Temat: firma w DELAWARE - podatki

Dawid Makowski:
taką odpowiedź chciałem od Pana dostać

no właśnie i do tej Pańskiej powyższej odpowiedzi mam bardzo poważne zastrzeżenia - tutaj właśnie chyba się poróżnimy.. taka forma 'lekkiej' interpretacji rezydencji podatkowej spółki w wydaniu przez Pana opisanym uważam właśnie za trochę "amatorskie" podejście


Jeżeli uważa Pan za "amatorskie" stwierdzenie, że istnieje w pewnych wypadkach możliwość zaistnienia braku kompetencji w opodatkowaniu zysków spółki przez wszystkie państwa, proszę to udowodnić. Inaczej będzie to czysta insynuacja.

Sugerowałbym staranne przemyślenie, czy jest Pan kompetentny żeby oceniać jakąkolwiek wypowiedź pod względem merytorycznym, szczególnie że Pana poprzedni post pokazuje choćby, że nie zna Pan nawet prawnej definicji kosztów uzyskania przychodu.Michał Durlik edytował(a) ten post dnia 24.07.12 o godzinie 21:00
Dawid Makowski

Dawid Makowski CTO / IT Manager /
Programmer

Temat: firma w DELAWARE - podatki

Krzysztof W.:
Dawid Makowski:
ok, widzę że idzie Pan trochę w zaparte :-) i powtarza sam po sobie to samo co chwilę :)
Co i o Panu (jeśli ktoś preferuje tą formę towarzyską) można powiedzieć.
firma nie ma kosztów podatkowych jeżeli NIE DZIAŁA na terenie Delaware, ale jeżeli wystawi choć jedną fakturę sprzedaży lub rachunek to znaczy że właśnie DZIAŁA i teraz pytanie
... SKĄD Pan to wie :) Otóż nie. Spółka w Delaware jest uznana za działającą na terenie USA wtedy, gdy chce tam dokonać sprzedaży. Ale jeśli będzie operować wyłącznie za granicą, to... warto dokładniej poczytać.

"operować za granicą" czyli gdzie??? gdzie jest wtedy jej rezydencja podatkowa? kto jej wystawi certyfikat rezydencji? proste pytanie

masz rację Krzysztof - trochę przesadzam, przepraszam, ale mam pod paznokciami takie swędzące wrażenie że ktoś chce mi lekko wcisnąć kit, a na to mam alergię, ale mam ogromną nadzieję że się mylę

wybacz Michał jeżeli poszedłem za bardzo w emocje
chcę zadać kilka prostych pytań i dostać proste jednoznaczne odpowiedzi, a nie wywody marketingowe z których nic nie wynikaDawid Makowski edytował(a) ten post dnia 24.07.12 o godzinie 21:46
Dawid Makowski

Dawid Makowski CTO / IT Manager /
Programmer

Temat: firma w DELAWARE - podatki

Michał Durlik:
Dawid Makowski:
taką odpowiedź chciałem od Pana dostać

no właśnie i do tej Pańskiej powyższej odpowiedzi mam bardzo poważne zastrzeżenia - tutaj właśnie chyba się poróżnimy.. taka forma 'lekkiej' interpretacji rezydencji podatkowej spółki w wydaniu przez Pana opisanym uważam właśnie za trochę "amatorskie" podejście


Jeżeli uważa Pan za "amatorskie" stwierdzenie, że istnieje w pewnych wypadkach możliwość zaistnienia braku kompetencji w opodatkowaniu zysków spółki przez wszystkie państwa, proszę to udowodnić. Inaczej będzie to czysta insynuacja.

Sugerowałbym staranne przemyślenie, czy jest Pan kompetentny żeby oceniać jakąkolwiek wypowiedź pod względem merytorycznym, szczególnie że Pana poprzedni post pokazuje choćby, że nie zna Pan nawet prawnej definicji kosztów uzyskania przychodu.

Nie jestem specjalistą od tego ale umiem używać logiki. Z tego żyję np. programując. Pytam o konkretne przypadki i nie dostaję odpowiedzi.

cyt. " pewnych wypadkach możliwość zaistnienia braku kompetencji w opodatkowaniu zysków spółki przez wszystkie państwa"
CZYLI JAKICH? Proszę o przykłady. Wtedy wszystkich to oświeci.
Przypominam że moje pytania dotyczyły działania operacyjnego (aktywnej sprzedaży produktów lub usług) jako spółka z DE, zarówno klientom detalicznym jak i firmom. Podałem przykład usług IT jak mojej branży. Well?
Dawid Makowski

Dawid Makowski CTO / IT Manager /
Programmer

Temat: firma w DELAWARE - podatki

A co do tego jak IRS podchodzi do źródła zysku spółki to większość podstawowych informacji znalazłem u źródła.
http://www.irs.gov/publications/p519/ch02.html

A tutaj info dotyczące NRA (non-resident aliens takich jak my szaraczki z PL)
http://www.irs.gov/businesses/small/international/arti...

i teraz próbuję to jakoś pożenić z tym co czytam w tym wątku ..

Temat: firma w DELAWARE - podatki

Jak mówiłem wcześniej, nie zamierzam udzielać publicznie szczegółowej odpowiedzi na kwestie rezydencji. W moim interesie, nie jest udzielanie bezpłatnych konsultacji osobom świadczącym usługi konkurencyjne do naszych.

To co jeszcze mogę powiedzieć , to:

1. Żadne prawo nie zmusza spółek do posiadania rezydencji podatkowej.

2. Spółka LLC nie posiada rezydencji podatkowej, bo jest spółką osobową (o ile nie wybierze innego opodatkowania). Ewentualną rezydencję posiada jej wspólnik - osoba prawna lub osoba fizyczna i to ona jest podatnikiem w spółce LLC.

Całkowity brak opodatkowania zagranicznych wspólników spółki osobowej w USA, jest ewenementem prawnym, którego nie ma w wielu innych krajach, w tym w prawie polskim (zyski osiągane za pomocą polskich spółek osobowych objęte są nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce). Dlatego też spółka LLC znalazła zastosowanie jako wehikuł służący do optymalizacji podatkowej.

3. Spółka LLC nie płaci zysków od dochodów osiąganych w transakcjach z podmiotami z siedzibą w USA. Żadne państwo, nie stosuje wobec podmiotów działających za granicą (mam tu na myśli wspólników spółki LLC) ogólnej zasady opodatkowania zysków tylko z tytułu rezydowania tam klienta lub innego podmiotu wypłacającego zyski.

Są od tego wyjątki, ale dotyczą one głównie dywidend, odsetek i należności licencyjnych i mają one poważne uzasadnienie ekonomiczne (podatek od wypłacanych dywidend ogranicza wycofywanie kapitału z gospodarki, a odsetki i należności licencyjne są najczęstszym narzędziem do transferowania zysków za granicę i obniżania zobowiązań podatkowych, przy użyciu cen transferowych)

>Podałem przykład usług IT jak mojej branży.

W kontekście usług IT, wehikuł spółka LLC + spółka offshore może być użyty raczej jako element bardziej rozbudowanej struktury, chociaż jak najbardziej istnieją przypadki klientów, w których jej wykorzystanie nie generuje żadnych problemów na gruncie prawa podatkowego.

Pozdrawiam,
Michał A. Durlik
Grupa Tax&LawMichał Durlik edytował(a) ten post dnia 24.07.12 o godzinie 22:55

konto usunięte

Temat: firma w DELAWARE - podatki

Odnosząc się do postów moich szanownych przedmówców muszę przyznać, iż obie strony mają dużo racji. Po pierwsze całkowicie zgadzam się z faktem, iż samo założenie spółki w stanie Delaware w większości przypadków nie gwarantuje żadnej optymalizacji, a wręcz przeciwnie powoduje niepotrzebne komplikacje. Ma Pan rację Panie Dawidzie, iż wystawienie chociażby jednego dokumentu przychodowego w USA wiąże się z obowiązkiem raportowania do IRS a tym samym zazwyczaj z kosztem prowadzenia księgowości wg standardów US GAP. Dochód spółki to mówiąc w dużym skrócie dochód wspólników spółki LLC i jest opodatkowani w Polsce, więc co to za optymalizacja. Dla osiągnięcia zamieszanego efektu, trzeba zazwyczaj stworzyć całą strukturę podatkowo – prawną, w której spółka w Delaware może być tylko jednym z elementów.
Niestety wusługach IT utrwaliła się linia interpretacyjna US, iż usługi, np. związane z tworzeniem stron internetowych, przekazywaniem oprogramowania itp.dla podmiotów w PL przez nierezydentw, traktuję się, jako opłaty licencyjne i związane z prawem autorskim a tym samym podatek w wysokości 20% pobierany jest przez usługobiorcę i przekazywany do US w Polsce. To znaczy, iż jeśli Invoice wystawiony jest np. na 1 000 USD, to nasz klient przekaże nam tylko 800 USD a 200 USD przekaże od razu do US. Tak wiec bezspornie konieczne jest, jeśli chcemy zoptymalizować obciążenia podatkowe, skorzystać z wyspecjalizowanego podmiotu świadczącego pełne i profesjonalne usługi a nie łudzić się, iż samo założenie spółki którymkolwiek z „rajów podatkowych” rozwiążę sprawę.

Pozdrawiam
Andrzej DobrzynieckiAndrzej Dobrzyniecki edytował(a) ten post dnia 30.07.12 o godzinie 10:25
Dawid Makowski

Dawid Makowski CTO / IT Manager /
Programmer

Temat: firma w DELAWARE - podatki

Szanowni Państwo,

W odpowiedzi na powstawanie kolejnych podmiotów, które rejestrują proste, źle skonstruowane i przez to bezużyteczne z punktu widzenia optymalizacji podatkowej spółki w Delaware, pragnę zaoferować rejestrację spółki w Delaware za kwotę 299 USD + wysyłka (kurierem lub pocztą). Niniejsza oferta jest ważna do odwołania.

Oferta obejmuje rejestrację reklamowaną jako "rejestracja anonimowa" , usługę registered agent na 1 rok, biura rejestrowego oraz poświadczenia Apostille i Certified Copy. Wymienione usługi są porównywalne lub wręcz identyczne z usługami oferowanych przez większość podmiotów intenstywnie reklamujacych je jako sposób na uniknięcie obowiązków podatkowych w zakresie podatków dochodowych i podatku VAT. Jedyną różnicą jest koszt, który w mojej osobistej ocenie jest bardziej zbliżony do faktycznej wartości oferowanych w internecie usług.

Należy jeszcze raz podkreślić, że spółki LLC w Delaware są spółkami osobowymi (z pominięciem sytuacji w których spółka decyduje się na opodatkowanie podatkiem korporacyjnym od całości swoich przychodów w USA) i otwarcie samej spółki w Delaware będzie wiązało się z obowiązkami podatkowymi w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i koniecznością zapłaty okresowych zaliczek na podatek dochodowy w Polsce.

Reasumując, otwarcie samej spółki w Delaware, nie jest działaniem wystarczającym do dokonania optymalizacji podatkowej, dlatego też oferuję jej otwarcie po niestandardowo niskiej cenie.


Z racji , że w wyniku przeoczenia nie odniosłem się do postu p. Andrzeja Dobrzynieckiego, zrobię to w obecnym momencie:

"Ma Pan rację Paanie Dawidzie, iż wystawienie chociażby jednego dokumentu przychodowego w USA wiąże się z obowiązkiem raportowania do IRS a tym samym zazwyczaj z kosztem prowadzenia księgowości wg standardów US GAP. Dochód spółki to mówiąc w dużym skrócie dochód wspólników spółki LLC i jest opodatkowani w Polsce, więc co to za optymalizacja. Dla osiągnięcia zamieszanego efektu, trzeba zazwyczaj stworzyć całą strukturę podatkowo – prawną, w której spółka w Delaware może być tylko jednym z elementów."

Wystawienie dokumentu przychodowego w USA, nie jest wystarczającą podstawą do konieczności zgłoszenia dochodu który ten dokument dokumentuje, do opodatkowania w USA. Dochód ten w przypadku spółki LLC kontrolowanej przez nierezydenta musi podlegać opodatkowaniu na terenie Stanów Zjednoczonych, a więc być osiągnięty na terenie Stanów Zjednoczonych lub też być dochodem pasywnym wpłacanym przez podmiot z siedzibą w Stanach Zjednoczonych.

Podniesiona kwestia stworzenia struktury optymalizacyjnej jest jak najbardziej właściwa.


Niestety wusługach IT utrwaliła się linia interpretacyjna US, iż usługi, np. związane z tworzeniem stron internetowych, przekazywaniem oprogramowania itp.dla podmiotów w PL przez nierezydentw, traktuję się, jako opłaty licencyjne i związane z prawem autorskim a tym samym podatek w wysokości 20% pobierany jest przez usługobiorcę i przekazywany do US w Polsce. To znaczy, iż jeśli Invoice wystawiony jest np. na 1 000 USD, to nasz klient przekaże nam tylko 800 USD a 200 USD przekaże od razu do US.


Na podstawie Art. 21 , updop , ust. 1 , pkt. 1 , opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w Polsce podlegają osiągane przez nierezydentów dochody ze źródeł takich jak m.in. należności licencyjne, prawa autorskie, prawa pokrewne, prawa do użytkowania know-how.

Opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym 20%, w myśl wymienionego artykułu, podlegają wyłącznie te usługi (w tym usługi IT) w ramach których w sposób odpłatny przekazywane jest lub udostępniane jest usługobiorcy prawo autorskie, prawo pokrewne lub inne prawo wymienione w ust. 1. Przekazanie lub udostępnienie tych praw nie zachodzi jednak w każdym przypadku i przykładowo sama usługa stworzenia strony internetowej lub napisania programu, która nie skutkuje stworzeniem "Utworu" (w myśl przepisu ustawy z dn. 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych) nie może być uznana za przychód osiągnięty z tytułu praw autorskich czy też praw pokrewnych.

Osobom przeglądającym ten temat, pragnę przy okazji zwrócić uwagę na art. 21 ust. 1 pkt. 2a) , na podstawie którego opodatkowane jest również świadczenie przez nierezydenta usług doradczych, księgowych, badania rynku, prawnych, reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń i usług podobnych do wymienionych.

Pragnę podkreślić, że podatek wynikający z obu wymienionych przepisów jest możliwy do ominięcia lub znacznego obniżenia, przykładowo przez wykorzystanie podmiotu będącego rezydentem kraju, z którym Polska zawarła dostatecznie korzystną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania (przykładowo ZEA, Cypr, Holandia,Luksemburg) lub kraju który wraz z Polską jest sygnatariuszem umów międzynarodowych, z których wynikają odpowiednie zwolnienia podatkowe.


Tak wiec bezspornie konieczne jest, jeśli chcemy zoptymalizować obciążenia podatkowe, skorzystać z wyspecjalizowanego podmiotu świadczącego pełne i profesjonalne usługi a nie łudzić się, iż samo założenie spółki którymkolwiek z „rajów podatkowych” rozwiążę sprawę.


Zdecydowanie podzielam Pana pogląd. Wyrażam nadzieję, że każdy Klient zainteresowany możliwością optymalizacji podatkowej zdecyduje się na przedyskutowanie możliwości działań z kompetentnym doradcą, zamiast korzystania z podmiotów których podstawą działania jest sprzedawanie spółek lub struktur wykorzystywanych do optymalizacji podatkowej jako prostego towaru handlowego. Wydaje się, że takie działanie jest dążeniem do szybkiego zysku przy niskim nakładzie pracy, kosztem interesu Klienta który w mojej ocenie powinien zawsze być najwyższym priorytetem.

Z poważaniem,

Michał A. Durlik

Grupa Tax&Law (http://www.taxandlaw.pl)

email michal@taxandlaw.pl ,tel. +48530070658Ten post został edytowany przez Autora dnia 19.11.13 o godzinie 13:35

Temat: firma w DELAWARE - podatki

Czy ktoś ma doświadczenie w prowadzeniu takiej spółki na terenie Polski?Ten post został edytowany przez Autora dnia 29.08.13 o godzinie 13:39

konto usunięte

Temat: firma w DELAWARE - podatki

Wszyscy tu mają trochę racji. Podatek dochodowy 19% z tytułu "dochodu z innych źródeł" należy płacić w Polsce i to w terminach przewidzianych przez UoPDOF (czyli jako zaliczki na podatek do 20 dnia miesiąca) i nie będę namawiał aby tego nie robić. Rejestracja spółki typu LLC w USA mimo kilku ograniczeń, na które trzeba zwrócić uwagę, daje jednak gigantyczne zalety:
1. Ochrona prawna (majątku) właściciela i to silniejsza niż w przypadku polskiej spółki z o.o., a o zwykłej działalności gospodarczej nie wspominając.
2. Brak składki ZUS (obecnie ponad 1000zł oszczędności na miesiąc)
3. Brak kosztów księgowych (od 300 do 1000zł/miesiąc).
4. Brak papierologii księgowo-podatkowej, deklaracji, terminów księgowych, zaliczek na podatki, ewidencji środków trwałych, funduszy, amortyzacji i całego tego bałaganu.
5. Brak podatku VAT, który w USA nie występuje, a tym samym brak ewidencji VAT, formularzy, rozliczeń, kas fiskalnych, itp., co niejednemu przedsiębiorcy funduje dodatkowe koszty doradztwa podatkowego.
Pomagam zakładać takie spółki w Wyoming, USA. Podatek ryczałtowy 52 USD/rok, opłata za agenta rejestrowego + wynajem wirtualnego biura 160 USD/rok. Jeśli prowadzisz działalność w Internecie (marketing, pozycjonowanie, sprzedaż, doradztwo, tłumaczenia, nauka języka i wiele innych.) lub na portalach typu Allegro warto rozważyć dużą obniżkę kosztów stałych i ułatwienia biznesowe wynikające z przeniesienia ciężaru działalności do USA. Zapraszam.
Dawid Makowski

Dawid Makowski CTO / IT Manager /
Programmer

Temat: firma w DELAWARE - podatki

proszę nie wprowadzać w błąd, szczególnie z brakiem księgowości, raportów itp

konto usunięte

Temat: firma w DELAWARE - podatki

Nie wprowadzam w błąd. Napisałem przecież o kilku ograniczeniach, na które trzeba zwrócić uwagę. Jednym z nich jest "claiming over $250k in assets located in Wyoming" - definicja ustawowa prawa federalnego. Trudno oczekiwać aby dotyczyła Kowalskiego prowadzącego działalność w Internecie:). I są jeszcze co najmniej 3 inne ograniczenia, o których nie wspomnę tu z racji komercyjnego charakteru działalności. A kwota 52 USD, którą podałem dzieli się na 50 USD tax oraz 2 USD za annual raport.
Dawid Makowski

Dawid Makowski CTO / IT Manager /
Programmer

Temat: firma w DELAWARE - podatki

Nie ma takiego kraju prowadzenia działalności gospodarczej jak INTERNET. Czyli wprowadza Pan w błąd.

konto usunięte

Temat: firma w DELAWARE - podatki

Rozumiem, że zarzut nr 1 pt. "proszę nie wprowadzać w błąd, szczególnie z brakiem księgowości, raportów" właśnie został obalony, tudzież ów wątek stał się mało komfortowy dla adwersarza, który postanowił nie drążyć tematu bo... a nuż nie ma jednak racji. OK. Załatwione
Teraz mamy zarzut nr 2. pt. "nie ma kraju ........INTERNET". Oczywiście, że nie ma i wszyscy o tym wiedzą. I dlatego nie napisałem, że warto zastanowić się nad rejestracją LLC w stanie Internet tylko w stanie Wyoming. Ale nie będę tego rozwijać bo po łapanie za słówka to nie jest dla mnie właściwy poziom dyskusji. Nie będę też krok po kroku ujawniać warsztatu pracy bo, jak wiemy, wiedza kosztuje.
Nie zamierzam jednak na siłę przekonywać nikogo do takiej formy działalności. Każdy ma swój rozum i podejmuje swoje decyzje. Znalazłem wątek dyskusyjny więc się przyłączyłem, a że przerobiłem temat bardzo dogłębnie w praktyce, musi mi Pan uwierzyć na słowo, że wiem o czym piszę.

Temat: firma w DELAWARE - podatki

Tomasz Krawczyński:
Podatek dochodowy 19% z tytułu "dochodu z innych źródeł" należy płacić w Polsce i to w terminach przewidzianych >przez UoPDOF (czyli jako zaliczki na podatek do 20 dnia miesiąca) i nie będę namawiał aby tego nie robić. >Rejestracja spółki typu LLC w USA mimo kilku ograniczeń, na które trzeba zwrócić uwagę, daje jednak gigantyczne >zalety:


Przychody z tytułu udziału w spółce nieposiadającej osobowości prawnej , podlegają opodatkowaniu jako przychody z działalności gospodarczej. Regulują to przepisy artykułów 5b , ustęp 2 oraz art. 10 , ust. 1, pkt 3

Art. 5b [...]

2. Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, [...] uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3


Art. 10
1. Źródłami przychodów są:
[...]
3) pozarolnicza działalność gospodarcza


Tomasz Krawczyński:
5. Brak podatku VAT, który w USA nie występuje, a tym samym brak ewidencji VAT, formularzy, rozliczeń, kas fiskalnych, itp., co niejednemu przedsiębiorcy funduje dodatkowe koszty doradztwa podatkowego.


Kwestia opodatkowania VAT nie zależy od istnienia tego podatku w kraju, w którym zarejestrowany jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą, ale od przepisów kraju , w którym działalność ta jest rzeczywiście prowadzona. Dlatego też, każdy rodzaj działalności wymaga dokonania przeze mnie szczegółowej analizy pod kątem możliwości powstania obowiązku podatkowego w zakresie VAT oraz doboru działań, które pozwolą tego podatku zgodnie z prawem uniknąć lub ograniczyć jego wielkość.

Wyjściowym przepisem określającym powstanie obowiązku podatkowego jest Artykuł 5, Ustawy o podatku od towarów i usług.

Art. 5.
1. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów na terytorium kraju;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


Należy również zwrócić uwagę, że Artykuł 113 , Ustęp 13, punkt 3 tej ustawy, określa że możliwości skorzystania ze zwolnienia dla małych podatników (do kwoty 150 000 zł obrotu), nie mają podatnicy posiadający siedzibę poza terenem Polski.

Art. 113.
[1. Zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowa-nej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.
[..]
13. Zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do [...] oraz podatników:[...]
3) nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.


Z poważaniem,

Michał A. Durlik

Grupa Tax&Law (http://www.taxandlaw.pl)

email: michal@taxandlaw.pl ,

tel. +48530070658Ten post został edytowany przez Autora dnia 19.11.13 o godzinie 14:27

Następna dyskusja:

Jaki rodzaj dzialalnosci, p...




Wyślij zaproszenie do