Temat: podatek od nieruchomosci. pomocy

Witam W jaki sposób powinien byc opodatkowany garaż w budynku mieszkalnym w przedsiebiorstwie deweloperskim. garaż sprzedawany jest samodzielnie w garazu wielostanowiskowym. Czy stawka podatku powinna byc zastosowana jak do budynków mieszkalnych czy zwiazanych z prowadzeniem dzialalnosci gospodarczej? Prosze o pomoc

konto usunięte

Temat: podatek od nieruchomosci. pomocy

23%, jeżeli to osobny lokal.

Ale takie rozwiązanie ma bardzo poważne konsekwencje dla wspólnoty i serdecznie odradzam takie rozwiązanie.
Taki garaż "głosuje" - ale żeby głos był ważny, to wszyscy właściciele muszą uzgodnić jednolite stanowisko (tylko jeden zarządca z Wrocławia popełnił artykuł opierając się na wyroku lokalnego sądu, ale bez cytowania go, że każdy współwłaściciel garażu może głosować osobno).

Garażem trzeba zarządzać (zbierać pieniądze, sprzątać, wymieniać żarówki, robić przeglądy itp.) - ustawowo Wspólnota nie ma prawa zajmować się prywatnym lokalem (a tu garaż jest traktowany tak samo, jak mieszkanie). Jak wszystko jest OK to pół biedy - ale niech ktoś nie zechce płacić, to Wspólnota nie ma żadnej podstawy prawnej, żeby go pozwać. Albo niech jeden z właścicieli (np. taki, co nie ma garażu) zacznie się awanturować, że Wspólnota nie ma prawa zajmować się garażem (w tym opłacany przez niego zarząd czy firma sprzątająca) - i będzie miał rację.

Generalnie - najlepiej, jak garaż nie jest wydzielonym lokalem, należy do części wspólnej tylko z prawem wyłącznego korzystania ze stanowiska X przez każdoczesnego właściciela mieszkania nr Y. Wtedy też nie ma osobnej pozycji na fakturze i nie ma stawki 23% (kupuje się tylko mieszkanie ze stawką 8%).

Update.
Rozumiem, że chodzi o VAT od sprzedaży - a nie o podatek od nieruchomości czy dochodowy.

Bo jeżeli chodzi o podatek od nieruchomości, to różne są interpretacje - ja się zgadzam z tą, że podatek jest od budynku mieszkalnego. Więc w danym budynku od każdego lokalu powinna być ta sama stawka.

Odpowiedź Ministra Finansów w 2009 r. na interpelację poselską nr 7649:

garaż mieszczący się w bryle budynku mieszkalnego, jeśli jego powierzchnia nie przekracza połowy budynku mieszkalnego, traktowany jest jako część budynku mieszkalnego, a co za tym idzie, stosuje się do jego opodatkowania stawkę właściwą dla budynku mieszkalnegoMariusz G. edytował(a) ten post dnia 10.04.11 o godzinie 10:41

Temat: podatek od nieruchomosci. pomocy

bardzo dziekuje za odpowiedz. Chodzi o podatek od nieruchomosci :)

Temat: podatek od nieruchomosci. pomocy

Ogólnie budynki mieszkalne korzystaja z preferencyjnej stawki opodatkowania. Wyjatek od tej reguły zachodzi, gdy budynek lub jego część jest zwiazany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nalezy ustalić czy garaże są wyodrębnione fizycznie i prawnie.Nalezy zwrócic uwage na podstawowy dokument jakim jest ewidencja gruntów i budynków - organy podatkowe zwiazane są danymi zawartymi w tych rejestrach,
Lokal wyodrebniony fizycznie traktowany jest jako część składowa budynku i powinien byc opodatkowany według stawek przyjetych dla całego budynku. Jeżeli nie zostały wyodrebnione prawnie lokale garazowe a budynek sklasyfikowany jest jako mieszkalny to obowiazują stawki preferencyjne.
Lokal garazowy moze jednak stanowić odrebny przedmiot własnosci i byc ujawniony w ewidencji jako inny lokal niemieszkalny bądź poprzes wpis w księdze wieczystej, który wynika z aktu notarialnego. Garaże znajdujące się w w posiadaniu dewelopera są zwiazane z prowadzeniem działalnosci gospodarczej, zatem powinny byc opodatkowane według stawek najwyzszych.

konto usunięte

Temat: podatek od nieruchomosci. pomocy

zgadzam się, kluczowe znaczenie dla pon ma ewidencja gruntów i budynków. z której organy podatkowe nie korzystają, przynajmniej w niektórych dzielnicach.
jeżeli w ewidencji garaż nie figuruje samodzielnie jako odrębny obiekt niemieszkalny, a znajduje się w bryle budynku mieszkalnego (i jako element budynku mieszkalnego wymienionego w ewidencji), to fakt, że garaż jest odrębnym przedmiotem własności, ma osobną księgę, itp. nie ma moim zdaniem znaczenia.

przedmiotem opodatkowania są także grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami.

jeżeli twierdzimy, że garaż jest elementem budynku mieszkalnego, to jako taki nie mieści się w definicji "budynku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej". Bartosz Głowacki edytował(a) ten post dnia 11.04.11 o godzinie 14:06
Piotr Guz

Piotr Guz młodszy kierownik
projektu, PTK
Centertel

Temat: podatek od nieruchomosci. pomocy

zdaje sobie sprawe ze to OT ale panowie ciekawie rozpoczeli dyskusje w temacie naliczania podatku od nieruchomosci
zapoznalem sie roznymi interpretacjami ktore sklaniaja sie do tego aby garaz podziemny wielostanowiskowu o odzielnej ksiedze rozliczac jako budynki pozostale.
znam wspomniana juz interpretacje
garaż mieszczący się w bryle budynku mieszkalnego, jeśli jego powierzchnia nie przekracza połowy budynku mieszkalnego, traktowany jest jako część budynku mieszkalnego, a co za tym idzie, stosuje się do jego opodatkowania stawkę właściwą dla budynku mieszkalnego
dla mnie zasadnicze jest pytanie: co oznacza stwierdzenie POLOWA BUDYNYKU MIESZKALNEGO?
moje mieszkanie w bloku (jak i cale osiedle skladajace sie z kilku oddzielnych blokow) stoi w obrysie garazu. garaz jest po prostu podwalina calego osiedla i jego wnetrza z placami zabaw itd. poza obrysem garazu jest tylko droga osiedlowa wokol budynkow
no i nie wiem jak podjesc urzadz dzielnicy zeby napisac sprytne odwolanie do SKO ;)
Zbigniew W.

Zbigniew W. asystent, Wydział
Prawa i
Administracji UŁ
Zakład Krymina...

Temat: podatek od nieruchomosci. pomocy

"garaż stanowiący odrębną własność lokalu jest lokalem niemieszkalnym"
I SA/Bk 12/08: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/E3E8AA98CB

"W tej sytuacji Sąd ocenia, że słusznie przyjęły organy podatkowe, że opisywany lokal niemieszkalny garaż, stanowiący odrębną własność, stosownie do art. 3 ust. 5 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 2e u.p.o.l., podlega opodatkowaniu według stawek właściwych dla tzw. budynków lub ich części pozostałych, a nie budynków mieszkalnych (art. 5 ust. 1 pkt 2a u.p.o.l.). Sąd zwraca uwagę, że również w doktrynie prawa podatkowego przyjmuje się, że lokale o innym przeznaczeniu niż mieszkalne (np. garaże), co do zasady powinny być opodatkowane według stawki przewidzianej dla budynków (ich części) pozostałych (zob. L. Etel, Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych, Przegląd podatków lokalnych i finansów samorządowych, 2009 r., Nr 7-8 (101-102), s. 1 i 13.). Takie stanowisko w przedmiotowej sprawie znajduje również swoje potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych (np. wyroki WSA w Białymstoku: z 23 listopada 2007 r., sygn. akt I SA/Bk 407/07 i z 11 marca 2008 r., sygn. akt I SA/Bk 12/08, nie publikowane)".
I SA/Bk 430/09 http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/1279987CCB
I SA/Bk 454/09 http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/CA2A3A74C3

"W ocenie Sądu nie można uznać z oczywistych przyczyn, że garaż stanowi budynek mieszkalny. Spór dotyczy wobec tego kwestii, czy może on być uznany za część budynku mieszkalnego. Okolicznością bezsporną w sprawie jest to, iż garaż znajdował się w budynku mieszkalnym, zawierającym lokale do zamieszkania.

Fakt ten nie może jednak przesądzać o tym, iż jest to część budynku mieszkalnego, albowiem sam garaż nie spełnia w jakikolwiek sposób funkcji mieszkalnej, co niezależnie od twierdzeń samej strony i organów wynika wprost z wypisu z rejestru lokali. Nie jest to zatem część obiektu budowlanego przeznaczonego na cele mieszkaniowe. Jako przedmiot odrębnej własności może stanowić przedmiot umowy sprzedaży czy wynajmu, na skutek której podmiotem korzystającym z garażu stałaby się osoba obca, nie mająca żadnego związku z samym budynkiem mieszkalnym i jego lokalami o charakterze mieszkaniowym. Przyjęcie stanowiska prezentowanego przez stronę skarżącą prowadziłoby do niedopuszczalnej sytuacji, w której podatek od nieruchomości w stawce przewidzianej dla budynków mieszkalnych byłby płacony przez podatnika będącego wyłącznie właścicielem lub posiadaczem samego garażu o funkcjach typowo niemieszkalnych.

Z tego względu Sąd uznał, iż garaż umiejscowiony jako odrębny przedmiot własności w większej całości - budynku mieszkalnym nie może podlegać opodatkowaniu stawką przewidzianą dla budynków mieszkalnych, ani ich części, gdyż nie sposób zaliczyć go do obiektów tego rodzaju. Nie podzielono wobec tego poglądu spotykanego w orzecznictwie sądowoadministracyjnym, dopuszczającego taką możliwość (zob. np. wyrok WSA w Bydgoszczy z 28.07.2009 r., I SA/Bd 346/09 i wyrok NSA z 22.07.2009 r., II FSK 460/08).

Tezy wyrażone w powołanej w skardze odpowiedzi Ministra Finansów na interpelację poselską nie mogą mieć charakteru wiążącego dla organów administracji publicznej czy sądów administracyjnych, gdyż nie stanowi ona źródła obowiązującego prawa".
III SA/Po 768/09 http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/92A95D5654
Piotr Guz

Piotr Guz młodszy kierownik
projektu, PTK
Centertel

Temat: podatek od nieruchomosci. pomocy

czytalem te orzeczenia
polskie prawo jest ogolnie slabe w znanych mi jego aspektach
zbyt czesto wymaga intepretacji
mimo prob ich ograniczenia w zbyt rozbudowanych formach
swego czasu piszac prace magisterska czytalm ustawy UE i identyczne w tresci polskie (przed 2004 kiedy implementowalismy unijne prawo)
ustawa unijna spisana byla na 15 stronach
polska na 60
po angielsku czytalo sie to bezproblemowo
po polsku ciezko bylo zlapac sensPiotr Guz edytował(a) ten post dnia 01.06.11 o godzinie 14:24
Piotr Guz

Piotr Guz młodszy kierownik
projektu, PTK
Centertel

Temat: podatek od nieruchomosci. pomocy

delPiotr Guz edytował(a) ten post dnia 01.06.11 o godzinie 14:24
Zbigniew W.

Zbigniew W. asystent, Wydział
Prawa i
Administracji UŁ
Zakład Krymina...

Temat: podatek od nieruchomosci. pomocy

Jeszcze jeden ciekawy wyrok w tej sprawie: III SA/Wa 2114/10 http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/3C247E32EA
Piotr Guz:
czytalem te orzeczenia
polskie prawo jest ogolnie slabe w znanych mi jego aspektach
zbyt czesto wymaga intepretacji
mimo prob ich ograniczenia w zbyt rozbudowanych formach
To jest stary problem tworzenia przepisów prawa - czy tworzyć prawo kazuistycznie, w sposób bardzo rozbudowany próbujący ująć szczegółowo zagadnienia, czy też opierać je na klauzulach generalnych. Obydwa rozwiązania mają wady, przy przepisach zbudowanych kazuistycznie dochodzi do powstawania luk i nie nadążania za rzeczywistością, w przypadku klauzul generalnych do rozbieżności interpretacyjnych.
Ustawa o podatkach i opłatacvh lokalnych jest akurat taką ustawą, gdzie w przypadku wielu elementów opodatkowania bez orzecznictwa nie można nic powiedzieć. A dochodzi też do poważnych rozbieżności tego orzecznictwa, np. opodatkowanie domków letniskowych, czy też opodatkowanie dróg wewnętrznych w latach 2004-2006.
Piotr Guz:
swego czasu piszac prace magisterska czytalm ustawy UE i identyczne w tresci polskie (przed 2004 kiedy implementowalismy unijne prawo)
ustawa unijna spisana byla na 15 stronach
polska na 60
po angielsku czytalo sie to bezproblemowo
po polsku ciezko bylo zlapac sens
Tłumaczenie przepisów to jeszcze inny problem. Prawo unijne jest pisane zasadniczo odmiennym językiem, od używanego przez naszych prawodawców. Poniekąd przy inteepretacji przepisów unijnych zasadniczego znaczenia nabierają klauzle generalne zawarte w TWE, czy też preambułach, co widać bardzo po orzecznictwie ETS.
Implementacja, kiedy trezeba dostosować normę implementowaną do polskiego systemu prawa jest jeszcze trudniejsza. Czasami czytając niektóre przepisy, np. z zakresu prawa ochrony środowiska, też odnosiłem wrażenie że to są źle przetłumaczone dyrektywy.
Piotr Guz

Piotr Guz młodszy kierownik
projektu, PTK
Centertel

Temat: podatek od nieruchomosci. pomocy

wracając do tematu złożyłem odwołanie do SKO powołując się na:
- odpowiedz MF na interpelacje poselska 7649
- art. 1a ust. 1 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i
opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 121, poz. 844 ze zm.) budynkiem
jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest
trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród
budowlanych, ma fundamenty i dach

czekam na odpowiedz

Następna dyskusja:

Podatek dochodowy dochodu z...




Wyślij zaproszenie do