konto usunięte

Temat: Publicystyka, polityka, ekonomia – Polska

Jaka jest naprawdę dzisiejsza Polska? Czy jest ona taka, jak ta pokazywana w telewizji publicznej i innych mediach? Jak wygląda nasza demokracja? Ostatnio zniknęły telewizje regionalne i mamy nowy kanał dla promowania elity politycznej. Czy to jest widoczna oznaka rozwoju naszej demokracji?
Jak wyglądają zmiany zachodzące w Polsce i jaki jest obraz przemian w faktach i liczbach, a nie sloganach? Jak wygląda przeszłość, z której powstał czas obecny? Jak funkcjonuje administracja państwa i kto korzysta z jej działań? Jakie są koszty tej administracji i co się dzieje z pieniędzmi z podatków i funduszy europejskich? Jakie jest tło naszego życia, do którego musimy się dopasować i w którym przyszło nam żyć?
Odpowiedzi na te pytania. Wydają się oczywiste, zbyt oczywiste. Może wiec jest tak, że jak coś się słyszy tysiące razy.... to wierzy się już na słowo?

Rozumieć to, co się dzieje. Człowiek najbardziej boi się niezrozumiałego, nieznanego. Strach ma wielkie oczy, ale sam strach jest bardzo bojaźliwy i szybko staje się śmieszny, jak się zrozumie to, czego się baliśmy. Warto rozumieć.

Tu proszę umieszczać interesujące fakty, opinie i dane liczbowe o Polsce współczesnej i czasach przemian. Potrzebne jest obok krótkiego opisu, wskazanie źródeł do weryfikacji publikowanych tu informacji. Najlepiej, aby ten dział był zbiorem odsyłaczy do różnych wartościowych informacji/materiałów o Polsce współczesnej i genezie jej powstania.

(Treści mające być zachętą do dyskusji, czy mające być obszerniejszym przedstawieniem jakiegoś punktu widzenia, proszę umieszczać w nowych tematach. Zachęcam do zakładania nowych wątków, przedstawiania tam swoich własnych i czyichś interesujących poglądów/informacji/opinii, z taką właśnie myślą przewodnią, by było to punktem wyjścia do dyskursu społecznego na tutejszym forum).

konto usunięte

Temat: Publicystyka, polityka, ekonomia – Polska

Jak służby PRLu traktowały opozycję?

Jak służby PRLu traktowały opozycję? Różnie, można to prześledzić na przykładzie warunków przetrzymywania osób internowanych w grudniu 1980 roku. Tak PRL dzielił obywateli, a nie łączył społeczeństwo, jak głośno twierdzono. Jednych gnojono, próbując zniszczyć psychicznie i fizycznie, innych w tym czasie hołubiono, przetrzymując w luksusowych ośrodkach wypoczynkowych rządu.
Po co to robiono, warto się nad tym zastanowić?
1. Zapewne z myślą, by zmanipulować lub przekonać niektórych wybranych opozycjonistów do współpracy.
2. By pokazać zachodnim mediom, że kłamstwem jest jakoby znęcano się nad kimkolwiek. I można to było zobaczyć w tych pokazowych ośrodkach internowania, że w socjalizmie jest dobrze i przestrzega się prawa.

http://niepoprawni.pl/blog/283/sylwestrowa-opowiesc-o-...

konto usunięte

Temat: Publicystyka, polityka, ekonomia – Polska

Wybory i standardy wyborcze w Polsce

Zbliżają się w Polsce wybory. Czy wszyscy uczestnicy tego wydarzenia, mimo tego, że jest ich niewielu, to mają takie same szanse walczyć o nasze głosy i czy są tak samo są traktowani przez instytucje państwowe?
Okazuje się, że tak nie jest. Przez samą opieszałość „można” pomóc albo zaszkodzić. Chociaż Nowa Prawica kierowana przez Janusza Korwin-Mikke nie jest moim idolem, to niewątpliwie prawdziwa prawica jest Polsce potrzebna, może przejściowo nawet w formie tak skrajnej, jak poglądy pana Korwina-Mikke.
Nowa Prawica złożyła listy wyborcze w określonym prawem czasie i zrobiła to w ponad połowie okręgów wyborczych, co uprawnia ją do zarejestrowania list w pozostałych okręgach wyborczych bez zbierania podpisów. Jednak Komisja Wyborcza, jak twierdzi Nowa Prawica opóźniła rejestrację list w okręgach, przetrzymując je i w ten sposób uniemożliwiła tej partii zbieranie głosów na terenie całego kraju. Tu warto zaznaczyć, że aby dostać się do sejmu partia musi zebrać ponad 5% wszystkich głosów dla siebie /z miasteczek, wsi, miast/. To bardzo ambitne zadanie, praktycznie niewykonalne dla nowych partii bez reklamy w mediach, w tym w Mediach Publicznych, w których Nowa Prawica nie jest prawie widoczna. Pomijana w rankingach, wydaje się dla wielu zwykłych obywateli nie istnieć.
Nowa Prawica złożyła skargę i została ona rozpatrzona przez Sąd Najwyższy w sposób ciekawy. Sąd ten potwierdził stan faktyczny, że: nie zostały zarejestrowane listy w odpowiednim terminie, co jest bezsporne i na tym polegał problem, ale nie pochylił się nad tym, czy rejestracja powinna obejmować czas prawidłowego złożenia list, czy czas ich oceniania przez komisje wyborcze nie był za długi, trwał nawet tydzień. Przecież te listy można by było badać miesiąc czy dwa. Czy wtedy też byłoby w porządku?

„Zgodnie z postanowieniem PKW, ponieważ w wymaganym terminie, czyli do 30 sierpnia, komitet Nowej Prawicy nie miał zarejestrowanych list w ponad połowie okręgów wyborczych (21), nie uzyskał - zgodnie z prawem wyborczym - możliwości zarejestrowania list w całym kraju”. PAP /20.09.2011/.
http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap...
Tamże. "Środek prawny, którym się posłużono, nie był właściwy" - powiedział rzecznik i zaznaczył, że decyzja PKW w stosunku do Komitetu Wyborczego Nowej Prawicy "tym samym pozostaje w mocy". Jednak w dalszych wyjaśnieniach rzecznik Sądu Najwyższego wskazał, że możliwe jest złożenie następnego wniosku. Jednak na czym polegało to złożenie „niewłaściwego środka prawnego”?

O tym temacie w mediach:
http://wpolityce.pl/wydarzenia/14926-nowa-prawica-do-p...

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,81048,1034429...

Jeśli zagłosuję w tych wyborach, to mój głos dostanie Nowa Prawica, oczywiście, jeżeli ma zarejestrowaną listę wyborczą w moim miejscu zamieszkania. Zrobię to niestety z braku wyboru.

konto usunięte

Temat: Publicystyka, polityka, ekonomia – Polska

Zabić Papałę - film dokumentalny

Ciekawy film o śmierci gen. Papały wyemitowany na kanale Planete. Jak działa biznes, jak współpracują środowiska polityczne. Pamiętam jak Papała odchodził, że stanowiska szefa policji, to było dziwne. Już wtedy. Czemu, bo stało się to nagle. To nic dziwnego, ale tu nastąpiło coś nietypowego. Zwyczajnie taka osoba decyduje się odejść ze stanowiska, ale je wciąż pełni, a w tym czasie jest poszukiwana odpowiednia osoba na to miejsce. W tym wypadku, dymisję przyjęto natychmiast i Papała odszedł.

http://www.youtube.com/watch?v=jRRyK8e3VKc&feature=rel...

konto usunięte

Temat: Publicystyka, polityka, ekonomia – Polska

Historia życia Zbigniewa Stonogi

Człowiek opowiada o sobie i styku biznesu z politykami. Czy to prawda?
http://sejmowewiezienie.pl/krotka-wersja-filmu/

Drugi film tego samego człowieka. To jest najnowszy jego film. Wkurw..ny człowiek. Warto obejrzeć środek, kto ile milionów i kiedy wziął z osób znanych z rządzenia Polską. To ten film pewnie zniknie z sieci. Nie do uwierzenia, ale ma podobno dowody. A jeśli to jest nieprawdą, to będzie proces i Stonoga pójdzie siedzieć.
https://www.youtube.com/watch?v=3jdCw-L-AsI

konto usunięte

Temat: Publicystyka, polityka, ekonomia – Polska

Obejrzyjcie, jeżeli coś was w tym filmie poruszy, jakaś struna drgnie, to napiszcie.
http://www.youtube.com/watch?v=oA6wyhXbWNc

konto usunięte

Temat: Publicystyka, polityka, ekonomia – Polska

Ta reklama nie została dopuszczona do emisji w publicznych mediach. No tak, zapytać się tych co obiecywali, co zrobili z tego co obiecali w przeszłości i zobaczyć ich mordki, i może powiedzieć jeszcze kilka słów ;). Inaczej to nie ma sensu, tak nie ma sensu wybierać z tych list organizowanych przez kilku kacyków. Po wyborach ten film będzie już pewnie ok, bo nie będzie już ważne co sobie myślimy. Szef publicznej telewizji wie, że takie spoty mogą wpłynąć na ocenę tych obiecywaczy, którzy są u władzy, a dalej chce pełnić swoją funkcję, znaczy chce zarabiać i być szefem. To już wiadomo dlaczego ta reklama społeczna jest do kitu, niemoralna i obraza uczucia ludzi.

http://fakty.interia.pl/raport-wybory-samorzadowe-2014...

konto usunięte

Temat: Publicystyka, polityka, ekonomia – Polska

Gazety, Mapy, Zdjęcia, Widokówki, Nuty.

Biblioteka Narodowa dygitalizuje (zapisuje w postaci dokumentów elektronicznych) część zbiorów. Są tu stare gazety, grafiki, książki, rękopisy, fotografie, pocztówki, nuty… . W tym perełki sztuki graficznej, fotografie historyczne, mapy.
Aby pobierać obrazy na swój dysk, niezbędne jest założenie konta przez sieć. A trwa to chwilę.
Udostępniane tu materiały (prawie wszystkie) można dowolnie przerabiać i wykorzystywać, nawet do celów komercyjnych.

Na stronie https://polona.pl/search/

W zakładce mapy i atlasy znajduje się duża kolekcja bardzo interesujących map. Szczególnie Warszawy od XV wiecznych po XVIII wieczne i z okresu przedwojennego, wojennego i powojennego.

Następna dyskusja:

Publicystyka, polityka, eko...




Wyślij zaproszenie do