Temat: Art 57 Kodeksu karnego skarbowego
KKS
Art. 1 § 2. Nie jest przestępstwem skarbowym lub wykroczeniem skarbowym czyn zabroniony, którego społeczna szkodliwość jest znikoma.
§ 3. Nie popełnia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego sprawca czynu zabronionego, jeżeli nie można mu przypisać winy w czasie czynu.
No i przytoczony art. 57 par. 2
Istotna jest więc wysokość zaległości, czy podatnik miał środki finansowe, co spowodowało nieterminową wpłatę.
To są pewne podstawy do obrony. Ja uważam , że niewpłacenie podatku w terminie i powtórzenie tego po 365 dniach - ale wpłata z odsetkami bez postępowania egzekucyjnego (tak jak piszesz) nie stanowi uporczywego niewpłacania podatku. Co do przyjęcia mandatu za grzywnę to zależy od jego wysokości. Czasami warto przyjąć minimalny i mieć święty spokój. Pamiętać trzeba, że organ podatkowy musi sporządzić akt oskarżenia i go uzasadnić czymś więcej niż przywołaniem podstawy prawnej z KKS. Ale decyzję musisz podjąć w oparciu o całoształt sprawy.
Nie zgadzam się natomiast, że zawiadomienie organu podatkowego i wpłata zaległości stanowi podstawę do zaniechania ukarania sparwcy. Zgodnie z art. 16 KKS Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.
Ale
Zawiadomienie jest bezskuteczne, jeżeli zostało złożone:
1) w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego;
Po 30 kwietnia organ podatkowy doskonale wie że podatek nie został zapłacony.
Art. 51. § 1. Karalność wykroczenia skarbowego ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok