Temat: umowa przedwstępna bez małżonki
Tomasz S.:
Ja się tutaj nie zgodzę.
Do ważności umowy przedwstępnej potrzebna jest zgoda małżonka wyrażona w formie pisemnej. Dopóki zgoda nie zostanie wyrażona mamy do czynienia z bezskutecznością zawieszoną. Jeżeli więc żona umowy nie potewierdzi należy ją traktować jako nie zawartą. W tej sytuacji nie może Pan zatrzymać zadatku, ale go zwrócić. Nie widzę też podstaw do odpowiedzialności odszkodowawczej.
umowa przedwstępna nie jest umową wymienioną w art. 37 kro więc zgoda małżonka nie jest potrzebna, szczególnie gdy chodzi o umowę zawartą w zwykłej formie pisemnej.
Gdyby jednak uznać, iż umowa przedwstępna w formie AN jest umową tam wskazaną (a większość komentatorów uznaje, ze jest) to w tym przypadku, to zgoda powinna zostać wyrażona również w formie aktu notarialnego, a nie w zwykłej pisemnej.
Jeszcze przed zmianą kro w 2005 rok, SN (wyr. z 28.10.1997 r., I CKN 390/97, niepubl.) uznał iż
umowa sprzedaży wspólnego własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu, zawarta przez jednego z małżonków, niewątpliwie stanowi czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu majątkiem wspólnym. To samo można powiedzieć o umowie przedwstępnej do sprzedaży wspólnego własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu - ale o tyle tylko, o ile wywiera ona skutek silniejszy, tj. czyni zadość wymaganiom ważności umowy przyrzeczonej. Natomiast trudno uznać za czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu majątkiem wspólnym umowę przedwstępną do sprzedaży własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu, o skutku słabszym, z uwagi na ograniczoną sankcję w razie jej niewykonania.
z komentarza:
Przykład „czynności prawnej prowadzącej do zbycia" stanowi umowa przedwstępna do zbycia nieruchomości, o ile jest to umowa przedwstępna o tzw. silniejszym skutku (tak np. P. Wójcik, Zarząd majątkiem..., s. 31; M. Nazar (w:) System Prawa Prywatnego, t. 11, 2009, s. 334).
Ponadto, zgoda małżonka w przypadku umowy zawartej w formie AN wymagała będzie również formy AN. Zgoda małżonka jest zgodą osoby trzeciej, o której mowa w art. 63 § 1 k.c. (np uzasadnienie wyroku SN z dnia 11 czerwca 1999 r., II CKN 390/98, LEX nr 37302. )
Skąd więc zwykła forma pisemna dla wyrażenia zgody?
Chętnie poznam również podstawę prawną bezskutecznosci umowy przedwstępnej w formie pisemnej zawartej bez zgody małżonka.
pozdrawiam
P.S. Tak z ciekawość RIN w Poznaniu pozwala udzielać porad prawnych w internecie?
W Warszawie to by nie przeszło, w Poznaniu widać są bardziej postępowi ;)
Ten post został edytowany przez Autora dnia 17.03.14 o godzinie 20:01