konto usunięte
Temat: Nowości w Serwisie Edukacji Antykorupcyjnej CBA: 30.03.2012
Nowości w Serwisie Edukacji Antykorupcyjnej CBA: 30.03.2012Szanowni Państwo,
poniżej przesyłamy przegląd najnowszych informacji, które pojawiły się w różnych działach Serwisu Edukacji Antykorupcyjnej w minionym tygodniu. Jednocześnie uprzejmie informujemy, że każdego dnia przygotowujemy dla Państwa przegląd najświeższych informacji z prasy krajowej, do których lektury również zachęcamy.
Liczymy, że przygotowane przez nas wiadomości spełnią Państwa oczekiwania i zachęcą do ponownego odwiedzenia naszej strony.
Z poważaniem
Redakcja Serwisu
Komunikaty CBA
CBA na Targach CrimeLab
28.03.2012. Targi Techniki Kryminalistycznej CrimeLab to pierwsza edycja jedynych tego typu targów w Polsce i Europie. Centralne Biuro Antykorupcyjne jest jedną z instytucji współpracujących przy tym przedsięwzięciu.
Media zagraniczne
Czechy: kilka zmian w prawie
30.03.2012. W Czechach, w obliczu powszechnego niezadowolenia obywateli, z których aż 85 procent uważa korupcję za poważny problem ma miejsce ożywienie legislacyjne. 1 kwietnia pod hasłem „najlepsze za najlepszą cenę” wejdzie w życie nowelizacja czeskiej ustawy Prawo zamówień publicznych. Parlament - Poslanecká sněmovna - dyskutuje także nad projektem ustawy o urzędnikach cywilnych.
Kolejna odsłona korupcji w pałacu prezydenckim
29.03.2012 Praga. Martin Konečný - lekarz, któremu pacjentka przyznała się do negocjowania aktu łaski w zamian za łapówkę dla prezydenta Václava Klausa, poinformował o korupcji z jej udziałem swojej. Następnie sam został zmuszony do odejścia z pracy, mimo że prawo zezwala na złamanie tajemnicy lekarskiej w takich przypadkach.
Filipiny: licytacja majątku po dyktatorze
28.03.2012. Za miesiąc 24 kwietnia odbędzie się publiczna licytacja rezydencji byłego dyktatora Filipin Ferdinanda Marcosa. Tym sposobem Filipiny chcą odzyskać część majątku, jaki podczas dwudziestu lat dyktatury (1965 – 1986) nielegalnie zgromadzili Ferdinand Marcos i jego poplecznicy. Wraz z rodziną został on oskarżony o kradzież miliardów z budżetu państwa.
Hongkong: dyrektor zatrzymany za korupcję
27.03.2012. Dyrektor jednej z czołowych firm deweloperskich z Hongkongu został zatrzymany w związku z korupcyjnymi podejrzeniami. Nie znane są szczegóły akcji, co jest źródłem spekulacji.
Irlandia: 15 lat przesłuchań i nic
27.03.2012. Wynik pracy tzw. Trybunału Mahona miał być porażający. Jednak po kilkunastu latach zeznań, wydaniu 300 milionów euro nie znaleziono twardych dowodów na korupcję byłego premiera (Taoiseach) Bertiego Aherna. Jedyne, co można mu zarzucić to, że nie potrafił wiarygodnie udokumentować przepływu przez powiązane z nim konta ponad 160 tysięcy funtów irlandzkich.
Minister sprawiedliwości Timoru Wsch. podejrzana
26.03.2012. Minister sprawiedliwości Timoru Wschodniego, Lucia Lobato, jest podejrzana o korupcję i nadużycie stanowiska. Miejscowy parlament właśnie przegłosował pozbawienie jej immunitetu i zawieszenie w obowiązkach.
Były premier Turks i Caicos poszukiwany przez Interpol
26.03.2012. Władze Turks i Caicos uzyskały w Interpolu międzynarodowy nakaz aresztowania byłego premiera wysp, Michaela Misicka. Podejrzany o korupcję i nadużywanie stanowiska polityk unikał śledczych, a teraz schronił się za granicą.
Pełne teksty: http://antykorupcja.edu.pl