Mariusz Lubieński

Mariusz Lubieński pracownik, Biuro
Rachunkowe

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Ja uczę się do ustnego z jednego ze sprzedawanych w formacie pdf opracowań i posiłkuje się treścią ustaw.Generalnie w moim i chyba w innych opracowaniach jest wszystko to co w ustawie, tylko że samemu szukać odpowiedzi w ustawach to zajmuje mnóstwo czasu. Popróbujcie to się przekonacie. Problem polega na tym, że na jedno pytanie, odpowiedź w ustawie może być schowana pięciu różnych miejscach więc jak nie wiesz czego i gdzie szukasz to po prostu do tego nie dojdziesz;). Zgadzacie się ?;]

A tak z innej bajki, może wie ktoś jak "dobrze" trzeba odpowiadać przed komisja aby zaliczyć? Klepać z pamięci ustawę, czy wystarczy oddać swoimi słowami główny sens tego co tam napisane?

pozdrawiamMariusz Lubieński edytował(a) ten post dnia 29.09.11 o godzinie 19:21
Mariusz Makowski

Mariusz Makowski doradca podatkowy,
trener, autor
tekstów

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Mariusz Lubieński:
Problem polega na tym, że na jedno pytanie, odpowiedź w ustawie może być schowana pięciu różnych miejscach więc jak nie wiesz czego i gdzie szukasz to po prostu do tego nie dojdziesz;). Zgadzacie się ?;]
Moim zdaniem "jak nie wiesz czego i gdzie szukasz" to nie zdasz egzaminu.
Małgorzata Ślesińska

Małgorzata Ślesińska finanse/ księgowość/
SSC/ doradztwo
podatkowe

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Jak dobrze odpowiadać?

Trzeba naprawdę umieć.

Ciężko stwierdzić. Ja trafiłam na komisję gdzie trzeba było wypowiedzieć się krótko i zwięźle w temacie.
Często jest tak, że jeśli członkowie komisji widzą, że znasz temat to nawet nie każą kończyć odpowiedzi tylko proszą o przejście do następnego pytania. Ewentualnie jak widzą, że stres zżera, ale kandydat ma wiedzę to zadają pytania pomocnicze. Ale wszystko zależy od składu komisji :).

Poza tym pewność siebie, jak pokażesz, że się wahasz to komisja to wykorzysta...

Zresztą nie ma co ukrywać doradca musi być pewny siebie jak ma mieć do czynienia z U.S. i innymi urzędami.

konto usunięte

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Mam do zaoferowania komplet książek do nauki na egzamin na doradcę podatkowego:
1. egzamin na doradcę podatkowego - Kazusy- Zgodnie z uchwałą Państwowej Komisji Egzaminancyjnej ds Doradztwa Podatkowego z 7.05.2009r., wydanie C.H.Beck, bardzo dobry stan,

2. Egzamin na doradcę podatkowego- Teksty Ustaw, wydanie C.H.Beck, 2 wydanie, w nienaruszonym stanie,

3. Egzamin na doradcę podatkowego- Pytania otwarte TOM I i TOM II, Zgodnie z uchwałą Państwowej Komisji Egzaminancyjnej ds Doradztwa Podatkowego z 7.05.2009r., wydanie Forum Doradców Podatkowych,w nienaruszonym stanie.

gajowy_jaro @ wp.pl
Marta Ziarko

Marta Ziarko Student, UJ

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

KUPIĘ materiały z FORUM DORADCÓW .... zgodne z 12/V/2011, czyli najnowsze. PILNE!!! Można do mnie pisać na grochala@op.pl
Artur Kruś

Artur Kruś inspektor, Izba
Skarbowa w Łodzi

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Witam ja również jestem zainteresowany materiałami z forum doradców zgodne z 12/V/2011 chodzi mi o pytania otwarte (2 tomy). Podaję e-mail: artur_k44@interia.pl
Norbert G.

Norbert G. Doradca podatkowy /
Tax advisor 12503

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Troszke giełda sie tutaj zrobiła to i ja ze swej strony coś wrzuce:)
Sprzedam książkę - Kazusy Forum DP, zgodne z obowiązującą uchwałą (dokładam rozwiązane prawie w całości obowiązujące testy)
Adam Olszewski

Adam Olszewski Student, Uniwersytet
Śląski w Katowicach

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

witam,

chciałbym zapytać czy koszyztał ktoś z Was z opracowań kazusowych wydawnictwa Podatkowej Oficyny Wydawniczej - http://podatkowaoficyna.pl/sklep/doradca-podatkowy/10-..., chodzi mi mianowicie o merytoryczne porównanie opracowania w stosunku do opracowań Forum Doradców Podatkowych?

Notabene chętnie zakupię używane opracowania do kazusów z FDP lub Oficyny: adam.olszewski4@wp.pl

Pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Adam Olszewski:
witam,

chciałbym zapytać czy koszyztał ktoś z Was z opracowań kazusowych wydawnictwa Podatkowej Oficyny Wydawniczej


Dobre pytanie.
Sławomir Janiak

Sławomir Janiak specjalista ds
podatków KR Group

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Poczytałem trochę wypowiedzi w tej grupie i wyłania mi się dość ciekawy i chyba jednak czarny obraz. Otóż czytając opracowania tematow, kupując gotowe rozwiązania i "ucząc" się ich można jak widać zdać egzamin i szczycić się tytulem doradcy podatkowego. Tylko gdzie doświadczenie, gdzie praktyka. Pamiętam ze starych czasów "prawnikow" młodych, po studiach którzy bez tych dwóch czynników nie potrafili napisać prostej umowy czy zinterpretować danej normy prawnej.
Obym się mylił i nie było tak jak ostatnio gdzie w firmie w której byłem zatrudniony roiło się od doradców podatkowych z których jedynie co czwarty-piąty faktycznie w miarę sprawnie poruszał się po materii prawa podatkowego.
Zajmowanie się zawodowo podatkami nie narażając podatnika na ryzyko czy zbędną stratę czasu wymaga przede wszystkim doświadczenia, praktyki.
Oki, egzamin tego nie weryfikuje jednakże życie tak. Zbyt wielu znam doradców podatkowych beż doświadczenia, z wyuczonymi tekstami przepisów którzy kompletnie nie radzą sobie w "zawodowym życiu codziennym". To co można zrobić w godzinę opracowują często zapominając o innych kwestiach w 8 godzin, za które nieświadomy podatnik słono płaci. I jeszcze jedna kawestia - wielu z doradców podatkowych czuje się doradcami bądź faktycznie nimi jest ale w np tylko podatku VAT czy CIT. Później - piszę z doświadczenia - mamy sytuacje opracowanego tematu w VAT ale wogóle pomijającego istotne inne kwestie w pcc czy wht. Taką niestety mamy w dużej mierze rzeczywistość. Wiem, że pewnie wielu osobom się narażam tak pisząc; może to faktycznie przypadek, że trafiałem w większości na doradców podatkowych tylko z nazwy.
Magdalena S.

Magdalena S. Podatki/prawo
podatkowe

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Ponowię pytanie, (faktycznie mała giełda) ale chętnie zakupię aktualne używane opracowanie do części pisemnej (test + kazusy)z Forum.
mail: mag8@poczta.onet.pl
Artur Kruś

Artur Kruś inspektor, Izba
Skarbowa w Łodzi

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Witam! Posiadam opracowania do egzaminu ustnego zgodne z uchwałą nr 12/V/2011Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego 5 kwietnia 2011 r.(2 tomy)
Wydawnictwo: Forum Doradców Podatkowych
jeśli ktoś jest zainteresowany proszę pisać na e-mail: artur_k44@interia.pl
Mariusz Makowski

Mariusz Makowski doradca podatkowy,
trener, autor
tekstów

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

sławomir janiak:
Poczytałem trochę wypowiedzi w tej grupie i wyłania mi się dość ciekawy i chyba jednak czarny obraz. Otóż czytając opracowania tematow, kupując gotowe rozwiązania i "ucząc" się ich można jak widać zdać egzamin i szczycić się tytulem doradcy podatkowego.


Chyba jednak nie przeczytał Pan nawet kilku z pytań, których trzeba się "uczyć". Gdyby było to tak łatwe jak się Panu wydaje z pewnością zdawalność egzaminu byłaby wyższa. Poza tym, skoro takie to łatwe to dlaczego nie jest Pan doradcą podatkowym? Sądząc z Pana stanowiska pracy i profilu firmy, w której Pan pracuje zajmuje się Pan doradztwem podatkowym nie posiadając do tego stosownych uprawnień. Oczywiście wie Pan jakie tego mogą być konsekwencje? Uprawnienia doradcy podatkowego (do zdobycia których zdanie egzaminu nie jest jedynym wymogiem) gwarantuje podatnikowi właśnie to, że jego sprawą zajmie się profesjonalista, którego wiedzę i umiejętności jej zastosowania zweryfikował między innymi egzamin państwowy.
Zajmowanie się zawodowo podatkami nie narażając podatnika na ryzyko czy zbędną stratę czasu wymaga przede wszystkim doświadczenia, praktyki.

Mi się wydawało, że zajmowanie się zawodowo podatkami wymaga jednak przede wszystkim wiedzy: znajomości przepisów i umiejętności ich interpretacji. Nie deprecjonuję znaczenia doświadczenia i praktyki ale posługując się Pana retoryką: zbyt wielu znam praktyków, którzy powołując się na swoje wieloletnie doświadczenie w podatkach nie wiedzą np. że brzmienie przepisu się zmieniło, że weszło w życie nowe rozporządzenie itp.
Oczywiście, tytuł doradcy podatkowego nie musi gwarantować wiedzy i umiejętności jej zastosowania ale i 20 letnie doświadczenie nabyte w "organie kontroli podatkowej" też takiej gwarancji nie daje: tym bardziej, że "organy kontroli podatkowej" czyli urzędy kontroli skarbowej powstały 19 lat temu.

Zbyt wielu znam doradców podatkowych beż doświadczenia, z wyuczonymi tekstami przepisów którzy kompletnie nie radzą sobie w "zawodowym życiu codziennym". To co można zrobić w godzinę opracowują często zapominając o innych kwestiach w 8 godzin, za które nieświadomy podatnik słono płaci.

A skąd Pan wie ile zajmuje to opracowanie?
Więc inaczej: ten "doradca podatkowy bez doświadczenia" po roku czy dwóch będzie w stanie przygotować takie opracowanie w godzinę (nie sądzę żeby koszt dla klienta się wtedy zmienił, bo stawka doświadczonego doradcy jest z pewnością wyższa niż tego bez doświadczenia)ale nadal dla klienta będzie to opracowanie wartościowsze od przygotowanego przez doświadczonego praktyka bez uprawnień. Dlatego mianowicie, że wieloletnie doswiadczenie w podatkach nie jest żadną gwarancją wiedzy autora a fakt zdanego niedawno egzaminu (bo mówimy o "świeżym" doradcy) daje klientowi gwarancję, że wiedza autora została dość gruntownie sprawdzona.

Myślę, że wśród tych 60% kandytatów, którzy średnio nie zdają egzaminu wielu było praktyków, którzy uważali, że wystarczy im to, by móc się "szczycić" tytułem doradcy podatkowego.
Podsumowując: klient szukający porady podatkowej nie jest w stanie zweryfikować doświadczenia i wynikających z niego umiejętności osoby, której powierza swój problem, tytuł doradcy podatkowego takiej osoby daje mu z pewnością większe szanse na to, że trafił pod prawidłowy adres.
Sławomir Janiak

Sławomir Janiak specjalista ds
podatków KR Group

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Proszę o zwrócenie uwagi na podstawową kwestię Szanowny Panie - będąc zatrudniony w firmie na umowę o pracę która to firma jest uprawniona do świadczenia usług doradztwa - sprawa wygląda inaczej niz się Panu wydaje.
Warto o tym pamiętać.
Mariusz Makowski

Mariusz Makowski doradca podatkowy,
trener, autor
tekstów

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

sławomir janiak:
Proszę o zwrócenie uwagi na podstawową kwestię Szanowny Panie - będąc zatrudniony w firmie na umowę o pracę która to firma jest uprawniona do świadczenia usług doradztwa - sprawa wygląda inaczej niz się Panu wydaje.
Warto o tym pamiętać.

A jest Pan pewien, że pracuje w firmie uprawnionej do świadczenia usług doradztwa podatkowego?
W Rejestrze osób prawnych uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego publikowanym przez stronę kidp.pl nie ma spółki KR Audyt.
Sławomir Janiak

Sławomir Janiak specjalista ds
podatków KR Group

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

oj tak, jestem pewien. Gdyby Pan zgłębił się temat to by Pan odpowiedź odnalazł. Ponadto, czyje to byłoby ryzyko? Pracodawcy czy też pracownika. Kto się podpisywałby pod ewentualną czynnością prawną.
Ale dziękuję za troskę
pozdrawiam
Mariusz Makowski

Mariusz Makowski doradca podatkowy,
trener, autor
tekstów

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

sławomir janiak:
oj tak, jestem pewien. Gdyby Pan zgłębił się temat to by Pan odpowiedź odnalazł. Ponadto, czyje to byłoby ryzyko? Pracodawcy czy też pracownika. Kto się podpisywałby pod ewentualną czynnością prawną.
Ale dziękuję za troskę
pozdrawiam

Zgłębił temat? Proszę bardzo:
Art 14 ustawy o doradztwie podatkowym:
1. Krajowa Rada Doradców Podatkowych prowadzi rejestr osób prawnych uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego, zwany dalej „rejestrem”.
7. Rejestr jest prowadzony w formie elektronicznej i jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

W BIP strony KRDP w Rejestrze podmiotów uprawnionych nie ma spółki KR Audyt. Ergo, ani Pan ani Pana pracodawca nie ma uprawnień doradztwa podatkowego.
Kwestia kto w tym przypadku ponosi odpowiedzialność ma drugorzędne znaczenie, nie wiem bowiem kto podpisuje się pod opiniami przez Pana sporzadzanymi.
Sławomir Janiak

Sławomir Janiak specjalista ds
podatków KR Group

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

hm, ciężko się z Panem dyskutuje. Ale cóż - otóż KR Audyt to Grupa a nie jedna spółka więc sprawdzenie jednej spółki niewiele daje.
Co do drugiej kwestii - to nei jest kwestia drugorzędna - kary bowiem ponoszone są nei przez pracownika a z mojego punktu widzenia jeśli już o tym mówimy to jest to najistotniejsze.
Myślę, że na forum nie ma potrzeby dalszego kontynuowania tego tematu bo zaczynamy dyskutować jedynie miedzy sobą.
pozdrawiam
Mariusz Makowski

Mariusz Makowski doradca podatkowy,
trener, autor
tekstów

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Ależ to Pan napisał, że Pana pracodawca ma uprawnienia - pracodawcą tym (sądząc po danych) jest spółka, która takich uprawnień nie ma. To, że takie uprawnienia być może posiada inna spółka powiązana z Pana pracodawcą kapitałowo jest chyba drugorzędne prawda?

Podsumowując dyskusję, którą Pan wywołał: twierdzi Pan, że doradcy narażają klientów na straty a w dodatku są niekompetentni. I wprawdzie Pan zauważa, że chciałby się mylić ale można odnieść wrażenie, że ma Pan takie zdanie o całej grupie zawodowej doradców podatkowych. A jako przeciwieństwo tej grupy podaje Pan przykład praktyków bez uprawnień, którzy są w stanie zaoferować lepszą obsługę.
Rozumiem, że jako przykład tego praktyka uważa Pan siebie.

Mamy więc praktyków, którzy może i są świetnymi podatkowcami ale jak to sprawdzić, skoro reklamując siebie delikatnie mówiąc mijają się z prawdą?

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Panie Sławomirze, to tak samo jak tytuł mgr. rolnictwa nie uczyni z Pana dobrego rolnika. Ale proszę najpierw zdać egzamin, a potem wypowiadać się na temat wiedzy ludzi, których ten egzamin kosztował na prawdę dużo pracy.



Wyślij zaproszenie do