konto usunięte

Temat: opłata za opakowania zwrotne

Witam wszystkich,

chciałabym poruszyć temat opłat za opakowania zwrotne - w tym roku coraz więcej produktów przez nas sprzedawanych otrzymuje oznakowanie N (niebezpieczny dla środowiska) i w związku z tym podlega kaucjonowaniu. Wiąże się też z tym obowiązek naliczania VAT. Obecnie rozwiązujemy to w taki sposób, że jeśli na fakturze dla klienta pojawia się produkt z N, automatycznie dodajemy pozycję pt. opłata za opakowanie zwrotne i naliczamy opłatę plus VAT. Jeżeli klient zwróci nam to opakowanie, otrzymuje od nas fakturę korygującą.

Problem w tym, że klienci nie chcą być obciążani ww opłatami, pomimo tego, że są one im zwracane jeżeli opakowanie wróci do nas. W związku z tym wymyśliłam rozwiązanie polegające na wystawianiu faktury wewnętrznej na łączną wartość opłat opakowaniowych z danego miesiąca (czyli opłaty za opakowania sprzedane minus opłaty za opakowania zwrócone - to dawałoby nam kwotę netto do opodatkowania za dany miesiąc). Czy sądzicie, że takie rozwiązanie jest dopuszczalne? VAT byłby zapłacony do US, więc może dałoby się wprowadzić taką zasadę i wszyscy byliby zadowoleni...

Rozwiązanie polegające na kontrolowaniu ruchu wychodzących i powracających opakowań w ciągu 60 dni od daty ich wydania jest niemożliwe do zastosowania ze względu na skalę zjawiska. Stąd mój pomysł jw.

Będę wdzięczna za porady.

konto usunięte

Temat: opłata za opakowania zwrotne

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług , opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Kaucja, jaką Pani pobiera jest to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiąca odszkodowanie w razie niedopełnienia zobowiązania.

Zatem wydanie opakowania zwrotnego w zamian za kaucję nie stanowi odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu art. 5 ustawy. Kaucja nie jest formą odpłatności, nie jest własnością otrzymującego, gdyż w przypadku wypełnienia zobowiązania podlega zwrotowi. Skoro więc wydanie opakowań zwrotnych w zamian za kaucję nie jest sprzedażą w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy o podatku od towarów i usług, zatem nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Proszę zaglądnąć do § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337): "jeżeli podatnik sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając lub określając w umowie za to opakowanie kaucję, wartości opakowania nie uwzględnia się w treści faktury dokumentującej sprzedaż".Dalej : "fakturę dokumentującą kwotę należności z tytułu niezwrócenia przez odbiorcę opakowań, o których mowa w ust. 1, wystawia się nie później niż 7 dnia po dniu, w którym umowa przewidywała zwrot opakowań. Jeżeli w umowie nie określono daty zwrotu opakowań, fakturę wystawia się nie później niż 60. dnia od dnia wydania opakowań".

Z powołanych powyżej przepisów wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie podlega pobranie kaucji za opakowania, ale wydanie tych opakowań. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, w których opakowania nie zostaną zwrócone w określonym umową terminie. Opakowania te podlegają wówczas opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tj. tak jak dostawa towarów, a ich wydanie należy udokumentować fakturą VAT.

Według mnie nie może Pani wystawiać faktury wewnętrznej bo jest to niezgodne z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT.
Ma Pani 2 możliwości:
- wystawianie noty obciążeniowej/rozliczeniowej lub
- umieszczanie na fakturze adnotacji : "rozliczenie opakowań zwrotnych - wydano ...." i nie wlicza Pani tej wartości do kwoty netto faktury.

konto usunięte

Temat: opłata za opakowania zwrotne

Pani Katarzyno,

znam treść powołanych przez Panią przepisów. Wiem, że kaucja nie podlega opodatkowaniu. Wiem także, że przepisy nie zabraniają opodatkować wydania opakowań przed upływem 60 dni od daty wydania produktu objętego obowiązkiem kaucjonowania (poniżej cytuję odpowiedź US w tej sprawie). Stąd stosowane przez nas obecnie rozwiązanie - nie pobieramy kaucji z VAT-em, tylko opodatkowujemy wydanie opakowania już w momencie jego wydania. W większości te opakowania do nas nie wracają, więc i tak musielibyśmy ten VAT naliczyć, tyle że po upływie 60 dni, a pilnowanie wszystkich wydań i zwrotów jest czynnością kłopotliwą.

Odpowiedź US:
"Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej (PP/443-181/05/AZ-68175) uznał, że możliwe jest wystawienie faktury VAT w terminie do 60 dni od wydania opakowań zwrotnych. Tym samym zdaniem urzędu możliwe jest wystawienie faktury VAT za opakowania już w momencie samej dostawy towaru. Nie narusza to bowiem brzmienia wspomnianego § 19 ust.2. W przypadku zwrotu opakowań wystawiana byłaby natomiast faktura korygująca."

- dokładnie tak wygląda to teraz u nas.

Idąc dalej, klienci nie chcą ponosić kosztów tej opłaty, ale nie kwapią się także ze zwrotem opakowań, co umożliwiłoby im odzyskanie pieniędzy. Dlatego wpadł mi do głowy pomysł z fakturą wewnętrzną, co skutkowałoby tym, że klient nie byłby obciążony opłatą, natomiast VAT od wydania opakowań byłby naliczony.

Może jednak dałoby się rozwiązać sprawę w ten sposób?Marzena O. edytował(a) ten post dnia 29.09.10 o godzinie 20:43

konto usunięte

Temat: opłata za opakowania zwrotne

Marzena O.:
Pani Katarzyno,

Idąc dalej, sytuacja wygląda tak, że klienci nie chcą ponosić kosztów tej opłaty, ale nie kwapią się także ze zwrotem opakowań, co umożliwiłoby im odzyskanie pieniędzy. Dlatego wpadł mi do głowy pomysł z fakturą wewnętrzną, co skutkowałoby tym, że klient nie byłby obciążony opłatą, natomiast VAT od wydania opakowań byłby naliczony.

No to zwiększa Pani należny podatek vat - zmniejszając naliczony podatek vat - czyli firma więcej płaci do US, a ten podatek vat z faktury wewnętrznej nie jest kosztem uzyskania przychodu. Więcej, nieodpłatnie Pani wydaje opakowania poza firmę, co to jest? Darowizna. Idąc dalej co zrobi Pani z wydatkami na zakup opakowań? Nie mają związku z przychodem. Zarząd się chyba nie ucieszy:)

konto usunięte

Temat: opłata za opakowania zwrotne

Panie Pawle,

bardzo cenne uwagi.
VAT-u odprowadzalibyśmy tyle samo ile odprowadzamy przy rozwiązaniu stosowanym obecnie. Nie byłby on kosztem podatkowym, to wiem. Mój Zarząd nie miałby nic przeciwko temu.
Wydatków na zakup opakowań nie ma, bo są one wliczone w cenę towaru.
Jedyne co mnie teraz zastanawia to nieodpłatne wydanie opakowania, czyli jak Pan pisze - darowizna....

W takim razie jeśli pomysł z fakturą wewnętrzną odpada, to jakie rozwiązanie przyjąć, wiedząc że klienci nie są fanami tej opłaty (delikatnie mówiąc...).
I wiedząc także, że nie będziemy w stanie śledzić ruchu tych opakowań i pilnować opodatkowania niezwróconych w ciągu 60 dni. Udawać że tematu nie ma nie chcemy, VAT płacić chcemy, ale rozumiemy też niezadowolenie klientów, którzy w wielu przypadkach nie są w stanie odzyskać tych opakowań z rynku (np. nasi dealerzy, sprzedający produkty końcowym odbiorcom).

Ma Pan na to jakieś Salomonowe rozwiązanie? ;-)

konto usunięte

Temat: opłata za opakowania zwrotne

Jeżeli Pani pisze, że cena zakupu opakowań jest wkalkulowana w cenę zakupu towaru to proponuję nie wykazywać opakowań zwrotnych na Waszych fakturach sprzedaży. Też uznać że cena sprzedaży obejmuje opakowania. Jeżli ktoś je Wam zwróci to wystawić korektę.

Następna dyskusja:

Opakowania zwrotne.




Wyślij zaproszenie do