Temat: nieodpłatne pisanie artykułów a podatki

Witajcie ,
zwracam sie do Szanownych Czytajacych o pomoc w podpowiedzi na problem który mam rozstrzygnąc , otóż do wydawnictwa prasowego piszą artykuły autorzy zatrudnieni na co dzień w innych wydawnictwach . Maja tam umowe o pracę z klauzulą zakazującą czerpania dochodów z innych źródeł (osobiście nie widziałąm umów wiec do zakresu tych klauzul nie sposób sie wypowiedzieć) , ale chcą mieć publikacje i pisać.
Pytanie: jak rozwiązać kwestie wypłaty im wynagrodzenia za prawa autorskie majatkowe bez wynagrodzenia w aspekcie podatkowym?
wydawnictwo chce płacic im i otrzymać prawa majatkowe do napisanych artykułów, autor nie chce pieniedzy( wydawnictwo chce być kryte w aspekcie urzędu skarbowego)
Jeśli ktoś ma jakiś pomysł lub spotkał siew praktyce z takim zagadnieniem to prosze o podpowiedz jak to uregulować
pozdrawiam
anna jednorałek

Temat: nieodpłatne pisanie artykułów a podatki

cokolwiek im dasz, będzie dochodem...
możnaby założyć fundację która będzie się zajmowała rozwojem zawodowym dziennikarzy. zamiast wynagrodzenia firma wpłaca pieniądze na konto fundacji a to organizuje dla dziennikarz szkolenie w jakimś miłym miejscu. można by się zastanowić, czy nie mogłaby w ramach działalności statutowej użyczać im sprzętu np laptopów i tego typu zabawek.
Pomysł wymaga bardzo starannego opracowania, żeby nikomu nie podpaść. Aledziała w praktyce. Znam kilka osób, które w taki sposób opłacają studia doktoranckie. Z astudia płaci się w przedziwny sposób - wpłaca się pieniądze na konto fundacji. A stąd już tylko krok do ciekawej umowy z pracodawcą. Pracodawca część wypłaty przelewa na konto fundacji. On bawi się w filantropa, pracownik ma opłacone studia. Nie wiem, czy taki model działałby przy 100% wpłatach.
Problemem będzie przeniesienie praw autorskich na firmę wpłacającą pieniądze na konto fundacji. Chyba dziennikarze powinni dokonać przelewu praw na fundację.
Może ktoś bardziej uczony się zdeklaruje i rozwinie wątek.



Wyślij zaproszenie do