Temat: firma w DELAWARE - podatki
Szanowni Państwo,
W odpowiedzi na powstawanie kolejnych podmiotów, które rejestrują proste, źle skonstruowane i przez to bezużyteczne z punktu widzenia optymalizacji podatkowej spółki w Delaware, pragnę zaoferować rejestrację spółki w Delaware za kwotę 299 USD + wysyłka (kurierem lub pocztą). Niniejsza oferta jest ważna do odwołania.
Oferta obejmuje rejestrację reklamowaną jako "rejestracja anonimowa" , usługę registered agent na 1 rok, biura rejestrowego oraz poświadczenia Apostille i Certified Copy. Wymienione usługi są porównywalne lub wręcz identyczne z usługami oferowanych przez większość podmiotów intenstywnie reklamujacych je jako sposób na uniknięcie obowiązków podatkowych w zakresie podatków dochodowych i podatku VAT. Jedyną różnicą jest koszt, który w mojej osobistej ocenie jest bardziej zbliżony do faktycznej wartości oferowanych w internecie usług.
Należy jeszcze raz podkreślić, że spółki LLC w Delaware są spółkami osobowymi (z pominięciem sytuacji w których spółka decyduje się na opodatkowanie podatkiem korporacyjnym od całości swoich przychodów w USA)
i otwarcie samej spółki w Delaware będzie wiązało się z obowiązkami podatkowymi w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i koniecznością zapłaty okresowych zaliczek na podatek dochodowy w Polsce.
Reasumując, otwarcie samej spółki w Delaware, nie jest działaniem wystarczającym do dokonania optymalizacji podatkowej, dlatego też oferuję jej otwarcie po niestandardowo niskiej cenie.
Z racji , że w wyniku przeoczenia nie odniosłem się do postu p. Andrzeja Dobrzynieckiego, zrobię to w obecnym momencie:
"Ma Pan rację Paanie Dawidzie, iż wystawienie chociażby jednego dokumentu przychodowego w USA wiąże się z obowiązkiem raportowania do IRS a tym samym zazwyczaj z kosztem prowadzenia księgowości wg standardów US GAP. Dochód spółki to mówiąc w dużym skrócie dochód wspólników spółki LLC i jest opodatkowani w Polsce, więc co to za optymalizacja. Dla osiągnięcia zamieszanego efektu, trzeba zazwyczaj stworzyć całą strukturę podatkowo – prawną, w której spółka w Delaware może być tylko jednym z elementów."
Wystawienie dokumentu przychodowego w USA, nie jest wystarczającą podstawą do konieczności zgłoszenia dochodu który ten dokument dokumentuje, do opodatkowania w USA. Dochód ten w przypadku spółki LLC kontrolowanej przez nierezydenta musi podlegać opodatkowaniu na terenie Stanów Zjednoczonych, a więc być osiągnięty na terenie Stanów Zjednoczonych lub też być dochodem pasywnym wpłacanym przez podmiot z siedzibą w Stanach Zjednoczonych.
Podniesiona kwestia stworzenia struktury optymalizacyjnej jest jak najbardziej właściwa.
Niestety wusługach IT utrwaliła się linia interpretacyjna US, iż usługi, np. związane z tworzeniem stron internetowych, przekazywaniem oprogramowania itp.dla podmiotów w PL przez nierezydentw, traktuję się, jako opłaty licencyjne i związane z prawem autorskim a tym samym podatek w wysokości 20% pobierany jest przez usługobiorcę i przekazywany do US w Polsce. To znaczy, iż jeśli Invoice wystawiony jest np. na 1 000 USD, to nasz klient przekaże nam tylko 800 USD a 200 USD przekaże od razu do US.
Na podstawie Art. 21 , updop , ust. 1 , pkt. 1 , opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w Polsce podlegają osiągane przez nierezydentów dochody ze źródeł takich jak m.in. należności licencyjne, prawa autorskie, prawa pokrewne, prawa do użytkowania know-how.
Opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym 20%, w myśl wymienionego artykułu, podlegają wyłącznie te usługi (w tym usługi IT) w ramach których w sposób odpłatny przekazywane jest lub udostępniane jest usługobiorcy prawo autorskie, prawo pokrewne lub inne prawo wymienione w ust. 1. Przekazanie lub udostępnienie tych praw nie zachodzi jednak w każdym przypadku i przykładowo sama usługa stworzenia strony internetowej lub napisania programu, która nie skutkuje stworzeniem "Utworu" (w myśl przepisu ustawy z dn. 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych) nie może być uznana za przychód osiągnięty z tytułu praw autorskich czy też praw pokrewnych.
Osobom przeglądającym ten temat, pragnę przy okazji zwrócić uwagę na art. 21 ust. 1 pkt. 2a) , na podstawie którego opodatkowane jest również świadczenie przez nierezydenta usług doradczych, księgowych, badania rynku, prawnych, reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń i usług podobnych do wymienionych.
Pragnę podkreślić, że podatek wynikający z obu wymienionych przepisów jest możliwy do ominięcia lub znacznego obniżenia, przykładowo przez wykorzystanie podmiotu będącego rezydentem kraju, z którym Polska zawarła dostatecznie korzystną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania (przykładowo ZEA, Cypr, Holandia,Luksemburg) lub kraju który wraz z Polską jest sygnatariuszem umów międzynarodowych, z których wynikają odpowiednie zwolnienia podatkowe.
Tak wiec bezspornie konieczne jest, jeśli chcemy zoptymalizować obciążenia podatkowe, skorzystać z wyspecjalizowanego podmiotu świadczącego pełne i profesjonalne usługi a nie łudzić się, iż samo założenie spółki którymkolwiek z „rajów podatkowych” rozwiążę sprawę.
Zdecydowanie podzielam Pana pogląd. Wyrażam nadzieję, że każdy Klient zainteresowany możliwością optymalizacji podatkowej zdecyduje się na przedyskutowanie możliwości działań z kompetentnym doradcą, zamiast korzystania z podmiotów których podstawą działania jest sprzedawanie spółek lub struktur wykorzystywanych do optymalizacji podatkowej jako prostego towaru handlowego. Wydaje się, że takie działanie jest dążeniem do szybkiego zysku przy niskim nakładzie pracy, kosztem interesu Klienta który w mojej ocenie powinien zawsze być najwyższym priorytetem.
Z poważaniem,
Michał A. Durlik
Grupa Tax&Law (
http://www.taxandlaw.pl)
email michal@taxandlaw.pl ,tel. +48530070658
Ten post został edytowany przez Autora dnia 19.11.13 o godzinie 13:35