Temat: Egzamin na doradcę podatkowego.
Andrzej S.:
Anna M.:
Andrzej S.:
Anna M.:
Andrzej S.:
Marek S.:
Polecam komentarz LEX-a.
Art. 27 ust. 1 pkt. 2 odnosi się do art. 3 i art. 4 ustawy o doradztwie podatkowym (do podmiotów uprawnionych).
Polecam również: http://newsletter.wolterskluwer.pl/wkp/index.html?acti...
:) ok, chyba się nie rozumiemy.
Zgadzam się, że art. 27 ust. 1 pkt 2 udp ("Doradca podatkowy wykonuje ten zawód jako osoba pozostająca w stosunku pracy z podmiotami, o których mowa w pkt 1a, oraz z podmiotami, o których mowa w art. 3 i art. 4 ust. 1") odnosi się do art 3 i art. 4 udp (w których wymienione są podmioty uprawnione do wykonywania doradztwa podatkowego).
->
WNIOSEK: DP może wykonywać czynności DORADZTWA PODATKOWEGO JEDYNIE jako:
a) osoba fizyczna prowadząca działalność we własnym imieniu i na własny rachunek lub jako uczestnik spółki niemającej osobowości prawnej lub
b) osoba pozostająca w stosunku pracy z podmiotami, o których mowa w pkt a oraz wymienionymi w art. 3 i 4 udp.
Teraz nasz PRZYKŁAD 1: DP chce nawiązać stosunek pracy ze spółką produkcyjną (która załóżmy produkuje turbiny do samolotów) na stanowisku KSIĘGOWEGO i nie będzie wykonywał w ramach tego stosunku pracy czynności DORADZTWA PODATKOWEGO
->
ROZWIĄZANIE: Zastosowanie znajdą przepisy art. 31 udp:
31.1. Doradca podatkowy wykonujący ten zawód może prowadzić działalność gospodarczą lub BYĆ ZATRUDNIONY, jeżeli jej wykonywanie lub to zatrudnienie:
1) nie powoduje konfliktu interesów i niezgodności między poszczególnymi rodzajami działalności lub zatrudnienia;
2) nie narusza niezależności i bezstronności doradcy podatkowego;
3) nie pozostaje w sprzeczności z zasadami etyki zawodowej doradcy podatkowego.
->
WNIOSEK: DP może być zatrudniony (lub prowadzić działalność gospodarczą) NA STANOWISKU, JAKIE SOBIE TYLKO WYMYŚLI, o ile to zatrudnienie nie będzie spełniało przesłanek z art. 31 ust. 1 udp i O ILE NIE BĘDZIE W RAMACH TEGO STANOWISKA WYKONYWAŁ CZYNNOŚCI DORADZTWA PODATKOWEGO (przy założeniu, że nie jest to podmiot uprawniony do wykonywania dp). W praktyce oznacza to, że DP może zostać zatrudniony w salonie fryzjerskim jako fryzjerka i nie musi to z automatu oznaczać zawieszenia wykonywania zawodu (chyba, że przesłanki z art. 31 ust. 1).
Teraz PRZYKŁAD 2 (podany przez Pana): DP może, jak już zostało wspomniane być zatrudniony na stanowisku księgowego/fryzjerki. Problem pojawia się TYLKO w sytuacji, gdy jako zatrudniony na w/w stanowiskach JEDNOCZEŚNIE będzie wykonywał na ich rzecz CZYNNOŚCI DP - i o tym mówi powołany przez Pana link - polecam doczytać ze zrozumieniem.
Czy teraz się zgadzamy? :)