Agata
Borkiewicz-Cieli
ca
Prezes zarządu, ICC
sp. z o.o.
Temat: faktoring a kredyt.
Prowadząc na co dzień rozmowy z klientami dotyczące usług faktoringowych bardzo często spotykam się z porównaniem faktoringu do kredytu. Istnieje wiele mitów na temat tej usługi poczynając od jej wygórowanego kosztu.Spoglądając na same liczby w porównaniu tych dwóch produktów faktycznie cena kredytu wydaje się o wiele niższa niż faktoringu, jednak należy pamiętać, że finansowanie w postaci kredytu oprócz samego dostępu do środków finansowych nie gwarantuje nam żadnych innych usług.
Faktoring należności pozwala na uzyskanie szybkiego dostępu do gotówki, gwarantując przy tym monitorowanie należności, zarządzanie nimi a także windykację. Ogranicza czynności administracyjne po stronie klienta i wpływa na poprawę dyscypliny jego kontrahentów.
Dodatkowo nie wymaga twardych zabezpieczeń jak w przypadku kredytu, środki uzyskane z faktoringu przeznaczamy na dowolnie wybrany cel, nie korzystamy również z obcego kapitału, finansujemy bowiem własne aktywa.
Usługi finansowania należności poprawiają również wskaźniki bilansowe, skracają czas rotacji należności i zobowiązań i nie obciążają bilansu.
Finansowanie w tej formie jest możliwe również przy niekorzystnej sytuacji klienta bowiem ryzyko oparte jest na kontrahencie.
W perspektywie długoterminowej znakomicie poprawia płynność i strukturę bilansu a co za tym idzie ułatwia dostęp do innych środków finansowych w postaci kredytu.