konto usunięte
Temat: Nowości w Serwisie Edukacji Antykorupcyjnej CBA...
Nowości w Serwisie Edukacji Antykorupcyjnej CBA 30.11.2012 i 7.12.2012Szanowni Państwo,
poniżej przesyłamy przegląd najnowszych informacji, które pojawiły się w różnych działach Serwisu Edukacji Antykorupcyjnej w minionym tygodniu. Jednocześnie uprzejmie informujemy, że każdego dnia przygotowujemy dla Państwa przegląd najświeższych informacji z prasy krajowej, do których lektury również zachęcamy.
Liczymy, że przygotowane przez nas wiadomości spełnią Państwa oczekiwania i zachęcą do ponownego odwiedzenia naszej strony.
Z poważaniem
Redakcja Serwisu
7.12.2012
Spot antykorupcyjny Służby Celnej
Od 7 grudnia 2012 roku na antenie Telewizji Polskiej emitowany jest spot antykorupcyjny Służby Celnej w ramach kampanii społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego "Korupcja, ile TY za nią zapłacisz".
Komunikaty CBA
Przekręt na węglu
6.12.2012. Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy osoby w śledztwie dotyczącym możliwych nieprawidłowości w zakupie węgla dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Lęborku.
Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji
4.12.2012. Masz sytuację korupcyjną? Pamiętaj, że zawsze możesz zwrócić się z tym problemem do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. W niedzielę (9 grudnia) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji.
Analizy i raporty
Indeks Percepcji Korupcji 2012
W tegorocznej edycji Indeksu Percepcji Korupcji (CPI) Polska uzyskała 58 punktów i została sklasyfikowana na 41. miejscu. W porównaniu z zeszłym rokiem oznacza to utrzymanie pozycji w rankingu. W rankingu CPI 2012 75 procent krajów otrzymało wynik poniżej 50 punktów, co wg Transparency International, wskazuje na potrzebę większej przejrzystości instytucji publicznych i rozliczenia osób ze szczytów władzy.
Kronika prawa
Od 1 grudnia 2012 r. obowiązuje:
Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Jersey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania osób fizycznych, sporządzona w Londynie dnia 2 grudnia 2011 r. (Dz.U.2012.1179)
Treść aktu prawnego pochodzi z bazy Internetowego Systemu Aktów Prawnych - ISAP
Media zagraniczne
Węgry bez regulacji dotyczących lobbingu
7.12.2012. Prestiżowy “The Wall Street Journal” na swojej stronie internetowej poinformował, że węgierski rząd zrezygnował z planów wprowadzenia przepisów dotyczących lobbingu.
Korupcja w Katalonii
6.12.2012. W lokalnych władzach w Katalonii wybuchł skandal korupcyjny. Prokuratura oskarżyła rzeszę polityków, przedsiębiorców i urzędników o manipulowanie zamówieniami publicznymi.
Kabul Bank jak piramida finansowa
5.12.2012. Jak podaje “The New York Times”, Kabul Bank, pierwszy afgański bank oferujący usługi zwykłym obywatelom, był wielkim przekrętem, działającym według schematu Ponziego.
30.11.2012
Komunikaty CBA
Antykorupcyjna kampania telewizyjna
Z myślą o przeciwdziałaniu korupcji Centralne Biuro Antykorupcyjne zainicjowało kampanię społeczną „Korupcja, ile TY za nią zapłacisz”. Partnerami Biura są: Antykorupcyjna Koalicja Organizacji Pozarządowych (AKOP), Służba Celna, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Konferencja EPAC/EACN
28.11.2012. Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł Wojtunik uczestniczył w 12 Dorocznej Konferencji Europejskich Partnerów Przeciwko Korupcji/Europejskiej Sieci Antykorupcyjnej (EPAC/EACN).
Analizy i raporty
Prawo o whistleblowingu. Rekomendacje TI
Coraz więcej krajów dostrzega znaczenie demaskatorów. Wiele z nich wprowadza ustawodawstwo chroniące whistleblowerów oraz tworzy narzędzia do zgłaszania nadużyć. Transparency International przygotowało wytyczne dla tworzących prawo dotyczące whistleblowingu.
Przejrzystość lokalnych wydatków
We wrześniu 2011 roku sir Bob Kerslake – stały sekretarz Ministerstwa Społeczności i Rządu Lokalnego (Permanent Secretary of DCLG) Wielkiej Brytanii - opublikował raport na temat przejrzystości lokalnej administracji. Był to pierwszy krok do tego, aby inne ministerstwa zaczęły ujawniać ilość środków przekazywanych organom lokalnym.
NIK na czele projektu e-Government
23.11.2012. Nowoczesny audyt wymaga nowoczesnych narzędzi. NIK stoi na czele projektu e-Government, którego celem jest stworzenie internetowej bazy danych o tematyce kontrolnej. Ma ona ułatwić audytorom szybkie docieranie do potrzebnych informacji oraz umożliwić ich skuteczną analizę.
Konferencje
Szkolenie z przeciwdziałania praniu pieniędzy– Katowice
Centrum Szkoleniowe Fundacji Rozwoju Rachunkowości w Polsce w dniu 3 grudnia 2012 roku organizuje szkolenie z Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Antykorupcja w Azji – Singapur 4-5.12.2012
Grudniowy szczyt poświęcony zapobieganiu korupcji w Azji stawia sobie za cel przybliżenie lokalnej specyfiki w dziedzinie przepisów antykorupcyjnych poszczególnych państw.
Media zagraniczne
Zdecydowane działania prezydent Rousseff
30.11.2012. Kolejny skandal korupcyjny w Brazylii, w którym ponownie prezydent Dilma Rousseff wykazała się zdecydowaniem w działaniu.
EADS analizuje swoje procedury antykorupcyjne
28.11.2012. Europejski gigant branży zbrojeniowej EADS zlecił zewnętrznej firmie analizę własnych procedur antykorupcyjnych.
Bono o korupcji
27.11.2012. Irlandzki piosenkarz Bono podczas rozmowy z prezesem Banku Światowego przyznał, że korupcja jest największym zabójcą na świecie, groźniejszym iż AIDS, gruźlica i malaria łącznie.
EULEX walczy z korupcją w Kosowie
26.11.2012. Prokuratura Policyjnej Misji EULEX Kosowo postawiła prominentnemu politykowi partii rządzącej zarzuty korupcyjne.
Pełne teksty: http://antykorupcja.edu.pl