Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

przerobilem dzis pare pytan na ustny z Analizy podatkowej POW i stwierdzam ze niektore z nich są kiepsko przygotowane.

Np: anazliza konsekwencji swiadomego niezaewidencjonowania 10% przychodow w pkpir. POW wskazuje tylko na naruszenie 61kks. Tymczasem ten czyn wyczerpuje tez znamiona 54kks i zgodnie z art 7kks sprawcy nalezy przypisac jedno wykroczenie lub 1 przestepstwo - surowsze.

i dalej: analiza momentu powstania przychodu i obow w VAT dla uslugi budowlanej. Nie wzieto pod uwage:
1) w vat i cit/pit ze usluga budowlana moze byc rozliczana w okresach rozliczeniowych
2) w vat ze odbiorca uslugi moze byc osoba fizyczna nieprowadzaca dz.g. (obowiazek w momencie wykonania uslugi). napisano ze obowiazek powstaje tylko w momencie wystawienie faktury (chyba ze uplynie 30 dni od protokolu), ale juz nie napisano, ze dotyczy to sytuacji gdy odbiorca uslugi jest podatnikiem.

wykladnie prawa i wczesniejsze z analizy tez wielokrotnie uzupelnialem.
Czy znacie lepsze opracowania, fdp wypada lepiej? Wydaje mi sie ze trzeba duzo czasu poswiecic na wlasne uzupelnienie dostepnych publikacji.

pozdroTen post został edytowany przez Autora dnia 24.04.15 o godzinie 23:57

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

aha, jeszcze pkt 3) dla uslug budowlanych - jesli uslugodawca jest maly podatnik w rozumieniu ustawy o vat, ktory dodatkowo wybral metode kasowá - obowiazek podatnowy powstanie jeszcze w innym momencie ;)
Asia Pec

Asia Pec Profesjonalistka w
każdym calu:)

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Tomek, też mnie to denerwowało jak się uczyłam, ale po 200 pytaniach przestałam zwracać na te braki większą uwagę (bardziej irytowały mnie błędy). Na moim terminie był ktoś, kto miał opracowanie FDP, ale z niego nie korzystał, bo nie ma w nim streszczeń. Prawda jest taka, że gdybyś chciał powiedzieć na egzaminie to co napisałeś o usługach budowlanych, to wyczerpałbyś czas na jakieś 5 pytań. Moja najdłuższa wypowiedź na egzaminie dot. WDT - powiedziałam definicję, moment pod., podstawę op. i podstawowe warunki do skorzystania z 0%, zaczęłam mówić o tym, jaki dokument musi mieć dostawca, jeśli towary przewozi osoba trzecia i komisja mi przerwała. Potem przerywała mi jeszcze 2 razy i kazała iść do następnego pytania:)

Zmierzam do tego, że z mojego doświadczenia wynika, że nie ma chyba sensu uczyć się bardzo szczegółowo. Ja przed egzaminem czułam się bardzo słabo przygotowana i planowałam drugi termin, przy czym miałam mocne postanowienie, że uczyć się już będę przede wszystkim tego co w streszczeniu. Próba opanowania szczegółowych odpowiedzi na 750 pytań może się chyba skończyć większą klęską niż nauka kilku najważniejszych rzeczy na te pytania.

Poza tym, z analizy jest dość mało pytań i zauważyłam, że te bardziej rozbudowane w ogóle nie padają albo padają bardzo rzadko, więc chyba szkoda inwestować pieniędzy i czasu w drugie opracowanie tylko po to, żeby zrobić analizę bardziej szczegółowo. Przy powtórce korzystałam też z tego: http://bdpodatki.pl/index.php/component/k2/item/20-ana... ale akurat nie z części analiza podatkowa, więc nie zrecenzuje (widzę po punkcie - zbycie przedsiębiorstwa, że też nie wyczerpuje tematu).

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Asia dzieki za wpis, jestem dopiero przy 55 pytaniu, zobaczymy jak pojdzie dalej z dalszymi dzialami.

Co do pytania 24 analizy podatkowej (uslugi posrednictwa przy udzielaniu kredytow) - POW analizuje podatkowo udzielanie kredytow, a nie uslugi posrednictwa. POW pisze o odsetkach, a przeciez posrednik dostaje prowizje ;)

Dodatkowo nic nie ma o PCC (nie podlega), PIT/CIT (zazwyczaj uslugi rozliczane w okresach rozliczeniowych - banki zestawiaja tranzakcje 1x na miesiac i przesylaja podsumowanie) i kasach fiskalnych (brak koniecznosci kasy, uslugobiorca jest defakto bank). Tu wystarczy powiedziec kilka zdan o kazdym podatku - minuta nie pięc minut.

Jesli takich wpadek nie ma w kolejnych dzialach - super. Jesli takie wpadki są, moze to tlumaczy slaba zdawalnosc na egzaminie. Odpowiedzi publikacji nie są kompleksowe - i czasem calkowicie nie na temat (vide analiza uslug posrednictwa - jak tu mozna pisac o odsetkach).

pozdrawiamTen post został edytowany przez Autora dnia 25.04.15 o godzinie 12:36

konto usunięte

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

To może stworzyć grupę działania , podzielić się pytaniami, które są wątpliwej jakości i opracować, wymienić się opracownaniem.

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

sprzedam testy Becka, Wydanie 7me z 2014 roku. Pytania obowiazujace na nastepnym egazminie, ktory odbedzie sie prawdopodobnie we wrzesniu 2015r. Nabywca otrzyma rowniez dostep do testow online http://legalis.net.pl/doradcapodatkowy

Stan ksiazki uzywany, ale bez wiekszych sladow uzywania. Glownie korzystalem z testow online.

Uchwała komisji z 2015r skreslila tylko nieliczne pytania objete uchwala z 2014r. Z ksiazki mozna sie uczyc po wykresleniu niektorych pytan
Wiecej szczegolow :

http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/dzialalnosc...

kontakt tomecz@o2.plTen post został edytowany przez Autora dnia 25.04.15 o godzinie 16:01

konto usunięte

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

witam,
Sprzedam dostęp do kazusów na arslege, (wszystkie razem z nowymi)
oprócz tego mam jeszcze do sprzedania książkę z kazusami i testy z płytą.
Kontakt na email
Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Krzysztof L.:
Janusz K.:
Ktoś ma jakieś teorie?

1. egzamin jest stricte prawniczy, a dużo osób, które podchodzi posiada wykształcenie finansowe, ekonomiczne, etc.
-brak siatki pojęciowej i niestosowanie jej przy odpowiedzi
2. egzamin skalda się z ponad 700. pytań, trudno jest pracując nauczyć się na wysokim poziomie tylu pytań
3. zbytnie zaufanie opracowaniom, które często w sposób szeroki krążą w koło pytania nie odnosząc się do niego wprost
4. brak oczytania z ustawami
5. ogólny stres zw. z odpowiedzią ustną i jak by nie było przed komisją, która składa się z fachowców w temacie o którym się mówi.

Oprócz teorii, trochę doświadczeń.

Zdałam egzamin za drugim razem. Za pierwszym razem zostałam pouczona o tym, że powinnam mówić zwięźle i na temat. Wzięłam to do siebie i wynik był negatywny, chociaż odpowiedziałam na 9 z 10 pytań. Za drugim razem starałam się robić więcej wstępów, generalnie mówiłam "od ogółu do szczegółu" i mimo, iż miałam (jak dla mnie) trudne pytania - zdałam.
W dniu, w którym zdawałam egzamin kandydatów było 12 lub 13. Zdawalność ogólna była niezła, oceniam na ok. 50%. Wchodziłam na egzamin jako 9. w kolejce. Gdy weszłam, miałam do wyboru 1 z (uwaga) 4 zestawów (!). Z tego, co wiem, pierwsza osoba mogła losować zestaw z ułożonych na stole kilkunastu zestawów. Dodatkowo (moim zdaniem najciekawsza rzecz, jaką zaobserwowałam), kandydat, który zdawał jako 3. lub 4. wylosował zestaw, który ja wylosowałam za pierwszym podejściem!

Moje teorie:

1. Dużo zależy od komisji. Jeśli brakuje mało punktów do zdania - dopytają, żeby kandydata "wyciągnąć" na odpowiednia liczbę punktów (tak było w moim przypadku za drugim podejściem). To może przesądzić o zdaniu lub niezdaniu.
2. Komisja lubi, jak rzuca się numerkami artykułów. Rzeczywiście, egzamin jest raczej prawniczy, niż finansowy.
3. Są pytania, które mogą paść i są takie, które z reguły nie padają podczas egzaminu. Z niektórych działów tematycznych na pewno jedno pytanie w zestawie jest: z wykładni prawa, z doradztwa podatkowego, z VAT, z rachunkowości, z KPA. Z moich obserwacji wynika, że z tych działów pytania są zawsze (po jednym z każdego z wymienionych).
4. Ilość utworzonych zestawów jest stosunkowo niewielka. Moim zdaniem, użytkownicy niniejszego forum mogliby stworzyć bazę zestawów występujących na egzaminie.
5. Na forum udzielają się głównie osoby, które przygotowują się do egzaminu po raz pierwszy. Osoby, które już podchodziły - niechętnie dzielą się wrażeniami i zestawami.

Zestawy, na które trafiłam podczas mojej przygody z egzaminem ustnym na DP:

1. Relacje prawa międzynarodowego i prawa polskiego.
2. Konsekwencje podatkowe zawarcia umowy rozdzielności majątkowej małżeńskiej.
3. Zbycie przedsiębiorstwa na gruncie VAT.
4. Zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych metodą degresywną w PIT.
5. Ugoda na podstawie przepisów KPA.
6. Dokumentowanie kontroli podatkowej.
7. Co to jest działalność operacyjna, inwestycyjna i finansowa + przykłady.
8. Organy KIDP - wymienić i scharakteryzować.
9. Warunki prowadzenia działalności kantorowej.
10. Zasady stosowania umów międzynarodowych, jeżeli stoją w kolizji z przepisami polskiej ustawy (coś takiego)

1. Jak należy rozumieć pojęcie prounijnej wykładni prawa? W odniesieniu do jakich podatków może ona mieć zastosowanie?
2. Stawki podatku VAT według Dyrektywy VAT – uprawnienia państw członkowskich w tym zakresie.
3. Zasady poboru podatku VAT od importu towarów.
4. Przedmiot opodatkowania podatkiem akcyzowym.
5. Warunki, stawki, możliwości stosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w odniesieniu do świadczenia usług transportowych.
6. Pojęcie strony na gruncie KPA.
7. Deklaracja w rozumieniu Ordynacji podatkowej – pojęcie i znaczenie prawne.
8. Skarga na bezczynność organu – przesłanki wniesienia, treść orzeczenia.
9. Podmioty obowiązane do badania i ogłaszania SF.
10. Obowiązki doradcy podatkowego wynikające z ustawy o doradztwie podatkowym.

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Kupię aktualne kazusy

konto usunięte

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Dzień dobry,
sprzedam materiały na egzamin pisemny, testy plus płyta oraz kazusy plus rozwiazania nowych kazusow ze strony arslege. Także materiał kompletny na następny egzamin. Materiały nie są popisane, książka z kasusami i testami czysta.
Pozdrawiam
Julia B.

Julia B. doradca podatkowy,
nr wpisu: 12879

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Witam,
czy ktoś już otrzymał "zaproszenie" na pisemny egzamin w lipcu?
Do osób, które już zdawały pisemny: na ile przed egzaminem dostawali Państwo zawiadomienie?Ten post został edytowany przez Autora dnia 05.05.15 o godzinie 13:48

konto usunięte

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Julia B.:
Do osób, które już zdawały pisemny: na ile przed egzaminem dostawali Państwo zawiadomienie?

3-4 tygodnie przed

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Od kilu dni mam kryzys twórczy. Nie mam koncepcji na naukę do ustnego, ogrom materiału + intensywne 10 h w pracy nie sprzyja motywacji ... Jak Wy sobie z tym radzicie?

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Krzysztof L.:
Od kilu dni mam kryzys twórczy. Nie mam koncepcji na naukę do ustnego, ogrom materiału + intensywne 10 h w pracy nie sprzyja motywacji ... Jak Wy sobie z tym radzicie?

na razie czytam odpowiedzi, troche POW, troche bd podatki, troche artykuly w necie glownie Gofin by zrozumiec pytania typu tranzakcje lancuchowe/uproszczone/ umowy o unikaniu przy emeryturach.. Zaznaczam co bede sie uczyl na pamiec (brrr) czasem uzupelniam odpowiedzi,

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Witam, mam problem z pyt. 42 z analizy

42. Spółka kapitałowa ALFA mająca siedzibę w Warszawie prowadzi dochodową działalność handlową oraz wybrała opłacanie zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej według art. 25 ust. 6 i n. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. ALFA może uprawdopodobnić w roku podatkowym 200x nieściągalność wierzytelności z tytułu dostawy towarów i tym samym dokonać odpisu aktualizującego w wysokości 100.000 zł uznanego dla celów podatkowych. Alternatywnie Alfa może oczekiwać na wydanie przez komornika postanowienia o nieściągalności i w ten sposób udokumentować nieściągalność wierzytelności w roku podatkowym 200x+1 r. Jako doradca podatkowy uznasz, że:

a) uprawdopodobnienie w roku podatkowym 200x nieściągalności wierzytelności z tytułu dostawy towarów spowoduje powstanie korzystnego dla podatnika efektu odsetkowego, wynikającego z możliwości ulokowania oszczędności podatkowej
b) uprawdopodobnienie w roku podatkowym 200x nieściągalności wierzytelności z tytułu dostawy towarów spowoduje powstanie niekorzystnego dla podatnika efektu odsetkowego, wynikającego z możliwości ulokowania oszczędności podatkowej,
c) dokonanie odpisu aktualizującego uznanego dla celów podatkowych, niezależnie od tego, czy w roku podatkowym 200x nieściągalność wierzytelności zostanie uprawdopodobniona, nie spowoduje powstania żadnych podatkowych efektów odsetkowych.

odp, "a" czy "c" ?
Anna Krak

Anna Krak księgowa

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

a

konto usunięte

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Kupię opracowanie kazusów na egz. pisemny

konto usunięte

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Dzień dobry,
Mam do odsprzedania dostęp do strony arslege z kazusami(do 10 czerwca 2015 aktywny-mozna wydrukowac z ich strony kazusy), wszystkie aktualne.
Pozdrawiam

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Hej,

planuję przystąpić do egzaminu ustnego. Czy ktoś mógłby mi napisać, jak wygląda ten egzamin, z czego się przygotowywać, czy proponowane przez wydawnictwa kompendia i testy są warte zakupu.

Bardzo proszę o pomoc.
Agnieszka Parkowska

Agnieszka Parkowska Student, UKSW.prawo
podatkowe

Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.

Napisz priv albo na a.parkowska@gmail.com
Łukasz K.:
Kupię opracowanie kazusów na egz. pisemny



Wyślij zaproszenie do