Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.
Ja ćwiczyłem dwie kwestie:
1) Wymogi formalne danego pisma - warto poświęcić trochę czasu na analizę przepisów + praktycznych komentarzy żeby wiedzieć co i dlaczego pojawia się w piśmie;
2) Kwestie merytoryczne z uwzględnieniem techniki konstruowania zarzutów. Tu polecam odszukanie orzeczenia/uchwały dotyczącej danego zagadnienia i czerpanie garściami z uzasadnienia. Co do zasady kazus jest układany pod konkretny problem praktyczny rozstrzygnięty uchwałą lub szeroko komentowanym orzeczeniem NSA. Nie powinno być z tym większego problemu - Google wystarczy.
Na egzaminie odbywa się to tak, że dostajesz kartkę z wydrukowanym kazusem z uchwały i piszesz na kartkach rozdanych przez członków Komisji. Możesz i powinnaś mieć ze sobą teksty aktów prawnych. Na moim egzaminie obowiązywała zasada, że teksty ustaw nie mogły być zakreślane/popisane, ale z tego co czytałem i rozmawiałem z ludźmi, to praktyka bywała różna. Niekiedy dopuszczano bowiem ustawy podkreślane zakreślaczem.
Część pisemna wygląda tak, że najpierw jest test. Wchodzisz na salę, legitymują Cię, podpisujesz się na liście, siadasz, piszesz, oddajesz, wychodzisz. Po kilku-kilkunastu minutach przerwy kandydaci są zapraszani ponownie, ponownie legitymowani, ponownie podpisują się na liście, piszą, oddają, rozchodzą się w pokoju.
Nie ma opisówki.
Po więcej informacji zapraszam do poprzednich kart forum i do tekstów aktów prawnych na stronie MF.
Powodzenia!
Aneta S.:
Witam,
czy ktoś kto ma za sobą egzamin pisemny mógłby pomóc dobrą radą jak najlepiej zabrać się za naukę kazusów na egzamin pisemny?
I jak wygląda takie zadanie na samym egzaminie?
I jeszcze jedno pytanie: część pisemna to testy i kazusy? czy jeszcze coś opisowego?