Katarzyna Rosa

Katarzyna Rosa starszy ksiegowy

Temat: podatek od spadków

W roku 1982 zmarł mój dziadek w 1989 zmarła moja babcia. W październiku zeszłego roku zakończyła się sprawa o ustanowienie spadkobierców po dziadkach, jedną ze spadkobierców była moja mama, która nie żyje od 2003 roku. W listopadzie sporządziliśmy akt dziedziczenia. Masę spadkową stanowi stary dom przeznaczony do generalnego remontu oraz 7 arów działki, która w tej chwili ma przeznaczenie na cele usługowo-przemysłowe. Pojawiła się kwestia podatków od spadków, mam problem z ustaleniem wartości masy spadkowej, czy mogę odliczyć płacone przeze mnie i wujka podatki za całość nieruchomości przez 20 kilka lat. jak mam ustalić wartość rynkową wieczystego użytkowania? Może ktoś też miał podobną sytuację. Bardzo proszę o pomoc.
Krzysztof Jan Osmenda

Krzysztof Jan Osmenda Licencjonowany
Zarządca
Nieruchomości

Temat: podatek od spadków

Nie wiem czy to będzie analogiczne jak u mnie ale
1. US domaga się wartości na dzień śmierci.
2. Ustawa o podatku od spadków i darowizn wskazuje w jakich warunkach można sobie odliczyć koszty. np. koszty sporządzenia aktu notarialnego, koszty pogrzebu.. - poczytaj. To wpisuje się w formularzu SD. Domniemam że dziedziczysz po mamie z jej bratem. Co z podatkami od nieruchomości idą w ciężar jaki - zadzwoń tam : http://urzedy.info.pl/infolinia-podatkowa
I przedstaw szczegółowo jak to wygląda.

Ty jestes w pierwszej linii więc powinnaś być zwolniona z SD1 bo nabywasz po mamie czyli w pierwszej linii.

Aby po 1 stycznia 2007r. skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania spadków i darowizn od najbliższej rodziny należy zawiadomić urząd skarbowy o nabytym spadku lub darowiźnie. Oznacza to konieczność wypełnienia formularza SD-1, którego wzór zawiera rozporządzenie ministra finansów z 18 grudnia 2006 r. w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych ( DzU nr 243, poz. 1762). Zgłoszenie to należy złożyć w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub od dnia wręczenia darowizny. W formularzu podaje się dane obdarowanego czy spadkobiercy, informacje o sposobie nabycia własności rzeczy lub praw, dane dotyczące dokumentu będącego podstawą nabycia, dane dotyczące rodzaju uzyskanych rzeczy i praw majątkowych oraz informacje o miejscu ich położenia i wartości rynkowej. Jeżeli podatnicy nie złożą zgłoszenia, to będą opodatkowani według zasad odnoszących się do nabywców należących do I grupy podatkowej. Nie ma jednak obowiązku zgłoszenia, gdy podstawą nabycia dóbr był akt notarialny. W przypadku darowizn pieniężnych dla skorzystania ze zwolnienia konieczne jest przekazanie ich na rachunek bankowy obdarowanego lub jego rachunek w SKOK albo przekazem pieniężnym.

Po uprawomocnieniu się wyroku zgłoś się do US poinformuj ich o tym i ciesz się włościami za freee.Ten post został edytowany przez Autora dnia 13.05.13 o godzinie 07:49
Katarzyna Rosa

Katarzyna Rosa starszy ksiegowy

Temat: podatek od spadków

Dzięki za odpowiedź, ale u mnie nie jest tak prosto, sprawa spadkowa głównie dotyczyła dziadków, po których dziedziczy moja zmarła mama. Moja siostra, ojciec i ja dziedziczymy po mamie 1/6 z nieruchomości, resztę pozostała rodzina. Otwarcie naszego spadku nastąpiło w chwili śmierci mamy 2003 zwolnienie nie obowiązuje. Dziadkowie 1982 i 1989. Stara sprawa kłopoty urosły przez te lata. Próbuję załatwić tę sprawę do końca. Dzięki jeszcze raz.



Wyślij zaproszenie do