Temat: Ograniczony czy nieograniczony obowiązek podatkowy
OGRANICZONY OBOWIĄZEK PODATKOWY – ISTOTA REGULACJI
Zgodnie z art. 3 ust. 2a osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, co stanowi ograniczony obowiązek podatkowy.
Powyższy przepis wprowadza podstawowe kryterium zaistnienia ograniczonego obowiązku podatkowego w postaci braku miejsca zamieszkania na terytorium Polski. Przy konkretyzacji sformułowania „miejsce zamieszkania” niezbędne jest odwołanie do art. 25 Kodeksu cywilnego (Dz. U. 64.16.93). Nie mają miejsca zamieszkania na terytorium RP osoby, których pobyt w Polsce ma charakter czasowy, a osobom tym nie towarzyszy zamiar stałego pobytu w Polsce. O charakterze pobytu tym samym nie decyduje jego długość. Przykładowo, osoba przyjeżdżającą do Polski na kontrakt zagraniczny, przebywa na terytorium kraju czasowo, mimo że jej pobyt może trwać nawet 4 lata.
Osoby fizyczne, jeśli nie mają miejsca zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od określonych w przepisie dochodów:
- dochodów z pracy wykonywanej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;
- innych dochodów osiąganych na terytorium Polski.
Zdrodlo:
http://www.podatki.pl/sn_autoryzacja/logowanie.php5/ar...
Ja bym radzila zadwonic na infolinie MF. +48-22-330-03-30 (zagranica). W tym roku wprowadzono nieco zmiany i osoby zamieszkujace w krajach UE, ale nie majace miejsca zamieszkania w PL moga sie rozliczac na ogolnych zasadach. To czy musza, w Pani przyadku dycyduja jeszcze inne warunki (np. obywatelstwo)