konto usunięte

Temat: KPiR - zasady księgowania

Aleksander Kuzniar:
Moment powstania przychodu z działalności gospodarczej skutkujący obowiązkiem podatkowym w podatku dochodowym od osób fizycznych definiują przepisy art. 14 ust. 1 c ustawy z 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 ze zm.) Zgodnie z wymienioną tam zasadą za datę powstania przychodu uważa się, z zastrzeżeniem ust.1e-1g, dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca,

Możesz wytłuścić to o ostatnim dniu miesiąca?
1c. Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1) wystawienia faktury albo

2) uregulowania należności.


A ponieważ co do zasady faktury wystawia się po wykonaniu usługi/wydaniu towaru, to tylko w wyjątkowych sytuacjach ma znaczenie data wystawienia faktury/rachunku.Mariusz G. edytował(a) ten post dnia 13.11.12 o godzinie 22:53

konto usunięte

Temat: KPiR - zasady księgowania

Marek G.:
Nie musi - może przecież zrobić zestawienie, o którym mowa w § 19.3-4 rozporządzenia.

Jeżeli wystawia wiele faktur...
Tylko, że jak wystawia wiele faktur, to nie ma sensu ręczne wystawianie faktur i tworzenie osobnych zestawień - a jak wystawia się w programie, to wprowadzenie do KPiR jest automatyczne (albo co najmniej mniej pracochłonne, niż tworzenie i wprowadzanie zestawień).
Marek Gorzycki

Marek Gorzycki przedsiębiorca

Temat: KPiR - zasady księgowania

Mariusz G.:
Tylko, że jak wystawia wiele faktur, to nie ma sensu ręczne wystawianie faktur i tworzenie osobnych zestawień - a jak wystawia się w programie, to wprowadzenie do KPiR jest automatyczne (albo co najmniej mniej pracochłonne, niż tworzenie i wprowadzanie zestawień).

Wypowiadałem się w kontekście przepisów, a nie w kontekście sensu.
O tym drugim decyduje podatnik.
Może ma niekompatybilne programy, a może tylko jeden program,
może faktury wystawiane są ręcznie "w terenie",
może nie lubi "pękatej" księgi, albo ma inne widzimisię... :-)

Temat: KPiR - zasady księgowania

Zgoda Panie Mariuszu tylko tu mamy do czynienia z sytuacją, kiedy był wystawiony rachunek a kiedy nastąpił moment wydania rzeczy lub zbycia prawa majątkowego a to mogą być rózne terminy. To raz. Dwa mamy tu do czynienia z sytuacją inną niż klasyczna sprzedaż i trzeba trochę inaczej do tego podchodzić. TZn. Pan Andrzej wystawił rzecz x na allegro. Dopótky dopóki nie znajdzie się klient jest jej właścicielem. Dostaje potwierdzenie że ktoź rzecz x kupił a więc ten ktoś w tym momencie nabywa prawa do rzeczy więc moim zdaniem moment nabycia praw przez klienta może mieć tu znaczenie decydujące. Samo fizyczne przekazanie np kurierem, pocztą i przekazanie zapłaty to tylko sfinalizowanie umowy. O tym kiedy rzeczywiście umowa zostałą zawarta decyduje termin przyjęcia oferty przez klienta na allegro.
Dwa . Nie ma żadnego przepisu który mówiłby, że ewidencja sprzedaży czy rejestr sprzedaży musi być prowadzony w ściśle określonej formie. Ma być prowadzony tak, by dało się ustalić i zweryfikować czy podatek został obliczony prawidłowo. Nawet Ministerstwo Finansów to potwierdza
http://www.news.pit.pl/wydruk_z_konta_moze_byc_ewidenc...

Temat: KPiR - zasady księgowania

A bardziej precyzyjnie o momencie nabycia przez klienta praw do rzeczy wystawionej na aukcji decyduje to, czy w sposób prawidłowy przyjął ofertę Pana Andrzeja. Na mój rozum mamy tu do czynienia z kombinacją sprzedaży aukcyjnej i wysyłkowej. Tzn Pan Andrzej wystawia rzecz na aukcji i określa cenę minimalną. Jeśli znajdą się chętni to oni określają po ile chcą kupić. Kowalski ustala cenę najwyższą aukcja się kończy nie ma innych chętnych pan Kowalski wygrywa. Dalej jeśli zatwierdzi że rzecz go dalej interesuje to musi nastąpić określenie szczegółów czyli zapłata ( na konto allegro, płatne przy odbiorze). Zawarta w regulaminie klauza mówi o tym że sprzedający i kupujący powinni się skontaktować w terminie 7 dni (nie jest określone czy roboczych czy kalendarzowych) by ustalić warunki szczegółowe. Jeśli warunki regulaminu allegro zostały wypełnione to a) klient nabywa prawo do rzeczy ale ma obowiązek zapłaty, b )sprzedawca nabywa prawo do określonej wartości ustalonej wcześniej, ma obowiązek przekazania rzeczy nabywcy w sposób i w terminie ustalonym z nabywcą a więc zostaje zawarta normalna umowa handlowa rodząca określone skutki prawne podatkowe również. Taka jest sytuacja w moim rozumieniu. Dwa pytanie jest również istotne takie czy pan Andrzej korzysta z zwolnienia od kasy fiskalnej jeśli wpłaty są na jego konto na Allegro. W jaki sposób należy wtedy konto na tym serwisie traktować tym bardziej, że przepis mówi , że chodzi o wpłatę na konto w banku (a więc dokładnie czyje gdyż serwis aukcyjny jest tu tylko pośrednikiem i bierze za to prowizję oczywiście), na poczcie, kasie banku spółdzielczego lub kurierowi.
A co do kwestii ewidencji sprzedaży w przypadku rachunków. Moim zdaniem, jeśli program sprzedażowy pana Andrzeja jest a) legalny i nie ma w nim błędów powodujących problemy z prawidłowym wyliczeniem wartości transakcji (bywały i takie) b)umożliwia sporządzenie zestawienia sprzedaży z danego dnia gdzie ustalę numer rachunku, datę sprzedaży, kwotę i nabywcę to sumę zestawienia na upartego można by wpisywać dowodem wewnętrznym do kpir. Tylko nie zawsze jest to sensowne rozwiązanie i nie zawsze takie kombinowanie ma sens.

konto usunięte

Temat: KPiR - zasady księgowania

Aleksander Kuzniar:
momencie nabywa prawa do rzeczy więc moim zdaniem moment nabycia praw przez klienta może mieć tu znaczenie decydujące.

Przepisy są jasne - wydanie. Nie przeniesienie własności, a wydanie (w cytacie z ustawy nawet wytłuściłem - dzień wydania rzeczy). Czasami na fakturze sprzedawca pisze coś w stylu "do czasu zapłaty całej należności towar pozostaje własnością sprzedawcy". I urzędy skarbowe twierdzą, że ważne jest wydanie przedmiotu do rozporządzania jak właściciel - a nie kiedy zostanie przeniesione prawo własności.
Data zawarcia umowy ani przeniesienia własności nie ma znaczenia - ważne wydanie rzeczy.
Dwa . Nie ma żadnego przepisu który mówiłby, że ewidencja sprzedaży czy rejestr sprzedaży musi być prowadzony w ściśle określonej formie.

A co z par. 19:

Zestawienie sprzedaży powinno zawierać co najmniej następujące dane: datę i kolejny numer zestawienia, numery od-do faktur objętych zestawieniem, sumę zbiorczą tych faktur oraz podpis podatnika lub osoby, która sporządziła zestawienie.
http://www.news.pit.pl/wydruk_z_konta_moze_byc_ewidenc...

Tu mowa o ewidencji w celu ustalenia wartości sprzedaży do limitu VAT - a nie o ewidencji, na podstawie której jest dokonywany zbiorczy zapis w KPiR czy o rejestrze VAT.Mariusz G. edytował(a) ten post dnia 14.11.12 o godzinie 14:25

Temat: KPiR - zasady księgowania

Dobra niech już będzie tu ma Pan rację panie Mariuszu. Ale jeśli pan Andrzej najpierw wystawi rachunek albo jeszcze przed wydaniem rzeczy otrzyma zapłatę (co przy sprzedaży wysyłkowej jest praktyką często spotykaną) i później przekaże rzecz do spedycji albo nada na poczcie? W tym przypadku data wystawienia rachunku ma znaczenie moment zapłaty również.

A co do & 19. Rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów
Pkt 3 mówi wyraźnie, że można robić wpis w kpir na podstawie zestawienia faktur w przypadku, gdy faktur w danym dniu jest dużo.

Temat: KPiR - zasady księgowania

A co z par. 19:

Zestawienie sprzedaży powinno zawierać co najmniej następujące dane: datę i kolejny numer zestawienia, numery od-do faktur objętych zestawieniem, sumę zbiorczą tych faktur oraz podpis podatnika lub osoby, która sporządziła zestawienie.

Tu jest mowa o tym, jak powinno wyglądać zestawienie służące do wpisania jednym wpisem wielu dokumentów np zestawienie sprzedaży z dnia x a nie jak powinna wyglądać książka przychodów i rozchodów a to zasadnicza róznica

konto usunięte

Temat: KPiR - zasady księgowania

Aleksander Kuzniar:
Dobra niech już będzie tu ma Pan rację panie Mariuszu. Ale jeśli pan Andrzej najpierw wystawi rachunek

Rachunek wystawia się po - inaczej nie dokumentuje żadnego zdarzenia gospodarczego.
albo jeszcze przed wydaniem rzeczy otrzyma zapłatę

Wtedy jest to zaliczka i nie jest przychodem.
Art. 13
3. Do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się:
1) pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych pożyczek i kredytów oraz zwróconych pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek;

Temat: KPiR - zasady księgowania

Ale kwestia kiedy wystawia się rachunek a kiedy dostawa to już raczej zagadnienie praktyki w danej firmie. A tu lubi być różnie. Często spotykam się z praktyką że najpierw jest faktura sprzedaży (bo klientowi była potrzebna żeby mieć koszty w danym miesiącu, bo była fajna promocja itp) a dostawa kilka dni później. U mojej firmie rodzinnej a działamy w handlu często tak jest na przykład że kupujemy 1-go a z magazynu sprzedawcy odbieramy towar dopiero 7-go.

Temat: KPiR - zasady księgowania

Jakim cudem taki rachunek wystawiony przed dostawą nie dokumentuje żadnego zdarzenia gospodarczego? Określona jest cena wartość transakcji, zbywca i nabywca przy fakturach vat data sprzedaży, termin płatności itd. Moim zdaniem jak najbardziej i wywołuje określone skutki prawne i podatkowe.
Dwa art. 14 ust. 1 c ustawy z 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 ze zm.
jest tu mowa o uregulowaniu należności a nie zaliczce. Różnica między zaliczką a zapłatą należności jest zasadnicza np. płatność z góry (gdyż strony tak się umówiły) nie mająca charakteru zaliczki tak też można robić i wtedy taka wpłata nie jest traktowana jako zaliczka w rozumieniu art. 13 ust. 3. Nie wierzysz
http://www.podatki.biz/interpretacje/0222980.txt
co prawda nie dotyczy akurat tej sytuacji ale organy podatkowe najczęściej różnicę w pojęciach uzasadniają w ten sposób:
"O kwalifikacji otrzymanej zapłaty jako przychodu lub jako przedpłaty (zaliczki) decyduje charakter tej zapłaty. Przysporzenie uważane za przychód podatkowy musi mieć charakter definitywny, podczas gdy przedpłata, zaliczka nie mają takiego charakteru ze względu na każdorazową możliwość ich zwrotu przed terminem wykonania usług, na poczet których zostały wpłacone.

Fakt, że dana wpłata stanowi zaliczkę (przedpłatę) na poczet konkretnej usługi, która zostanie wykonana w następnym okresie sprawozdawczym, musi zatem wynikać z postanowień zawartej umowy i powinien znaleźć odzwierciedlenie w treści dokumentacji"
Cytat z jednej z wielu interpretacji podatkowych.
Sławomir Janiak

Sławomir Janiak specjalista ds
podatków KR Group

Temat: KPiR - zasady księgowania

Mariusz G.:
Aleksander Kuzniar:
momencie nabywa prawa do rzeczy więc moim zdaniem moment nabycia praw przez klienta może mieć tu znaczenie decydujące.

Przepisy są jasne - wydanie. Nie przeniesienie własności, a wydanie (w cytacie z ustawy nawet wytłuściłem - dzień wydania rzeczy). Czasami na fakturze sprzedawca pisze coś w stylu "do czasu zapłaty całej należności towar pozostaje własnością sprzedawcy". I urzędy skarbowe twierdzą, że ważne jest wydanie przedmiotu do rozporządzania jak właściciel - a nie kiedy zostanie przeniesione prawo własności.
Data zawarcia umowy ani przeniesienia własności nie ma znaczenia - ważne wydanie rzeczy.
ale jak się spojrzy na kc co należy rozumieć za wydanie, potem na ekonomię, prawio bilansowe to chyba jednak...
Ot i przykład z życia.
Sprzedałem (przeniosłem prawo własności) w dniu 10 lipca 100 beczek które są w moim magazynie a klient pobiera je gdy zechce. Oczywiście cena sprzedaży towaru uwzględnia koszt magazynowania
Ale fakturę wystawiłem dopiero na 40 beczek 20 sierpnia bo magazyn wtedy opuściło 40 beczek.
Kiedy mam przychód? Na pewno w dniu 10 lipca. Kiedy aktywa moje się zmniejszają? Na pewno w lipcu.
Dwa . Nie ma żadnego przepisu który mówiłby, że ewidencja sprzedaży czy rejestr sprzedaży musi być prowadzony w ściśle określonej formie.

A co z par. 19:

Zestawienie sprzedaży powinno zawierać co najmniej następujące dane: datę i kolejny numer zestawienia, numery od-do faktur objętych zestawieniem, sumę zbiorczą tych faktur oraz podpis podatnika lub osoby, która sporządziła zestawienie.
http://www.news.pit.pl/wydruk_z_konta_moze_byc_ewidenc...

Tu mowa o ewidencji w celu ustalenia wartości sprzedaży do limitu VAT - a nie o ewidencji, na podstawie której jest dokonywany zbiorczy zapis w KPiR czy o rejestrze VAT.
Sławomir Janiak

Sławomir Janiak specjalista ds
podatków KR Group

Temat: KPiR - zasady księgowania

Mariusz G.:
Aleksander Kuzniar:
Dobra niech już będzie tu ma Pan rację panie Mariuszu. Ale jeśli pan Andrzej najpierw wystawi rachunek

Rachunek wystawia się po - inaczej nie dokumentuje żadnego zdarzenia gospodarczego.
tak jest, też tak uważam. To temat wałkowany już w wielu miejscach i od wielu dni.
Czym taki świstek, na dodatek niepodpisany jest w znaczeniu i podatkowym i prawnym wogóle?
albo jeszcze przed wydaniem rzeczy otrzyma zapłatę

Wtedy jest to zaliczka i nie jest przychodem.
Art. 13
3. Do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się:
1) pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych pożyczek i kredytów oraz zwróconych pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek;

konto usunięte

Temat: KPiR - zasady księgowania

Aleksander Kuzniar:
Często spotykam się z praktyką że najpierw jest faktura sprzedaży (bo klientowi była potrzebna żeby mieć koszty w danym miesiącu, bo była fajna promocja itp) a dostawa kilka dni później.

Nie ma możliwości wystawienia faktury przed wydaniem towaru/wystawienia usługi/otrzymaniem zaliczki (co do zasady - oczywiście są wyjątki). Wprawdzie jeżeli wystawisz, to powstaje obowiązek podatkowy - ale dokument jest nierzetelny i możliwe jest pociągnięcie do odpowiedzialności za wystawienie pustej faktury (art. 62 § 1 KKS).

Przykład interpretacji - ITPP2/443-203/11/AP:

Analogiczny wniosek należy wywieźć z treści art. 19 ust. 4 powołanej ustawy. Wykładnia tego przepisu jednoznacznie wskazuje, że powstanie obowiązku podatkowego jest ściśle związane z wystawieniem faktury, która winna potwierdzać dokonanie dostawy, co w kontekście przepisu art. 7 ust. 1 ustawy oznacza, iż fakturę należy wystawić dopiero w momencie, gdy towar jest postawiony do dyspozycji nabywcy. W myśl bowiem art. 7 ust.1 ww. ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

I inna ILPP2/443-913/11-2/EN:

Zatem Wnioskodawca nie może wystawić faktury VAT przed wykonaniem usługi (hotelarskiej i gastronomicznej) oraz przed wpłatą zaliczki na poczet tej usługi, gdyż w momencie wystawienia taka faktura nie będzie dokumentować żadnej czynności gospodarczej (transakcji), z którą ustawa o VAT wiąże powstanie obowiązku podatkowego.Mariusz G. edytował(a) ten post dnia 14.11.12 o godzinie 18:56

Temat: KPiR - zasady księgowania

Rachunek wystawia się po - inaczej nie dokumentuje żadnego zdarzenia gospodarczego.
tak jest, też tak uważam. To temat wałkowany już w wielu miejscach i od wielu dni.
Czym taki świstek, na dodatek niepodpisany jest w znaczeniu i podatkowym i prawnym wogóle?


A ja mam odmienne zdanie o ile przez skromność tocząc dyskusję w tak znakomitym gronie mam prawo je wyrazić. Rachunek(faktura) wystawiony przed dostawą ma jednak znaczenie gdyż
dokumentuje ustalenia stron umowy handlowej. Przykład Przychodzi przedstawiciel- zamawiam lizaka. Ustalam cenę. W praktyce często spotyka się, że w takim przypadku ustalamy kiedy rachunek a kiedy dostawa Np rachunek potrzebuję na 30-go listopada bo w listopadzie sprzedaż mam za dużą i potrzebne mi są koszty a dostawa może być w grudniu. Umowa była co prawda zawarta ustnie ale zażyczyłem sobie rachunku i to co ustaliłem zostało właśnie w rachunku zawarte. A to że nie jest podpisany przez odbiorcę to inna sprawa na gruncie prawa podatkowego wystarczy by klient odebrał oryginał. Dla rachunków gotówkowych nie ma znaczenia podpis. W praktyce zaś najczęściej spotykam się z rozwiązaniem, że przy rachunkach gdzie płatność jest terminowa wystawca żąda podpisu zbywcy rzeczy

konto usunięte

Temat: KPiR - zasady księgowania

Aleksander Kuzniar:
Rachunek(faktura) wystawiony przed dostawą ma jednak znaczenie gdyż
dokumentuje ustalenia stron umowy handlowej.

Zawarcie umowy nie jest operacją gospodarczą.
W takiej sytuacji zwyczajowo wystawia się fakturę proforma (jak już ktoś się uprze - bo nie ma ona praktycznie żadnego znaczenia).

I jak kontrola ma się przychylać do tego, że to tymczasowo pusta faktura? Towar nie wydany, ktoś wliczył w koszty, ktoś w przychody. A transakcji (jeszcze - ale może i nigdy, z różnych przyczyn) nie ma.Mariusz G. edytował(a) ten post dnia 14.11.12 o godzinie 19:07

Temat: KPiR - zasady księgowania

A co do interpretacji przez Pana przytoczonych to w pierwszej rzeczywiście nie doszło do wydania rzeczy więc faktura de facto była pusta a w drugim przypadku chodziło o wątpliwość podatnika i Urząd w swej łaskawości (po pobraniu opłaty) raczył ją rozwiać. Niech mi pan uwierzy lub nie ale praktyka życia codziennego a przepisy to zupełnie dwie różne sprawy. W małych firmach takie kombinacje są na porządku dziennym

Temat: KPiR - zasady księgowania

I jak kontrola ma się przychylać do tego, że to tymczasowo pusta faktura? Towar nie wydany, ktoś wliczył w koszty, ktoś w przychody.

Może i tymczasowo pusta zgoda- ale zapłata nastąpiła ustalenia były. Zawarcie umowy nie jest oczywiście operacją gospodarczą ale umową w znaczeniu Kodeksu Cywilnego która zobowiązuje strony do określonych zachowań (przeprowadzenia operacji w znaczeniu gospodarczym).

I nie że towar nie wydany ale jeszcze nie wydany np. klient wygrał ofertę pana Andrzeja na aukcji w Allegro ale w formularzu (ustaleniach na telefon) powiedział, że zapłaci z góry tyle że dostawa za miesiąc bo jeszcze jest za granicą i nie ma nikogo w domu kto by przesyłkę odebrał. Pierwszy z brzegu przykład z życia

konto usunięte

Temat: KPiR - zasady księgowania

Aleksander Kuzniar:
I jak kontrola ma się przychylać do tego, że to tymczasowo pusta faktura? Towar nie wydany, ktoś wliczył w koszty, ktoś w przychody.

Może i tymczasowo pusta zgoda- ale zapłata nastąpiła

Jak nastąpiła zapłata - to wystawia się fakturę zaliczkową (bo powstaje obowiązek w VAT - przychodu ani kosztu nie ma, więc rachunku nie ma).
były. Zawarcie umowy nie jest oczywiście operacją gospodarczą ale umową w znaczeniu Kodeksu Cywilnego która zobowiązuje strony do określonych zachowań (przeprowadzenia operacji w znaczeniu gospodarczym).

Fiskusa i księgowość interesuje dopiero realizacja umowy - a nie jej zawarcie.
I nie że towar nie wydany ale jeszcze nie wydany np. klient wygrał ofertę pana Andrzeja na aukcji w Allegro

I nic się z punktu widzenia podatkowego i księgowe nie dzieje. To, że ja podpisałem umowę przedwstępną kupna czegoś za dzień/rok/dziesięć lat nie skutkuje powstaniem żadnych kosztów, przychodów ani obowiązku podatkowego po żadnej stronie.
Inaczej każdy oszust podatkowy tak tłumaczyłby się wystawiając puste faktury - a niejeden za to już oberwał.

EOT z mojej strony.

Temat: KPiR - zasady księgowania

Po pierwsze nie rozmawiamy tu o kwestii faktury gdyż w przypadku pana Andrzeja mamy do czynienia z działalnością nie podlegającą podatkowi VAT tylko ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie ma tu faktur i refaktur tylko są rachunki. A to dwie różne kwestie.
Po drugie przypadek pana Andrzeja nie jest działaniem oszusta podatkowego tylko normalnego przedsiębiorcy wychodzącego naprzeciw oczekiwaniom klienta a to jest też różnica. Co do kwestii wystąpienia oszustwa podatkowego mógłbym się zgodzić, gdyby pan Andrzej wystawił rachunek (bo w razie W chce mieć jakiś dowód) klient oświadczył że zapłaci przy odbiorze rzeczy a przy odbiorze pogonił konwojenta gdyż mu się ta rzecz nie podobała na wizji (na zdjęciu z aukcji była ładniejsza) albo gdyby strony ustaliły termin dostawy x termin zapłaty y ale obydwa ustalenia nie zostały fizycznie wykonane. To wtedy oczywiście jest oszustwo i pusty rachunek (faktura) . Ale my rozmawiamy o normalnym handlu i o tym jak to w życiu się dzieje czasami a później jak to zakwalifikować na gruncie prawa podatkowego żyby się Urząd nie czepiał a nie o tym jak z przedsiębiorcy zrobić oszusta(ew jak w rozumieniu organu podatkowego może stać się oszustem) .
"Fiskusa nie interesuje zawarcie umowy tylko jej realizacja' owszem ale dalej stoję na stanowisku, że fiskusa może zawarcie umowy nie interesuje ale ew. strony umowy mogą być zawarciem umowy i rachunkiem (fakturą) na podstawie umowy wystawionym zainteresowane . Chociażby z strony nabywcy dla którego rachunek pana Andrzeja może spowodować, że nie będzie obowiązku zapłaty zaliczki na podatek dochodowy gdyż mu się - w chwili otrzymania rachunku od pana Andrzeja- koszty działalności z przychodami zbilansowały i zamiast przychodu (od którego zapłaci zaliczkę a płacenie zwłaszcza fiskusowi boli) jest minus . Ot cała filozofia



Wyślij zaproszenie do