Temat: opłata planistyczna
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Jednakże na mocy art. 21 ust. 1 pkt 28 powołanej ustawy, zwolnione są od podatku dochodowego przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Zwolnienie podatkowe obejmuje nie tylko grunty ale również budynki mieszkalne oraz budynki gospodarcze , jeżeli są usytuowane na gruntach, które stanowią gospodarstwo rolne
Zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny. Utrata charakteru rolnego następuje przez wyłączenie tych gruntów z produkcji rolnej polegające na faktycznym przekształceniu sposobu ich użytkowania, łączącym się ze zmianą ich dotychczasowego przeznaczenia, np. przeznaczenie gruntu rolnego pod budownictwo. Dla oceny czy dokonana transakcja skutkuje utratą charakteru rolnego gruntu decydujący jest cel jego nabycia, faktyczny zamiar nabywcy co do przeznaczenia nieruchomości, bądź inne okoliczności związane z daną transakcją.
Odrolnienie części gruntów i następnie ich sprzedaż wiązałaby się koniecznością zapłaty podatku w wysokości 19% i rozliczenia w PIT za 2014 r od tej części oraz zapłaty tzw. renty planistycznej ustalanej w drodze decyzji administracyjnej w wysokości nawet do 30% wzrostu wartości nieruchomości, a także dość dużych kosztów geodezyjnych związanych z wydzieleniem gruntu (jeżeli w ogóle podział gospodarstwa byłby możliwy).
Przy sprzedaży dla siostrzenicy nie będzie podatku PIT, przy darowiźnie tym bardziej (bo nie ma przychodu), jednakże siostrzenica będzie musiała zapłacić podatek od spadków i darowizn w wysokości należnej od tzw. II grupy podatkowej w zależności od wartości majątku np.: darowizna, której wartość przekracza limit o 30.000 zł. Podatek wyniesie: 2.877,90 + (30.000 – 20.556)x 20% = 2.877,90 + 1888,80 = 4767 zł (po zaokrągleniu). Nie ma znaczenia czy nastąpi za życia czy po śmierci (na skutek sporządzenia testamentu).
Nie wydaje mi się żeby istniała możliwość pobudowania się na cudzej ziemi, nawet za zgodą właściciela. Rozsądnym rozwiązaniem wydaje mi się w tym przypadku albo sprzedaż osobie III i za uzyskane pieniądze kupno innego domu na współwłasność, albo sporządzenie u notariusza umowy dożywocia. W skutek zawarcia umowy dożywocia dochodzi do przeniesienia własności w zamian za ustanowienie prawa do dożywotniej opieki. Dożywotnik korzysta z takich przywilejów jak: prawo do mieszkania, swobodny dostęp do mediów, prawo do zapewnienia jedzenia, ciepła i ubrań. Staje się de facto domownikiem zobowiązanego . Jeśli wspólne mieszkanie jest utrudnione (z różnych przyczyn) - sąd może zamienić obowiązek opieki i zapewnienia mieszkania na rentę w wysokości odpowiadającej wartości świadczeń. W skrajnych przypadkach - umowa może być rozwiązana. Dożywocie jest umową przez przepisy podatkowe traktowaną jak sprzedaż. Przychody ze sprzedaży gospodarstwa jak wskazałem wyżej są zwolnione z opodatkowania. Dodatkowo umowa dożywocia, której przedmiotem jest gospodarstwo rolne jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.