Temat: jaki Vat
Edyta,
Aby traktować świadczone przez Ciebie usługi jako usługi zwolnione z VAT musiałabyś potwierdzić ich klasyfikację (jak wspomniała Patrycja) jako usług objętych jednym z grupowań PKWiU działu 80, zapewne grupy 80.4. - "Usługi kształcenia ustawicznego dla dorosłych i pozostałych form kształcenia"
Jednak musisz zdawać sobie sprawę, że to dopiero połowa sukcesu. W przypadku kontroli organy skarbowe mogą twierdzić, iż mamy do czynienia z usługami elektronicznymi i powołując się na przepis art.8.3 Ustawy o VAT ("usługi wymienione w klasyfikacjach [...] są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych") odmówić uznania klasyfikacji wydanej przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. Wiązałoby się to z odpowiednimi konsekwencjami - zaniżenie zobowiązania podatkowego itp.
Pytanie czy w takiej sytuacji organ miałby racje? Aby obronić możliwość oparcia się na opinii klasyfikacyjnej w przypadku kontroli należałoby uargumentować dlaczego nie mamy do czynienia z usługami elektronicznymi. Z pomocą w ocenie czy mamy do czynienia z usługami elektronicznymi przyjdzie nam Rozporządzenie Rady (WE) nr 1777/2005 z 17 października 2005r (nie ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną - przepraszam Monika:), do którego, w zakresie definicji usług elektronicznych odwołuje się Ustawa o VAT. Zgodnie z artykułem 12 ust. 3 lit. h za usługi elektroniczne nie uznaje się "usługi edukacyjne, w ramach których treść kursu przekazywana jest przez nauczyciela za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej". Czy tak jest w Twoim wypadku? Jeśli nie to skłaniałbym się do 22%.
Mając opinię klasyfikacyjną możesz oczywiście wystąpić do MF o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów, tzw. rulingu, co oszczędzi Ci stresów.
Jak zauważył Artur pamiętaj, że prowadząc wyłącznie działalność zwolnioną co do zasady nie będziesz miała prawa do odliczenia podatku naliczonego na zakupach.
Natomiast jeśli opodatkujesz swoje usługi 22% VAT i wystawisz odbiorcom fv a powinny one być zwolnione, zgodnie z art.88 3a 2) odliczenie VATu z takich faktur przez usługobiorców może zostać zakwestionowane.
Przepraszam za elaborat, ale chciałem żebyś miała pełen obraz a sytuacja nie jest jednoznaczna.
Piotr Bańdura edytował(a) ten post dnia 31.10.08 o godzinie 15:57