelewałem za pośrednictwem Revoluta, w którym miałem założone konto. Dwa razy skorzystałem z szybkiej gotówki (kredytu), na dofinansowanie akcji na giełdzie, aby móc dalej inwestować. Kredyt ten szybko spłaciłem (10% od kwoty pożyczki na dobę), rzekomo pochodził z Revoluta - brak tam informacji o udzielonym kredycie. Po złożeniu przeze mnie wniosku o wypłatę, musiałem udokumentować legalność pochodzenia wpłaconych środków na inwestycję, czyli przejść pozytywnie weryfikację w Mastercard i jak to miałem już za sobą, poinformowano mnie o obowiązku założenia sejfu depozytowego w Revolucie, aby móc dokonać przelewu moich pieniędzy na konto w Polsce(nie znalazłem takiej informacji w internecie), który kosztuje 6 tyś $, ja musze wpłacić 50% czyli 3 tyś $. Obiecano, że kwota ta zostanie zwrócona po wypłacie moich środków na konto w Polsce. Kiedy to zostało zrealizowane otrzymałem od Wise Mastercard dokument wystawiony przez Bank Lloyds w którym były zdeponowane? środki na inwestycję dla RCE Banque. Na dokumencie tym do zysku zaliczono również, udzielony mi i spłacony kredyt (6,2 tyś $), a także moją wpłatę (3 tyś $) na otwarcie sejfu depozytowego. W związku z czym mój zysk wzrósł z 7.885 $ do prawie 17 tyś $, a podatek od zawyżonego zysku, VAT-17% (2.880 $) mam wpłacić natychmiast pod rygorem zablokowania konta, jeszcze przed dokonaniem przelewu moich środków na konto w Polsce. W związku z tym mam pytanie? Czy jest to zgodne z prawem giełdowym w UK. Czy mam obowiązek płacić podatek w UK czy też mogę zapłacić go w Polsce. A tak na koniec, czy nie jest to przekręt i czy mam szanse na odzyskanie moich pieniędzy?
Jan



Wyślij zaproszenie do