Asia
Pec
Profesjonalistka w
każdym calu:)
Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.
Karol, dzięki za podpowiedź. Z ciekawości sprawdziłam sobie jak sprawa się ma w przypadku najnowszego wyroku TK ws. nieujawnionych dochodów i zgodnie z komunikatem prasowym, TK ma takie samo zdanie jak NSA:"Trybunał Konstytucyjny podtrzymał stanowisko wyrażone w dotychczasowym orzecznictwie, że w razie odroczenia utraty mocy obowiązującej przepisu, na podstawie którego zostało wydane prawomocne orzeczenie sądowe lub ostateczna decyzja administracyjna, dopuszczalność wznowienia postępowania administracyjnego lub sądowoadministracyjnego (art. 190 ust. 4 w związku z ust. 3 konstytucji) wystąpi dopiero z upływem terminu odroczenia, jeżeli ustawodawca wcześniej nie zmieni lub nie uchyli danego przepisu."
http://trybunal.gov.pl/rozprawy/komunikaty-prasowe/kom...
Czyli w sprawie naszego kazusa wychodzi na to, że znajomość przepisów nie wystarczy, a do prawidłowego datowania wniosku potrzebna jest treść wyroku:/
Кarol К.:
Asia P.:
Tak sobie jeszcze czytam Konstytucję i wychodzi mi, że orzeczenie TK zawsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, a jedynie utrata mocy obowiązującej aktu normatywnego może być odroczona.
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/0922D1FDFE
(...) W sprawach orzeczeń dyscyplinarnych stosownie do znowelizowanego art. 135 r ust. 2 i 3 ustawy o Policji wznowienie postępowania w tych sprawach następuje na wniosek ukaranego złożony w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. (...)
Na gruncie art. 190 ust. 3 Konstytucji owo "wejście w życie" należy rozumieć więc jako zdarzenie powodujące utratę mocy aktu normatywnego, co z kolei prowadzi do wniosku, że w przypadku odroczenia utraty mocy wniosek o wznowienie może być wniesiony dopiero po upływie tego terminu. Nie można bowiem wznowić postępowania zakończonego ostateczną decyzją wówczas, gdy przepis ten, chociaż uznany za niekonstytucyjny, obowiązuje, lecz można dopiero wtedy, gdy przepis, na którym oparto decyzję, stracił moc. Zatem jedynie utrata mocy obowiązującej, a nie ogłoszenie orzeczenia o niekonstytucyjności, może wywołać skutki pośrednie – stanowiąc przesłankę wznowienia postępowania.