Temat: Ograniczony czy nieograniczony obowiązek podatkowy

Mam problem z rozliczeniem rocznym. Nie wiem czy podlegam ograniczonemu czy nieograniczonemu obowiązkowi podatkowymi w PL. A rzecz wygląda następująco:
Od połowy sierpnia pracuję i mieszkam za granicą, od końca września nie uzyskuję dochodów w PL. Nie zaktualizowałam NIP3 o adres zamieszkania, ośrodek interesów życiowych przeniosłam za granicę (nie mam męża ani dzieci w PL, umowa o pracę na czas nieokreślony, umowa najmu mieszkania).
W US otrzymałam sprzeczne informacje - w tym również i taką, że nie muszę składać PITa bo na dzień podatkowy adres zamieszkania za granicą a przecież płatnik zaplacił za mnie podatki ;)
Mariusz Makowski

Mariusz Makowski doradca podatkowy,
trener, autor
tekstów

Temat: Ograniczony czy nieograniczony obowiązek podatkowy

Zeznanie złożyć musisz, bo również nierezydenci muszą składać zeznania jeżeli uzyskiwali w Polsce dochody z pracy. Jeżeli od sierpnia rzeczywiście przeniosłaś ośrodek interesów życiowych za granicę to moim zdaniem mogłabyś w Polsce rozliczyć się jako nierezydent czyli w zeznaniu wykazałabyś jedynie dochody polskie. Ale podejrzewam, że taką interpretację trudno byłoby Ci obronić przed urzędem, bo organ podatkowy może uznać (i nawet można będzie przyznać mu rację), że w 2008 r. miałaś ośrodek interesów życiowych zarówno w Polsce jak i za granicą, wobec tego należy kwestię tę rozstrzygnąć ustalając, w którym kraju zwykle przebywałaś - no i wynika z tego, że w 2008 r. przebywałas w Polsce dłużej niż przez pół roku. Najbezpieczniej więc będzie rozliczyć się w Polsce jako rezydent (jednocześnie jako nierezydent za granicą).
Daniel Więckowski

Daniel Więckowski doradca podatkowy nr
11861

Temat: Ograniczony czy nieograniczony obowiązek podatkowy

Niewątpliwie, w RP od całości swoich dochodów, pozostaje jeszcze wybór metody - konieczna analiza umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy RP a państwem - źródełem dochodów.
No i sprawdziłem (wcinając kanapkę)
wyłączenie z progresją - jeżeli myślimy o Luksemburgu.Daniel Więckowski edytował(a) ten post dnia 14.04.09 o godzinie 10:02
Nataliya Kozova

Nataliya Kozova specjalista ds.
Handlu
Zagranicznego,
import/export

Temat: Ograniczony czy nieograniczony obowiązek podatkowy

OGRANICZONY OBOWIĄZEK PODATKOWY – ISTOTA REGULACJI

Zgodnie z art. 3 ust. 2a osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, co stanowi ograniczony obowiązek podatkowy.

Powyższy przepis wprowadza podstawowe kryterium zaistnienia ograniczonego obowiązku podatkowego w postaci braku miejsca zamieszkania na terytorium Polski. Przy konkretyzacji sformułowania „miejsce zamieszkania” niezbędne jest odwołanie do art. 25 Kodeksu cywilnego (Dz. U. 64.16.93). Nie mają miejsca zamieszkania na terytorium RP osoby, których pobyt w Polsce ma charakter czasowy, a osobom tym nie towarzyszy zamiar stałego pobytu w Polsce. O charakterze pobytu tym samym nie decyduje jego długość. Przykładowo, osoba przyjeżdżającą do Polski na kontrakt zagraniczny, przebywa na terytorium kraju czasowo, mimo że jej pobyt może trwać nawet 4 lata.

Osoby fizyczne, jeśli nie mają miejsca zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od określonych w przepisie dochodów:

- dochodów z pracy wykonywanej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;

- innych dochodów osiąganych na terytorium Polski.

Zdrodlo: http://www.podatki.pl/sn_autoryzacja/logowanie.php5/ar...

Ja bym radzila zadwonic na infolinie MF. +48-22-330-03-30 (zagranica). W tym roku wprowadzono nieco zmiany i osoby zamieszkujace w krajach UE, ale nie majace miejsca zamieszkania w PL moga sie rozliczac na ogolnych zasadach. To czy musza, w Pani przyadku dycyduja jeszcze inne warunki (np. obywatelstwo)



Wyślij zaproszenie do